PRACA I KARIERACzy pracodawcy dbają o dobrostan swoich pracowników?

Czy pracodawcy dbają o dobrostan swoich pracowników?

Czy pracodawcy dbają o dobrostan swoich pracowników?

Coraz więcej pracodawców ma świadomość tego, jak ważne jest zachowanie well-being u pracowników. Według badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, aż połowa Polaków (52 proc.) twierdzi, że pracodawca dba o ich dobrostan. Jednak aż 23 proc. kobiet przyznaje, że w czasie pandemii COVID-19 ich pracodawca nie dbał o ich dobre samopoczucie psychiczne.

Wielkość firmy ma znaczenie

W trakcie pandemii wielu pracowników z powodu pracy zdalnej czy też braku kontaktu ze współpracownikami doświadczało gorszego samopoczucia psychicznego. Jednak, jak wynika z badań firmy ADP, pracodawcy starali się wspierać ich kondycję. Najbardziej „zaopiekowane” – biorąc pod uwagę ogólny dobrostan psycho-fizyczny – czują się osoby pracujące w najmniejszych firmach (od 1 do 9 zatrudnionych osób). Pracownicy małych przedsiębiorstw częściej (49 proc.) niż zatrudnieni w wielkich firmach (47 proc.) uważają, że pracodawca dba o to, by czuli się w pracy szczęśliwi. Natomiast w firmach liczących od 100 do 249 osób, 48 proc. zatrudnionych uważa, że ich well-being jest istotny dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwem.

Według Instytutu Gallupa w well-beingu trzeba uwzględnić pięć obszarów: purpose – poczucie celu i satysfakcji z pracy, social – dobre relacje i przyjazną atmosferę, financial – zadowolenie z wynagrodzenia, community – świadomość bycia częścią zespołu oraz physical, czyli zdrowie i dobrą kondycję. W małych firmach, dzięki spłaszczonej hierarchii, komunikacja między pracownikiem i pracodawcą jest często szybsza i efektywniejsza. W związku z tym pracodawca na bieżąco zna potrzeby i może na bieżąco reagować na bieżące potrzeby w tym zakresie – mówi Anna Barbachowska, HR Business Partner w ADP Polska.

Młodzi czują się wspierani

Najmłodsi czują, że ich dobrostan ma znaczenie dla pracodawcy. Aż 52 proc. osób z grupy wiekowej 18-24 uważa, że przedsiębiorstwo, w którym pracuje troszczy się o ich komfort psychiczny. Natomiast 49 proc. Milenialsów twierdzi, że doświadcza wsparcia w kwestii samopoczucia psychicznego ze strony firmy. Najsłabiej w zestawieniu wypadają osoby z grupy wiekowej 45-54. Tylko 4 na 10 (41 proc.) proc. pracowników w średnim wieku twierdzi, że firma dba o ich zadowolenie.

Satysfakcja z podejmowanej przez pracowników pracy jest bardzo istotnym elementem współpracy pomiędzy zatrudnionym a przełożonym. Fakt, że pracodawca stara się zadbać o dobre relacje w zespole oraz o poziom zadowolenia z pracy skutkuje w dużej mierze tym, że pracownik czuje się doceniany oraz ważny. Ponadto, należy pamiętać, że pandemia osłabiła wszystkie relacje społeczne, dlatego pracodawcy oraz działy HR powinny w jeszcze większym stopniu zatroszczyć się o well-being pracowników powracających do biur – dodaje Barbachowska.

Poczucie dobrostanu w pracy a płeć

Pandemia odcisnęła piętno na pracy zawodowej kobiet. Nie da się ukryć, że w trakcie trwania COVID-19, to właśnie one częściej przejmowały większość obowiązków domowych i wychowawczych, w wyniku czego bardziej niż mężczyźni potrzebowały wsparcia ze strony przełożonych. Jak wynika z raportu „People at Work 2021: A Global Workforce View”, panie (23 proc.) częściej niż mężczyźni (20 proc.) przyznają, że pracodawca nie dbał o ich dobrostan psychiczny. Warto zauważyć także, że ponad 1/5 pracujących matek (22 proc.) przyznaje, że pracodawca nie dba o ich samopoczucie psychiczne. Takiego samego zdania jest o 4 proc. mniej ojców.

Kobiety znacznie częściej decydują się na korzystanie z urlopu rodzicielskiego niż mężczyźni, jak również w czasie pandemii, to właśnie one częściej przedkładały rodzinne obowiązki nad rozwój kariery zawodowej. W związku z tym, największym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się pracodawcy, jest zapewnienie wsparcia w zakresie work-life balance. Tak, aby kobiety, szczególnie te z małymi dziećmi, mogły czuć, że pracodawca wspiera ich rozwój oraz rozumie obecne potrzeby. To natomiast pozytywnie wpłynie na ich zaangażowanie i efektywność w miejscu pracy – kończy HR Business Partner w ADP Polska. 3xzdrowie-m

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...