INNOWACJENieuchronna rewolucja - nie ma ucieczki od sztucznej inteligencji

Nieuchronna rewolucja – nie ma ucieczki od sztucznej inteligencji

Nieuchronna rewolucja – nie ma ucieczki od sztucznej inteligencji

W dobie rozwoju nowych technologii, zdanie „Boję się, że świat mi ucieknie” nabiera nowego znaczenia. Wydaje się, że wszyscy będziemy musieli nauczyć się korzystać z nowych technologii, takich jak narzędzia typu ChatGPT. Trudno jest jednak ignorować lęk, który towarzyszy tej zmianie. Tym bardziej, że przez ostatnie lata te zmiany nabrały naprawdę dynamicznego tempa i wymagają od nas umiejętności szybkiego przystosowania. Z drugiej strony – warto zauważyć, że technologie związane ze sztuczną inteligencją już od dawna działają i wspomagają nas w codziennym życiu. Często korzystamy z ich dobrodziejstw, nie zdając sobie z tego sprawy. Przykładowo, kiedy używamy nawigacji w naszych smartfonach, to sztuczna inteligencja pomaga nam znaleźć najkrótszą drogę do celu, uwzględniając aktualne warunki na drogach. Kiedy robimy zakupy online, to algorytmy AI sugerują nam produkty, które mogą nas zainteresować, na podstawie naszych wcześniejszych wyborów.

Dlatego kiedy mówimy, że „nie ma ucieczki przed SI”, to nie jest to tylko przewidywanie przyszłości – to opis naszej obecnej rzeczywistości. Czy to jest dobra, czy zła wiadomość, zależy od perspektywy. AI ma potencjał do poprawy wielu aspektów naszego życia, od zdrowia, po optymalizację naszej pracy. Ale równocześnie, istnieją pewne ryzyka związane z prywatnością, bezpieczeństwem i etyką, które musimy uwzględnić. Ważne jest, aby jako społeczeństwo, edukować się na temat AI i być świadomym jego wpływu na nasze życie.

Aby skutecznie korzystać z narzędzi AI, niekoniecznie musisz znać informatykę czy programowanie. W rzeczywistości, nauka korzystania z AI (za pomocą takich narzędzi jak ChatGPT) jest podobna do nauki korzystania z wyszukiwarki – trzeba poświęcić trochę czasu, żeby uzyskać wartościowe rezultaty. Wymaga to eksperymentowania, ciekawości i chęci odkrywania nowych funkcji – czyli cech które pchały nas w rozwoju przez tysiące lat. Podobnie jak przy korzystaniu z wyszukiwarek, kluczem do efektywnego korzystania z AI jest zrozumienie, jak formułować pytania lub komendy, które AI może łatwo interpretować. Jest to proces uczenia się, który wymaga czasu, ale jest dość intuicyjny i dostępny dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania technologicznego.

Łukasz Bałec, Head of AI Product cyber_Folks

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...