sobota, 3 czerwca, 2023
FINANSEO ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

O ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

O ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

Karp, barszcz z uszkami czy sernik do kawy to klasyki wigilijnego wieczoru. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego stołu, musimy zmierzyć się z wysokimi cenami w sklepach. O ile droższa będzie tegoroczna wigilia w porównaniu do poprzedniego roku? Niestety sporo. Konkretne liczby przedstawiają eksperci z aplikacji PanParagon.

Inflacja w 2022 roku nie odpuszcza również w Święta. Kilka dni przed Wigilią Polacy ruszają tłumnie do sklepów. Jednak tym razem na zakupy muszą iść z grubszym portfelem. Jak bardzo zmieniły się ceny produktów, które stanowią bazę najważniejszych potraw wigilijnych?

– Aplikacja PanParagon służy między innymi do przechowywania dowodów zakupu. Dzięki anonimowym danym jakie trafiają do naszego systemu mamy szerokie spojrzenie na rynek konsumencki także pod kątem rzeczywistych cen produktów spożywczych. Na podstawie kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tuż przed Świętami sprawdziliśmy koszty składników popularnych dań wigilijnych i porównaliśmy ich ceny rok do roku komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych – dodaje.

Co zatem o tegorocznej i zeszłorocznej Wigilii mówią paragony? Specjaliści porównali okres od 1 do 15 grudnia w 2021 i 2022 roku.

W 2022 drożej o ponad 30 proc.!

Wyniki badania niestety nie napawają optymizmem. Tak drogo jeszcze nie było. Największe rozbieżności w cenach na niekorzyść tego roku eksperci odnotowali w przypadku grzybów suszonych. W grudniu tego roku za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 4,59 zł więcej niż zaledwie 12 miesięcy temu. Na podium znalazła się także kawa, na którą w tym roku przeznaczamy średnio więcej 4,16 zł za 500 g. Tuż za nimi uplasował się cukier. Jego cena podniosła się średnio o 2,51 zł za 1 kg. Średnio ponad 2,17 zł więcej przyszło nam zapłacić za kilogram mąki pszennej. Znaczące dla portfela Polaków są także tegoroczne koszty takich produktów jak: jajka ściółkowe (+ 1,71 zł), twaróg półtłusty (+ 1,65 zł), masa makowa (+ 1,37 zł), karp świeży płat (+ 1,18 zł za 100 g) czy rodzynki (+ 1,04 zł za 200 g). Najmniejszą średnią różnicę w cenie odnotowano w przypadku buraków (+ 13 gr na 1 kg), śledzia (+ 0,19 gr za 500 g) oraz kapusty białej (+ 39 gr za 1 kg).

– Kupując wszystkie produkty ujęte w naszym badaniu, zapłacimy średnio ponad 21 zł więcej niż w roku poprzednim. Tegoroczna Wigilia jest zatem droższa o średnio o ponad 30 proc. wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Dokładne ceny z podziałem na poszczególne lata znajdują się na poniższej tabeli. O ile droższa będzie tegoroczna wigilia

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...