czwartek, 2 lutego, 2023
FINANSEO ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

O ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

O ile droższa będzie tegoroczna wigilia?

Karp, barszcz z uszkami czy sernik do kawy to klasyki wigilijnego wieczoru. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego stołu, musimy zmierzyć się z wysokimi cenami w sklepach. O ile droższa będzie tegoroczna wigilia w porównaniu do poprzedniego roku? Niestety sporo. Konkretne liczby przedstawiają eksperci z aplikacji PanParagon.

Inflacja w 2022 roku nie odpuszcza również w Święta. Kilka dni przed Wigilią Polacy ruszają tłumnie do sklepów. Jednak tym razem na zakupy muszą iść z grubszym portfelem. Jak bardzo zmieniły się ceny produktów, które stanowią bazę najważniejszych potraw wigilijnych?

– Aplikacja PanParagon służy między innymi do przechowywania dowodów zakupu. Dzięki anonimowym danym jakie trafiają do naszego systemu mamy szerokie spojrzenie na rynek konsumencki także pod kątem rzeczywistych cen produktów spożywczych. Na podstawie kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tuż przed Świętami sprawdziliśmy koszty składników popularnych dań wigilijnych i porównaliśmy ich ceny rok do roku komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych – dodaje.

Co zatem o tegorocznej i zeszłorocznej Wigilii mówią paragony? Specjaliści porównali okres od 1 do 15 grudnia w 2021 i 2022 roku.

W 2022 drożej o ponad 30 proc.!

Wyniki badania niestety nie napawają optymizmem. Tak drogo jeszcze nie było. Największe rozbieżności w cenach na niekorzyść tego roku eksperci odnotowali w przypadku grzybów suszonych. W grudniu tego roku za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 4,59 zł więcej niż zaledwie 12 miesięcy temu. Na podium znalazła się także kawa, na którą w tym roku przeznaczamy średnio więcej 4,16 zł za 500 g. Tuż za nimi uplasował się cukier. Jego cena podniosła się średnio o 2,51 zł za 1 kg. Średnio ponad 2,17 zł więcej przyszło nam zapłacić za kilogram mąki pszennej. Znaczące dla portfela Polaków są także tegoroczne koszty takich produktów jak: jajka ściółkowe (+ 1,71 zł), twaróg półtłusty (+ 1,65 zł), masa makowa (+ 1,37 zł), karp świeży płat (+ 1,18 zł za 100 g) czy rodzynki (+ 1,04 zł za 200 g). Najmniejszą średnią różnicę w cenie odnotowano w przypadku buraków (+ 13 gr na 1 kg), śledzia (+ 0,19 gr za 500 g) oraz kapusty białej (+ 39 gr za 1 kg).

– Kupując wszystkie produkty ujęte w naszym badaniu, zapłacimy średnio ponad 21 zł więcej niż w roku poprzednim. Tegoroczna Wigilia jest zatem droższa o średnio o ponad 30 proc. wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Dokładne ceny z podziałem na poszczególne lata znajdują się na poniższej tabeli. O ile droższa będzie tegoroczna wigilia

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Program Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

0
Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku byłaby bardzo atrakcyjna, to 4-krotnie mniej niż to, co oferuje dziś rynek. Program „Pierwsze Mieszkanie” właśnie powstaje, jeżeli wejdzie w życie, to trzeba będzie spełnić...

5 czynników, które zmieniły branżę startupów w 2022 roku

0
2022 rok był jednym z najbardziej wyboistych okresów w świecie startupów. Finansowanie spadło, na rynku IPO widzimy wszechobecną posuchę, przez rynek przeszło tsunami, a fintechy B2C nie są już w łaskach inwestorów. Wstrzymane finansowania W...

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...