czwartek, 10 kwietnia, 2025

Pokolenie Z już teraz wyznacza nowe trendy na rynku pracy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pokolenie Z już teraz wyznacza nowe trendy na rynku pracy. Dla wielu pracodawców i managerów poszukiwanie talentów wśród młodszej generacji i współpraca z nimi jest sporym wyzwaniem. Nowe badanie wskazuje jednak, że warto liczyć na ich pragmatyzm i chęć rozwoju.

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, coraz większe znaczenie dla pracodawców ma zrozumienie i dostosowanie się do preferencji młodszych pokoleń wkraczających w dorosłość zawodową. Pokolenie Z, które obecnie rozpoczyna swoją karierę, wnosi ze sobą nowe oczekiwania i wartości, które mogą zasadniczo różnić się od tych, które kierowały ich poprzednikami. Zrozumienie tych potrzeb i aspiracji staje się kluczowe nie tylko dla efektywnego pozyskiwania talentów, ale również dla budowania trwałych i produktywnych relacji pracowniczych.

Najnowsze badania przeprowadzone przez SHRM i Handshake rzucają światło na priorytety i oczekiwania młodych profesjonalistów z pokolenia Z, wkraczających na rynek pracy.

Czego oczekują młodzi pracownicy?

Młodzi ludzie wychodzący z uczelni wyższych wskazują elastyczność jako kluczowy element oferty pracy. Mimo że wielu z nich jest zainteresowanych początkowym etapem kariery w biurze, to aż 82% uważa, że możliwość pracy zdalnej powinna być standardem, a nie wyjątkiem.

– Praca zdalna wymaga wielu różnorodnych umiejętności, także technicznych, takich jak obsługa narzędzi do wideokonferencji, współdzielenie dokumentów w chmurze i bezpieczeństwo danych. Osoby, które potrafią efektywnie komunikować się z zespołem i organizować pracę zdalną, są coraz bardziej cenione przez pracodawców – podkreśla Dorota Pałysiewicz, HR Director w Brown-Forman Polska, firmie, która stoi za takimi markami jak Jack Daniel’s, Benriach czy Woodford Reserve.

Pokolenie Z przykłada również dużą wagę do świadczeń emerytalnych. 65% respondentów przyznało, że nie zaakceptowałoby pracy, która nie oferuje takich świadczeń. Wskazuje to na rosnącą świadomość młodych ludzi o potrzebie zabezpieczenia na przyszłość, już na samym początku ich kariery zawodowej.

Ważnym aspektem jest też zgodność wartości z potencjalnym pracodawcom. Młodzi pracownicy są świadomi kwestii związanych z ochroną środowiska, etyką pracy oraz wpływem działań firmy na społeczeństwo, oczekując, że pracodawcy będą publicznie wyrażać swoje stanowisko w kwestiach społecznych.

Umiejętności związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak zarządzanie energią, świadome zakupy i redukcja odpadów, są coraz bardziej cenione w wielu branżach. Ponadto, umiejętność komunikacji i budowania relacji z interesariuszami, w tym z pracownikami, klientami, dostawcami i społecznością lokalną, jest kluczowa dla firm dążących do zrównoważonego sukcesu i stabilnego wzrostu w dłuższej perspektywie– dodaje Dorota Pałysiewicz.

Przedstawiciele pokolenia Z doceniają pracę zespołową i cenią sobie możliwość współpracy oraz wymiany pomysłów. Ważne jest także, aby liderzy byli wrażliwi na potrzeby i dobro pracowników. Powinni być gotowi słuchać i rozumieć, jakie są oczekiwania i problemy przedstawicieli pokolenia Z.

Różnorodność pracowników odzwierciedla różnorodność naszego społeczeństwa, klientów, konsumentów i świata, w którym żyjemy. Promujemy integrujące środowisko pracy oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu, otwartej komunikacji i współpracy, w którym możemy się wiele od siebie nauczyć. Pracodawcy zatrudniający wiele pokoleń muszą być otwarci na zagadnienia inkluzywności, tworzenia równych szans na rozwój czy awans, stymulowanie bliskiej współpracy z pracownikami mającymi różne oczekiwania dotyczące elastyczności oraz równowagi między pracą a życiem prywatnym, bo to nie tylko wzbogaca środowisko pracy, ale także wzmacnia konkurencyjność firmy – dodaje ekspert Brown-Forman Polska.

https://www.cire.pl/artykuly/podglad/trendy-i-zmiany-na-rynku-pracy-analiza-raportu-parp / Gen Z brings new expectations to the workplace (February 2024).

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Wynagrodzenia w finansach i księgowości: Ile można zarobić 2025 roku?

Nowe technologie, rosnące znaczenie ESG oraz elastyczne formy zatrudnienia...

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....

Polska otwiera się na pracowników z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – nowe trendy na rynku pracy

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadcza znaczących zmian...

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...
00:01:08

Nowe regulacje pracy platformowej: UE wprowadza domniemanie stosunku pracy

Rok 2025 przynosi znaczące zmiany w polskim prawie pracy,...

Podobne tematy

Kobiety w biznesie: coraz więcej liderek, ale droga na szczyt wciąż pełna wyzwań

Kobiety stanowią prawie połowę światowej populacji i około 47%...

Przedsiębiorczość w Polsce: Strach przed porażką większy niż chęć działania

Założenie firmy w naszym kraju jest proste – uważa...

EDR, XDR, NDR – jakie systemy ochrony powinny znaleźć się w każdej firmie?

Jeden cyfrowy incydent może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorstwa....

Polacy wybierają wygodę kosztem bezpieczeństwa w sieci – wyniki Adyen Digital Report 2024

Pomimo rosnącej liczby cyberataków i oszustw 30 proc. konsumentów...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po podpis elektroniczny – oto dlaczego

W dobie cyfryzacji podpis elektroniczny staje się nieodłącznym elementem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie