wtorek, 9 marca, 2021
MEDYCYNA I FARMACJA Pracodawcy chcą opieki psychologicznej dla pracowników

Pracodawcy chcą opieki psychologicznej dla pracowników

-

Pracodawcy chcą opieki psychologicznej dla pracowników

  • Liczba wizyt psychiatrycznych i psychologicznych wzrosła 2,5-krotnie od marca.
  • Pracodawcy zamiast rezygnować z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, modyfikują ich zakres. Ochrona zdrowia psychicznego pracowników i telemedycyna są dla nich najważniejsze.
  • Najbardziej narażone na problemy są osoby do 39 r. życia, które rezerwują 45% wizyt.

Choć w wyniku pandemii pracodawcy likwidują wiele benefitów pozapłacowych, to w przypadku grupowych ubezpieczeń zdrowotnych raczej decydują się na modyfikację lub pewne ograniczenie świadczeń, a nie całkowite ich zniesienie, wynika z obserwacji SALTUS Ubezpieczenia. Obecnie można zauważyć dwa główne trendy w zainteresowaniu pracodawców oraz sposobie korzystania z usług przez pracowników – wzrost znaczenia świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych oraz telemedycyny.

– Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, spowodowała, że wiele osób potrzebuje wsparcia psychologicznego z powodu stanów depresyjnych wywołanych pandemią. Od połowy marca liczba zamawianych porad psychiatrycznych i psychologicznych wzrosła 2,5-krotnie. Fakt ten nie umknął uwadze pracodawców, którzy zdają sobie sprawę, jak ważnym elementem naszego samopoczucia oraz funkcjonowania firmy jest równowaga psychiczna. W związku z tym świadczenia psychiatryczne i psychologiczne dołączyły do grona najbardziej pożądanych elementów grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników. Pytania o nie i telemedycynę są pierwszymi z zadawanych obecnie przez ubezpieczających – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Zaburzenia psychiczne przestają być tematem tabu

Świadomość tego, jak ważnym elementem ogólnego stanu zdrowia jest kondycja psychiczna, rośnie już od kilku lat. depresja, zaburzenia nerwicowe oraz nastroju przestają być powoli tematem tabu, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na szukanie pomocy. Według ostatnich danych GUS prezentowanych w Banku Danych Lokalnych ponad 800 tys. osób jest zarejestrowanych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ich liczba na pewno się zwiększy w najbliższych miesiącach. Widać to chociażby po danych SALTUS Ubezpieczenia. Przed pandemią, dwukrotny wzrost zainteresowania poradami zaobserwowano na przestrzeni 3 lat. Teraz wystarczył nieco ponad miesiąc, żeby dynamika była jeszcze większa.

Jak depresja wpływa na pracę?

Depresja ma wpływ nie tylko na życie prywatne, ale też i zawodowe. Jej skutkiem bardzo często są przemęczenie wynikające najczęściej z zaburzeń snu, spadek koncentracji, opóźnienie reakcji, rozdrażnienie oraz brak motywacji. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do spadku produktywności pracownika, ale przede wszystkim zwiększają ryzyko wypadków, czyli stanowią też bezpośrednie zagrożenie fizyczne.

– Pracodawcy oprócz zapewnienia dostępu do odpowiednich specjalistów, powinni również zadbać o regularne informowanie pracowników o możliwościach otrzymania pomocy i zachęcać do korzystania z niej w razie potrzeby. Szczególnie w tak wyjątkowej sytuacji, jak obecnie. Przyczyni się to do przełamania dotychczasowych barier, które miało w sobie wiele osób, uważających problemy psychiczne za wstydliwe. Z takich działań płyną same korzyści, zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Pokolenie Y i Z to prawie połowa pacjentów

Pracownikami, którzy w szczególności docenią takie działania pracodawcy, są przedstawiciele pokoleń Y i Z. Z dwóch powodów. Po pierwsze, jak zauważają eksperci, osoby te borykają się ogólnie z większą liczbą problemów zdrowotnych niż ich rodzice, gdy byli w ich wieku. Poza tym częściej diagnozowane są u nich zaburzenia psychologiczne. Wynika to też z tego, że są bardziej otwarte na szukanie pomocy. W efekcie, jak wynika z danych SALTUS Ubezpieczenia, osoby do 39 r. życia stanowią 45% pacjentów rezerwujących wizyty psychiatryczne i psychologiczne.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...