FINANSEKREDYTYSamochód w firmie - jakie są popularne formy finansowania?

Samochód w firmie – jakie są popularne formy finansowania?

Samochód w firmie – jakie są popularne formy finansowania?

Samochód w firmie to dziś absolutny must have dla większości rozwijających się przedsiębiorstw. Zbudowanie od podstaw floty samochodowej jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. Aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu zaplecze transportowe, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni sposób jego finansowania. Może być to np. leasing, prywatne auto, a także zakup auta na kredyt oraz wynajem średnio- lub długoterminowy. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań i które ma szansę okazać się tym najlepszym?

Leasing. Najpopularniejsza forma finansowania, ale czy najlepsza?

Leasing to najbardziej znany sposób finansowania firmowej floty samochodowej. Przed rozpoczęciem 2019 r. pozostawał także rozwiązaniem najkorzystniejszym pod względem podatkowym. Do końca 2018 r. leasing operacyjny dawał możliwość zaliczenia do kosztów przedsiębiorstwa pełnych rat. Wydatki ponoszone w związku z użytkowaniem samochodu w firmie nie były ograniczone tzw. kilometrówką. Dziś korzyści tych już nie ma i co za tym idzie, leasing przestał być także rozwiązaniem najkorzystniejszym. 

Biorąc samochód w leasing, firma może zdecydować się na leasing operacyjny lub leasing finansowy. W tym pierwszym przypadku auto pozostaje własnością leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Firma może natomiast uwzględnić w kosztach opłatę wstępną oraz raty leasingowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Po spłacie ostatniej raty i wykupieniu auta, staje się ono własnością firmy, która może je użytkować w dalszym ciągu lub zdecydować się na jego sprzedaż.

Prywatne auto w firmie. Czy warto?

Nie każdy przedsiębiorca wie, że istnieje możliwość wykorzystania prywatnego samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Auto może należeć zarówno do właściciela firmy, jak i zostać mu użyczone przez członka rodziny czy nawet osobę niespokrewnioną na podstawie umowy. Od 2019 r. nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego rozliczanego w ramach działalności gospodarczej. 

Zniesienie kilometrówki wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami – do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko 20% netto + nierozliczony VAT wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego pojazdu. Limit ten rośnie do 50% w przypadku wydatków eksploatacyjnych. Pod pewnymi warunkami możliwe jest rozliczenie wszystkich kosztów, jednak wiąże się to z licznymi formalnościami, w związku z czym niewielu przedsiębiorców się na to decyduje.

Samochód w firmie - formy finansowania

Kredyt samochodowy. Czy warto wziąć pożyczkę na zakup auta?

Oprócz leasingu i prywatnego samochodu możliwe jest także zaciągnięcie kredytu na zakup samochodu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najrzadziej wybierane przez świadomych przedsiębiorców, głównie ze względu na wysokie koszty. Co prawda, nie brakuje ofert banków, które zachęcają do zaciągnięcia kredytu, kusząc klientów oprocentowaniem nominalnym 0% – w większości przypadków jest to jedynie chwyt reklamowy, a RRSO tak naprawdę sięga kilkunastu procent.

Rozważając zaciągnięcie kredytu samochodowego, warto mieć świadomość, że jest to zobowiązanie finansowe, które będzie przez co najmniej kilka lat obniżało zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Całkowity koszt zakupu samochodu będzie także znacznie wyższy – należy doliczyć do niego oprocentowanie kredytu. Oprócz rat pożyczki, które będą musiały być uiszczane co miesiąc, budżet firmy dodatkowo obciążą wydatki związane z codzienną eksploatacją pojazdu.

Wynajem długoterminowy. Najlepsza alternatywa dla leasingu i kredytu?

Zdecydowanie najkorzystniejszą formą finansowania firmowej floty samochodowej jest dziś wynajem długoterminowy. Jest to stosunkowo nowa usługa, która jednak zdążyła już zyskać zainteresowanie i aprobatę wielu polskich firm. Wynajem  długoterminowy to możliwość korzystania z pojazdu w zamian za comiesięczną, z góry ustaloną i znaną opłatę – abonament. 

Płaci się jednak nie tylko za wypożyczone auto, gdyż opłata ta zawiera także szereg innych wydatków – m.in. ubezpieczenie samochodu, koszty napraw, przeglądów technicznych i wymiany opon, assistance, auto zastępcze i wiele innych. Firma poza abonamentem płaci jedynie za paliwo, parkingi, autostrady i myjnię. Po wygaśnięciu umowy, która zwykle zawierana jest na 2-3 lata, auto wraca do wypożyczalni, a firma ma możliwość podpisania nowej umowy i wyboru pojazdów na kolejny okres czasu. 

Auto w abonamencie to forma finansowania floty samochodowej wprost stworzona dla przedsiębiorców, którzy chcą efektywnie zarządzać firmowym budżetem, nie chcą obniżać zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a także chcą mieć pełną kontrolę nad tym, jakie pojazdy i w jakiej ilości pracują na rzecz ich firmy – wynajem długoterminowy daje bowiem także możliwość tymczasowej rozbudowy floty samochodowej w okresach zwiększonego zapotrzebowania firmy.

Partnerem artykułu jest: Interfleet

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...