czwartek, 6 maja, 2021
NIERUCHOMOŚCIRynek biurowy w Warszawie w IV kwartale 2020 roku

Rynek biurowy w Warszawie w IV kwartale 2020 roku

-

Rynek biurowy w Warszawie w IV kwartale 2020 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) publikuje zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w czwartym kwartale 2020 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cresa, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills), a informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

Na koniec grudnia 2020 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły około 5 912 500 m kw.

W IV kwartale 2020 roku na stołeczny rynek dostarczono około 75 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej w trzech projektach. Największym z nich była wieża Mennica Legacy Tower, o powierzchni 47 900 m kw. Ponadto na rynek dostarczono kompleks biurowy Lixa A o powierzchni 22 100 m kw. i Lixa B o powierzchni blisko 5800 m kw. Wszystkie te projekty zlokalizowane są w strefie Centrum – Zachód.

Na koniec IV kwartału br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 9,9% (wzrost o 0,3 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrost o 2,1 pp. w odniesieniu do porównywalnego okresu w 2019 roku). Dostępność powierzchni biurowej wyniosła około 583 500 m kw. W strefach centralnych współczynnik pustostanów wyniósł 8,5%, natomiast poza centrum miasta sięgnął 10,8%.

W całym 2020 roku popyt brutto na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął 602 000 m kw., w tym najwyższą aktywność najemców zaobserwowano w II kw. roku – ponad 194 200 m kw. wynajętej powierzchni biurowej. W IV kwartale odnotowano natomiast drugą najwyższą aktywność najemców w wysokości ponad 160 400 m kw., a największym zainteresowaniem cieszyła się niezmiennie strefa Centrum. Kolejną pozycję zajął Korytarz Jerozolimskie, który w końcówce roku cieszył się większym zainteresowaniem niż zajmująca zazwyczaj drugą pozycję strefa Mokotów.

W okresie od października do końca grudnia 2020 roku najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom (włączając umowy przednajmu) – 44% i renegocjacjom –  43%, natomiast udział ekspansji wyniósł 13%.

Największymi transakcjami IV kwartału 2020 r. były: renegocjacja podpisana przez poufnego najemcę w budynku Gdański Business Center I A (ponad 12 400 m kw.), umowa przednajmu Leroy Merlin w Forest II (ponad 12 200 m kw.) i ekspansja poufnego najemcy w The Warsaw HUB C (blisko 9700 m kw.).

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...