TECHNOLOGIAPrzyszłość narzędzi AI: Od języka Python do low-code

Przyszłość narzędzi AI: Od języka Python do low-code

Przyszłość narzędzi AI: Od języka Python do low-code

Jest to bardzo świeża dziedzina i tak naprawdę cały czas narzędzia powstają i są rozwijane. Twórcy narzędzi AI zwykle korzystają języka Python i oczywiście wykorzystując języki programowania można wykorzystać głębokie modele językowe takie jak np. ChatGTP czy inne modele oferowane przez OpenAI.

Wyzwaniem najbliższych lat jest dostarczenie metod i narzędzi, które pozwolą korzystać i przede wszystkim tworzyć nowe produkty AI przez osoby, które niekoniecznie są programistami, ale mają dobre pomysły i wiedzę domenową. Obecnie rozwijane są narzędzia low-code lub no-code, a także wykorzystanie samych modeli AI do generowania kodu na podstawie swobodnie napisanych zdań w języku naturalnym. W Emplocity od lat rozwijamy platformę, którą sami wykorzystujemy do tworzenia rozwiązań AI dla naszych klientów, która łączy interfejs no-code z inteligentnym plannerem. Takie podejście sprawdziło nam się w wielu zrealizowanych projektach i wierzymy, że jest to przyszłość tego typu rozwiązań. W najbliższym czasie planujemy otworzyć ją dla użytkowników zewnętrznych.

Rzeczywiście nie ma ucieczki przed SI? To dobra czy zła wiadomość?

Pojęcie SI jest często mitologizowane. To są doskonałe narzędzia, które pozwalają nam zautomatyzować część naszych obowiązków i zadań, ale też nadal nie widać na horyzoncie rozwiązań, które zbliżały by się chociaż do tzw. Generalnej Sztucznej Inteligencji (ang. AGI) – czyli inteligencji pozwalającej zastąpić człowieka w każdym zadaniu intelektualnym.

Myślę, że najlepiej o tych nowych narzędziach jest myśleć właśnie jak o narzędziach. I zamiast np. martwić się, jak dana technologia może mnie zastąpić lub sprawić, że moja praca stanie się nieopłacalna, zastanowić się, jak można wykorzystać te rozwiązania do zwiększenia własnej efektywności i zaoferowania nowych rozwiązań. Rozwój w dziedzinie AI jest bardzo szybki i coś co wczoraj wydawało nam się niemożliwe, dziś jest codziennością. Jednak wbrew pozorom, te rozwiązania często wciąż czekają na praktycznie zastosowanie w biznesie i szerzej – codziennym ludzkim życiu. To co obecnie robimy z technologiami AI w praktyce jest bardzo płytkim zastosowaniem jej do najbardziej oczywistych pomysłów – wierzę, że czeka nas rewolucja, ale nie taka jakiej wielu się obawia: to nie AI zastąpi ludzi, ale ludzie wymyślą zupełnie nowe sposoby jej zastosowania.

Arkadiusz Talun, CTO i współzałożyciel Emplocity SA

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...