poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Po sukcesie kosmicznym, Scanway stawia na obronność. Współpraca z Flytronic to kolejny krok

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Scanway S.A. zawarł 9 sierpnia 2024 roku list intencyjny z Flytronic S.A, wiodącym polskim podmiotem w zakresie produkcji platform bezzałogowych wchodzącym w skład WB Group. Celem współpracy jest rozwój specjalistycznych rozwiązań optoelektronicznych. Elementem porozumienia jest także współpraca w obszarze szkoleń i wzajemnej edukacji w tej dziedzinie. Po realizowanym dla polskiego MON i we współpracy m.in. z Polską Akademią Techniczną projekcie kosmicznym PIAST, to kolejna inicjatywa Scanway nakierowana na zwiększenie swojej obecności w perspektywicznym segmencie obronnym.

Współpraca z Flytronic z Grupy WB jest szczególnie istotna, ponieważ otwiera naszą firmę na nowy rynek związany z produktami obronnymi. Wierzymy, że podpisany list intencyjny z tak doświadczoną w sektorze obronnym firmą, pozwoli na opracowanie produktów o wysokiej jakości. Jako Scanway od początku naszej działalności chcieliśmy tworzyć technologie pożyteczne, praktyczne i potrzebne, a dziś, w tych szczególnych czasach, istotny jest rozwój krajowych kompetencji i technologii pozwalających na zdobywanie przewagi na arenie konfliktów zbrojnych. Chcemy, aby nasza współpraca przekuła się na produkty, które mogą wzmacniać rodzime i sojusznicze wojska oraz zwiększać konkurencyjność polskiego sektora obronnego na arenie międzynarodowej. Wierzymy, że nasze doświadczenia w sektorze przemysłowym oraz kosmicznym, który jest jednym z najtrudniejszych inżyniersko sektorów technologicznych, pozwoli na dostarczenie rozwiązań na najwyższym poziomie dających nam i sojusznikom istotną przewagę komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

W zawartym przez Flytronic i Scanway liście intencyjnym wymieniono kilka form współpracy na polu rozwoju systemów optoelektronicznych. Są to między innymi realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, wymiana danych, organizacja szeroko zakrojonych kampanii testowych i wspólnych warsztatów oraz konsulting przy opracowywaniu rozwiązań spełniających wymagania sektora obronnego.

Flytronic S.A. jest wiodącym polskim ośrodkiem rozwijającym i produkującym bezzałogowe platformy powietrzne. Prowadzone w spółce badania i prace rozwojowe w zakresie elektroniki, informatyki oraz mechaniki lotniczej charakteryzują się innowacyjnością na skalę światową. To dynamiczna i nowoczesna firma inżynierska, skupiająca najwyższej klasy specjalistów. Spółka prowadzi szeroko zakrojone działania badawczo-rozwojowe i utrzymuje pozycję lidera na polskim i światowym rynku. Flytronic S.A. kieruje się w działaniach dbałością o jakość produktów, co potwierdzają certyfikaty ISO/AQAP, a dynamiczny rozwój uhonorowany został nagrodą Gliwickiego Lwa.

Flagowym produktem Flytronic S.A. jest FLYEYE – bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy mini, służący między innymi do misji rozpoznania obrazowego oraz wsparcia działań służb mundurowych. Strategicznym założeniem przy rozwoju tego produktu jest zastosowanie autorskich rozwiązań w możliwie jak największym zakresie. Specyfiką klasy mini BSP jest niewielka masa przy wciąż rosnących oczekiwaniach co do możliwości platformy.

Flytronic S.A. jest częścią grupy kapitałowej WB, największego prywatnego polskiego producenta działającego w branży obronnej. GRUPA WB stale się rozwija i ma plany, by rozszerzać swoją ofertę o systemy bezzałogowe o coraz większym stopniu złożoności. Mam nadzieję, że współpraca z Scanway da efekt synergii i wpłynie na rozwój technologii związanych z platformami bezzałogowymi mówi Dawid Bielecki, Członek Zarządu Flytronic S.A.

GRUPA WB to jeden z największych polskich koncernów zaawansowanych technologii, specjalizujący się w projektowaniu i produkcji rozwiązań w sektorze obronnym i cywilnym. Grupę tworzą przedsiębiorstwa oferujące kompleksowe rozwiązania w zakresie systemów łączności, bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych i morskich, a także nowoczesnych systemów zarządzania walką. Dzięki zaawansowanej infrastrukturze badawczo-rozwojowej, GRUPA WB wprowadza na rynek nowatorskie produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości i niezawodności.

Scanway rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage – potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych. Spółka rozwija współpracę między innymi z Europejską Agencją Kosmiczną oraz prywatnymi firmami, rozwijającymi konstelacje satelitów do obserwacji Ziemi. Scanway dostarcza również teleskopy i kamery do konstelacji PIAST realizowanej na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Transition Technologies PSC otwiera oddział w Wielkiej Brytanii

Transition Technologies PSC (TT PSC) uruchomił spółkę w Wielkiej...

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce – ORLEN rozpoczyna wydobycie w Grodzewie

Na blisko ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego szacowane...

Sfinks Polska w 2024: więcej franczyz, niższe przychody skonsolidowane, wyższa rentowność

Przychody gastronomiczne restauracji zarządzanych przez Sfinks Polska, w tym...

Medicalgorithmics wchodzi na rynek grecki – nowe partnerstwo z TeleNurse Plus

Notowany na GPW medtech podpisał umowę z greckim TeleNurse...

Bioceltix złożył wniosek do EMA o dopuszczenie leku BCX-EM na zapalenie stawów u koni

Kolejny ważny moment w historii Bioceltix. Giełdowa spółka...

Podobne tematy

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Michał Wrzesiński ponownie prezesem WeNet Group S.A.

Z dniem 3 lutego br. Michał Wrzesiński ponownie objął...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Medical Inventi zdobywa ochronę znaku towarowego FlexiOss® w USA

Biotechnologiczna spółka Medical Inventi otrzymała od Urzędu Patentowego i...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie