czwartek, 16 stycznia, 2025

Różnorodność siłą sektora usług biznesowych

Jak wynika z raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024” autorstwa ABSL, różnorodność jest elementem strategii biznesowej 98,8 proc. badanych firm. Poza klasycznymi aspektami strategii różnorodności, firmy z sektora usług biznesowych ujmują w swoich politykach również wielopokoleniowość (70,1 proc.) czy neuroróżnorodność (45,3 proc.).

Zespoły czterech pokoleń

W odpowiedzi na niekorzystną sytuację demograficzną Polski, liderzy sektora nowoczesnych usług biznesowych coraz mocniej stawiają na pracowników z grupy wiekowej 35+. Dodatkowym atutem starszych pracowników jest doświadczenie, które współgra z rosnącą specjalizacją usług świadczonych w polskich centrach. Według raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024”, udział tej grupy wiekowej osiągnął 43,1 proc. całkowitego zatrudnienia w sektorze (wzrost o 4,8 p.p. r/r).

Agnieszka Orłowska, wiceprezeska ABSL ds. ESG zauważa: „Zespoły centrów usług biznesowych składają się obecnie z czterech pokoleń, a menadżerowie coraz mocniej skupiają się na pełnym wykorzystaniu potencjału międzypokoleniowej wymiany umiejętności i wartości. Jako ABSL promujemy programy mentoringowe i reverse-mentoringu, na których korzystają wszyscy pracownicy sektora – od najwyższego managementu, po osoby na stanowiskach juniorskich. Codzienna praca w zróżnicowanych zespołach niesie za sobą możliwości rozwoju niespotykane w środowiskach homogenicznych. Stale tworzymy rozwiązania i nawigujemy liderów sektora w kierunku wykorzystania tej szansy.”

Kobiety w centrum

Potencjał wynikający z wielopokoleniowości pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych nie jest jednak jedynym elementem wpływającym na jego różnorodność. Udział kobiet w ogólnym zatrudnieniu w centrach usług biznesowych w Polsce wynosi obecnie 58,1 proc. kobiety stanowią również prawie połowę osób na niższych stanowiskach kierowniczych (49,2 proc.) i przekraczające średnią krajową 43,9 proc. udziału zatrudnienia w kadrze kierowniczej wyższego szczebla. Luka płacowa w sektorze w Polsce wynosi obecnie 3,2 proc – wynik lepszy od całości polskiej gospodarki utrzymującej się w czołówce równości płac w Europie. Wpływ nadchodzących regulacji ESG i stopień przygotowania firm z sektora na ich wprowadzenie życie powinien dodatkowo wyrównać zarówno poziom płac, jak i reprezentacji na najwyższych szczeblach zarządów firm.

Sektor wielu narodowości

Według szacunków ABSL, w sektorze usług biznesowych w Polsce zatrudnionych jest 69 400 cudzoziemców (15,2 proc. całkowitego zatrudnienia), a udział centrów zatrudniających cudzoziemców wynosi 95,7 proc. Wielokulturowość jest charakterystyczną cechą sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Sektor już teraz opiera się na zróżnicowanej kadrze, ale analitycy ABSL przewidują dalszy wzrost udziału cudzoziemców w zatrudnieniu, w związku z niekorzystną sytuacją demograficzną Polski. Pracownicy polskich centrów usług biznesowych pochodzą z ponad 60 krajów i posługują się prawie 40 językami. Najczęstszymi krajami pochodzenia pozostają Ukraina, Indie i Białoruś.

Różnorodność i równość

„Z badań Randstad w Polsce, 4 na 10 firm deklaruje, że wdraża inicjatywy na rzecz równości różnych grup pracowników. Sektor usług dla biznesu przoduje w tych inicjatywach (53%), spełniając w ten sposób oczekiwania rynku i otwierając się na talenty. Realizacja zasad równości w firmach bezpośrednio przekłada się bowiem na decyzję pracowników o zatrudnieniu: 38 proc. badanych w Polsce i na świecie nie przyjęłoby pracy, gdyby nie zgadzało się z poglądami zarządzających firmą w tym zakresie”, informuje Magdalena Błaszczyk-Moryń, Dyrektor, Professional Talent Solutions, Randstad.

***

Raport ABSL powstał we współpracy z Colliers, Mercer, Randstad  Polska oraz Randstad Enterprise

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Co czeka branżę deweloperską w pierwszym kwartale 2025 roku? Zapowiedzi programowe oczami rynku

Po wielu miesiącach niepewności dotyczących programu „Mieszkanie na start”,...

Kurs dolara rośnie po mocnych danych z rynku pracy. Rychło obniżek Fed nie zobaczymy

Rezerwa Federalna otrzymała kolejny argument za tym, żeby spowolnić...

Prezes UODO zgłasza zastrzeżenia do projektu ustawy o AI

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), Mirosław Wróblewski, zgłosił...

Ceny benzyny w Polsce stabilne mimo turbulencji na światowych rynkach ropy

Cena ropy przebiła psychologiczną barierę. Kiedy podwyżki na stacjach...

IPO Watch 2024: Europa odbudowuje rynek IPO, rekordy i prognozy na 2025 rok

IPO Watch: Rok 2024 przynosi ponad dwukrotny wzrost wartości...

Podobne tematy

Ericsson i Nokia apelują o działania dla technologicznej przyszłości Europy

Przy wsparciu wiodących europejskich firm technologicznych, takich jak ASML...

Artur Sutor i Martyna Balcer powołani do międzynarodowej rady dyrektorów ITRA Global

ITRA Global ogłosiła skład nowej rady dyrektorów, która zarządza rozwojem...

Angel Kalinov obejmuje stanowisko Dyrektora Spedycji i odpowiada za rozwój nowego biura Girteki w Warszawie

Grupa Girteka otworzyła w Warszawie nowe biuro. Otwarcie warszawskiej...

Kompetencje przyszłości – jak przygotować dzieci do pracy w zawodach, których jeszcze nie znamy

W świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej,...

Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę

14 stycznia na orbitę poleci najmniejszy polski satelita HYPE,...

Diagnostyka S.A. ogłasza plan przeprowadzenia IPO oraz notowania akcji na GPW

Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”, a wraz ze spółkami zależnymi...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie