PRACA I KARIERAPracownicy działów finansów nadal poszukiwani, choć zapotrzebowanie rynku jest mniejsze niż rok...

Pracownicy działów finansów nadal poszukiwani, choć zapotrzebowanie rynku jest mniejsze niż rok temu

Pracownicy działów finansów nadal poszukiwani, choć zapotrzebowanie rynku jest mniejsze niż rok temu

W 2023 roku nastąpił spadek zapotrzebowania na pracowników księgowości, choć było ono wyższe niż w 2019 roku. Jednocześnie – jak wynika z “Raportu wynagrodzeń i trendów w przedsiębiorstwach” Grafton Recruitment – aż 61% pracowników działów finansowych jest zadowolonych z warunków zatrudnienia.

– Po skokowym wzroście zapotrzebowania na pracowników działów finansów w 2020 r. i kolejnym, w trzecim kwartale 2022 r., miniony rok przyniósł spadek liczby zatrudnień. Taka sytuacja nie powinna dziwić – 2023 rok był szczególnie trudny biznesowo, tylko w pierwszym jego półroczu swoją działalność zawiesiło ponad 110 000 firm, a część przedsiębiorstw przestała powiększać działy finansowe, zatrudniając wyłącznie wtedy, kiedy ktoś z istniejącego zespołu odchodził z firmy  – tłumaczy Magdalena Niedziałek, Project Manager, trener w Grafton Recruitment.

Spośród wszystkich ról najmniejszy spadek odnotowano w 2023 roku w obszarze podatków i audytu, największy – w księgowości.

– Na początku 2022 r. odnotowaliśmy wzrost zapotrzebowania na stanowiska związane z księgowością aż o 32%, a zatrudnienione osoby zapełniły luki kadrowe. Nie oznacza to jednak, że księgowi nie są obecnie poszukiwani. To stanowiska, na które nadal jest bardzo duży popyt. Procesy rekrutacyjne są przy tym trudne i wydłużają się, gdyż pracownicy dużo ostrożniej podejmują decyzje o zmianie miejsca zatrudnienia, a firmy starają się zatrzymywać pracowników podwyższając wynagrodzenia zainteresowanym odejściem – dodaje Magdalena Niedziałek.Grafton Recruitment_ocena rynku pracy Grafton Recruitment_satysfakcja z zatrudnienia

Praca w księgowości stabilna i bezstresowa?

Według “Raportu wynagrodzeń i trendów w przedsiębiorstwach” Grafton Recruitment aż 61% ankietowanych pracowników działów finansowych deklaruje zadowolenie z obecnego miejsca pracy. Wskazuje na to również staż pracy w jednej firmie, który wynosi średnio 5 lat. Ankietowani nie są również bardziej zestresowani niż pracownicy innych badanych działów – z raportu wynika, że poziom stresu w działach finansowych jest trzecim najniższym ze wszystkich badanych działów. Zwraca jednak uwagę fakt, że tylko 1,6% pracowników finansów przyznało, że w ogóle nie odczuwa stresu zawodowego, co jest trzecim najniższym wynikiem wśród wszystkich analizowanych obszarów.

Czynniki, które w największym stopniu wpływają na zadowolenie z pracy w działach finansowych to wysokość wynagrodzenia, atmosfera oraz możliwości rozwoju. Wbrew pozorom jedną z najmniej istotnych kwestii stanowi stabilność zatrudnienia – może to wynikać z ogólnej specyfiki branży i wciąż dużego zapotrzebowania na specjalistów ds. księgowości i finansów.

Badanie wykazało jednocześnie, że pracodawcy nie zaspokajają potrzeb pracowników działów finansowych w wystarczającym stopniu. Ankietowani najgorzej ocenili dostęp do benefitów pozapłacowych i możliwości rozwoju. Wynagrodzenie, które stanowi najważniejszy czynnik satysfakcji z pracy, znalazło się na czwartej pozycji z siedmiu badanych aspektów. Najmniej zastrzeżeń budzi natomiast atmosfera w pracy.

Zmiana zatrudnienia – tak, ale w tej samej branży

Badanie Grafton Recruitment wykazało, że zdecydowana większość pracowników działów finansowych rozważa zmianę miejsca pracy. Co czwarta osoba już aktywnie poszukuje nowego zatrudnienia, pozostali natomiast planują zmianę pracodawcy w perspektywie najbliższych 3, 6 lub 12 miesięcy. Chęć pozostania w obecnej firmie deklaruje 35,5%.

Ocena możliwości znalezienia nowego zatrudnienia przez pracowników działów finansowych nie jest jednoznaczna. Choć w minionym roku obserwowaliśmy spadek zapotrzebowania na stanowiska księgowe, aż 35% zatrudnionych zachowuje optymizm co do możliwości znalezienia nowego zatrudnienia. Z drugiej jednak strony niewiele mniej osób, bo aż 32%, jest odmiennego zdania i otwarcie wyraża obawy co do możliwości podjęcia nowej pracy. Nastroje mogą wynikać m.in. z różnych warunków zatrudnienia, satysfakcji z pracy i doświadczeń komentuje Magdalena Niedziałek.

Jednocześnie większość pracowników działów finansowych rozważa znalezienie nowego zatrudnienia w tej samej branży. Aż ponad 60% deklaruje, że nie planuje przebranżowienia. Nic w tym dziwnego, gdyż według badania to właśnie w działach finansowych jest najwyższy odsetek osób pracujących w zawodzie zgodnym z ich wykształceniem – aż 54,8%.

Działy finansowe otwarte na pracę zdalną

Badanie wykazało również, że działy finansowe są z reguły otwarte na pracę zdalną. Aż 14,5% ankietowanych pracuje w pełni zdalnie, a jedynie 9,7% wyłącznie stacjonarnie – jest to najniższy wynik w całym badaniu. Pozostali pracownicy korzystają z różnych form pracy hybrydowej, najczęściej w wymiarze do 5-10 dni w biurze miesięcznie. Jeśli chodzi o oczekiwania pracowników, home office jest w przypadku działów finansowych na czwartym miejscu na liście priorytetów. Wysoki stopień zaspokojenia tej potrzeby również przekłada się na większe zadowolenie z pracy.

Wynagrodzenia i podwyżki

Jak wynika z badania, około 42% pracowników działów finansowych nie otrzymało w minionym roku podwyżki. Jest to druga najwyższa wartość wśród wszystkich obszarów analizowanych w raporcie. Z drugiej strony, wynagrodzenie co piątego ankietowanego wzrosło o więcej niż 15%, co jest z kolei drugim najwyższym wynikiem w tej kategorii. Pozostali – 31% – otrzymali mniejsze podwyżki – do 15%.

Na największe zarobki pracownicy działów finansowych mogą liczyć w Warszawie. Pensje w pozostałych dużych miastach – Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Trójmieście – są do siebie zbliżone. We wszystkich miastach księgowy może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 5,5 do 9 tys. zł., a wraz z awansem na starszego księgowego na maksymalnie 12-13 tys. zł. Najwyższe zarobki oferują działy audytu i podatkowe. Audytor wewnętrzny zarabia do 15 tys. zł w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i do 16 tys. zł w Łodzi, Trójmieście, Wrocławiu i Warszawie. Doradca podatkowy 10-16 tys. zł w Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu oraz 14-18 tys. zł w stolicy. Zarobki Dyrektora działu finansowego w Warszawie mogą sięgnąć 40 tys. zł, a CFO nawet 60 tys. zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...