wtorek, 21 września, 2021
PRAWOObsługa prawna firm - jak zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo?

Obsługa prawna firm – jak zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo?

-

Obsługa prawna firm – jak zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo?

Przedsiębiorstwo działa na rynku według zasad wyznaczanych nie tylko przez mechanizmy gospodarki, ale i przez prawo. Obsługa prawna firm cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli biznesów.

Kompleksowa obsługa prawna

Przedsiębiorstwo to skomplikowany mechanizm. Jego powstanie i funkcjonowanie obwarowane jest szczegółowymi przepisami. Dlatego też warto zadbać o to, aby nasza firma miała kompleksową obsługę prawną. Przydaje się ona na każdym etapie działania przedsiębiorstwa – od jego powstania, rejestracji, poprzez ustalenie wewnętrznych procedur działania, aż do momentu przekształcenia czy likwidacji.

Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie wszystkich spraw jednemu podmiotowi. Dzięki temu, prawnik ma pełen obraz sytuacji przedsiębiorstwa, a nie widzi tylko wycinek spraw. Pozwala to w bardziej adekwatny sposób dopasować środki prawne. Warto mieć też na uwadze, że do swojej firmy mamy stosunek emocjonalny. Prawnik natomiast na chłodno oceni każdą sytuację, oszacuje ryzyka związane z działalnością firmy, będzie nas reprezentować także w postępowaniu przed sądem.

Kancelaria zewnętrzna czy dział prawny?

Wiele firm staje przed wyborem – zdecydować się na wewnętrzny dział prawny czy skorzystać z obsługi zewnętrznej. Oba rozwiązania są korzystne dla naszej firmy. Warto jednak mieć na uwadze, że budowanie wewnętrznego działu prawnego wiąże się z wysokimi kosztami, które trzeba ponieść, nawet w momencie gdy chwilowo obsługa prawna nie jest potrzebna. Ponadto, zatrudniając prawników, którzy świadczą usługi nie tylko dla naszej firmy, podejmujemy współpracę z osobami, które mają szerokie doświadczenie na wielu polach, specjalizują się w wielu dziedzinach. Często kancelarie współpracują z doradcami podatkowymi czy biurem rachunkowym, dzięki czemu mogą zapewnić kompleksową obsługę spraw firmy, także tych finansowych. Zatrudnienie kancelarii prawnej sprawdzi się w szczególny sposób mniejszym przedsiębiorstwom, które nie planują rozbudowywać stałego zespołu. Wiele firm decyduje się na łączenie obu modeli. W takim scenariuszu uzupełniają swoich prawników in house serwisem kancelarii zewnętrznej. W dzisiejszym czasach to najbardziej optymalne rozwiązanie.

W jakim zakresie może świadczyć usługi dla firm kancelaria prawna?

Kancelaria prawna może świadczyć usługi prawne na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa. Prawnicy zajmą się tworzeniem i rejestracją spółek, stworzą ich umowy, wewnętrzną dokumentację. Kancelaria wspiera działania organów spółek (WZA, rad nadzorczych, zarządu), przygotowując na przykład treść uchwał. W zakresie obsługi prawnej firm leży także analiza umów zawieranych przez klienta i ich negocjacja. Prawnik asystuje przy podejmowaniu decyzji biznesowych – nie tylko tych strategicznych, ale również bieżących, które jak się wydaje nie mają tak wielkiego wpływu na funkcjonowanie firmy. Nawet jednak drobne, codzienne decyzje mogą wiele zmienić w przedsiębiorstwie. Kancelaria przydaje się też w prowadzeniu spraw pracowniczych i do opracowania wszelkich wewnętrznych procedur, regulaminów związanych z zatrudnieniem ludzi. W obsłudze prawnej firm mieści się też windykacja wierzytelności (na przykład faktur niezapłaconych w terminie). Jednym z tych pól, gdzie prawnik często jest niezbędny jest reprezentacja przed organami administracji, nadzoru czy w sądzie. Prowadzenie sprawy od A do Z pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie, przyjąć najkorzystniejszą dla klienta strategię i dopilnować wszelkich szczegółów, które mogą zaważyć na rozstrzygnięciu.

Właśnie dlatego obsługa prawna firm cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością.

Prawnik może też pomóc w ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa lub marki i jej renomy. Te czynniki mają niezwykle istotne znaczenie dla naszej pozycji na rynku, a ich naruszenia powodują poważne konsekwencje. Prawnik opracuje umowy NDA, pomoże w rejestracji znaków towarowych i zareaguje na ich naruszenia.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....