piątek, 2 grudnia, 2022
FINANSEKREDYTYPolski ład: finansowanie wkładu własnego nie dla każdego – tylko niewielka część...

Polski ład: finansowanie wkładu własnego nie dla każdego – tylko niewielka część nieruchomości będzie spełniać wymogi

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Polski ład: finansowanie wkładu własnego nie dla każdego – tylko niewielka część nieruchomości będzie spełniać wymogi

Finansowanie wkładu własnego do kupna mieszkania jest jednym z tych elementów Polskiego Ładu, które najbardziej interesowały Polaków. Teraz wiemy, że aby je otrzymać, wybrana przez nas nieruchomość musi mieścić się w dwóch przewidzianych limitach. Jak się okazuje, niewiele mieszkań spełnia te warunki – według danych Otodom, w Warszawie to jedynie 8% nieruchomości z rynku wtórnego i 17% z pierwotnego. W innych dużych miastach jest niewiele lepiej.

Aby państwo sfinansowało wkład własny interesującej nas nieruchomości, musimy spełnić dwa wymogi. Pierwszy z nich zakłada, że maksymalna wartość finansowania nie może przekraczać 100 tys. złotych.

– Zakładając, że obecnie wkład własny musi stanowić około 20% wartości mieszkania, nie możemy liczyć na kupno nieruchomości droższej niż 500 tys. złotych, co mocno ogranicza wybór, zwłaszcza w większych miastach – mówi Jarosław Krawczyk, PR Lead w Otodom.

Drugim wymogiem jest mieszczenie się w limicie ceny za metr kwadratowy przypisanej dla danego miasta – w Warszawie limit został ustalony na poziomie maksymalnym 9705 zł/metr kwadratowy. W serwisie Otodom, jedynie 8% ogłoszeń z rynku wtórnego w stolicy spełnia te warunki.

– Biorąc pod uwagę średnie ceny za metr w poszczególnych dzielnicach Warszawy, w limicie mieszczą się jedynie Białołęka i Rembertów – tam za metr średnio zapłacimy odpowiednio 9382 zł i 8630 zł1. Nieco powyżej limitu znajduje się Wesoła, gdzie metr nieruchomości kosztuje średnio 9737 zł – zauważa Jarosław Krawczyk.

– Pod kątem liczby ogłoszeń spełniających limity nieco lepiej plasuje się rynek pierwotny – tu warunki spełnia 17% ogłoszeń w stolicy, często jednak płacimy już za tzw. „dziurę w ziemi”, co nie każdemu odpowiada – dodaje.

W innych miastach niewiele lepiej

W Gdańsku limit ustalono na poziomie 8813 zł za metr. Warunki spełnia tam 17% ogłoszeń z rynku wtórnego i 28% z pierwotnego. Trzecim miastem co do wielkości limitu jest Wrocław – tam musimy zmieścić się w kwocie 8390 zł za metr. Wrocławianie muszą więc wybierać wśród 28% ogłoszeń z rynku wtórnego lub 31% z pierwotnego. Biorąc jednak pod uwagę średnią cenę za metr w poszczególnych dzielnicach, pole manewru będzie bardzo ograniczone. Nawet na Psim Polu, które uchodzi za najtańszą dzielnicę miasta, średnio za metr kwadratowy nieruchomości musimy zapłacić 8612 zł na rynku wtórnym.

W sytuacji porównywalnej do Warszawy znajduje się Kraków – tu jedynie 8% ogłoszeń z rynku wtórnego i 10% z pierwotnego spełnia wymagania – limit w tym mieście został ustalony na poziomie 7937 zł za metr. Spośród krakowskich dzielnic jedynie Wzgórza Krzesławickie mają średnią cenę za metr mieszczącą się w limicie – 7725 zł.

Nieco większy wybór mają mieszkańcy Poznania. Limit ustalono na poziomie 7617 zł za metr, co sprawia, że wybierać można spośród 23% ogłoszeń na rynku pierwotnym i 37% na wtórnym. Średnia dla poszczególnych dzielnic jest niższa niż limit w Piątkowie (7338 zł), Starołęce (7500 zł), Junikowie (7526 zł) i Dębcu i Świerczewie (7582 zł).

Przy obecnej dynamice zmian na rynku nieruchomości limity mogą być trudne do osiągnięcia. W samej Warszawie cena za metr w ciągu roku wzrosła o średnio ponad 1100 zł.

– Trudno przewidzieć jak zachowa się rynek w obliczu podniesienia stóp procentowych i inflacji, na pewno osoby rozważające skorzystanie z dofinansowania powinny uważnie śledzić zmiany – uważa Jarosław Krawczyk.
1 Dane z Q3 2021, źródło: Otodom

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...