MOTORYZACJASprzedaż nowych aut rośnie mimo wzrostu cen

Sprzedaż nowych aut rośnie mimo wzrostu cen

Sprzedaż nowych aut rośnie mimo wzrostu cen

Sprzedaż nowych aut rośnie mimo wzrostu cen. Niektóre modele droższe nawet o ponad 90%. Ekspert autobaza.pl podsumowuje początek roku na polskim rynku motoryzacyjnym.

Rynek nowych samochodów powoli się odmraża. Liczba zarejestrowanych pojazdów w lutym b.r. wzrosła o blisko 15% r/r, jednak jedynie nieco ponad 30% z nich zostało zakupione przez osoby prywatne. Średnia wartość nowego auta sięga już blisko 100 tys. zł. Czy stale rosnące ceny sprawią, że Polaków nie będzie na nie stać? – Ekspert serwisu autobaza.pl przedstawia krótki przegląd zmian na rynku motoryzacyjnym.

Rynek samochodowy jest coraz bardziej zróżnicowany, a wybór modeli rośnie z roku na rok. Mimo to Polacy zazwyczaj są wierni sprawdzonym markom. W czołówce najchętniej kupowanych aut od kilku lat znajdują się  Toyota Corolla, Toyota Yaris, Kia Sportage, Dacia Duster oraz Skoda Octavia. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim czasie na polskim rynku motoryzacyjnym coraz większą popularnością cieszą się samochody elektryczne, czego dowodem jest ogromny sukces Toyoty C-HR, która w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku uzyskała wzrost sprzedaży o ponad 134% w stosunku r/r i  okazała się najchętniej kupowanym modelem hybrydowym.

Japońskie – niezastąpione

Toyota Corolla to model, który na wiele lat zdominował rynek samochodowy w Polsce. Zyskał uznanie zarówno ze strony kierowców prywatnych, jak i przedsiębiorców. Każda kolejna generacja unowocześniana jest o kolejne systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, dzięki czemu Corolla powszechnie uznawana jest za  auto niezawodne, ale również nowoczesne i bezpieczne. W 2022 roku model ten zyskał nowy, futurystyczny design, dzięki czemu jego popularność w Polsce nadal rośnie. Rośnie także jego cena. Największy wzrost kosztów zakupu Corolli miał miejsce w 2019 r. – aż o blisko 38%. W kolejnych latach ceny rosły sukcesywnie o kilka procent. Aktualnie zakup nowej Toyoty Corolli to koszt min. 103 tys. zł w wersji podstawowej.

Toyota Yaris to kolejny model japońskiego producenta, który cieszy się dużą popularnością w Polsce. Samochód ten to świetne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują ekonomicznego i praktycznego auta do codziennej jazdy po mieście. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi i zwrotności, Yaris jest świetnym wyborem dla kierowców, którzy zazwyczaj podróżują sami i nie potrzebują większej przestrzeni dla pasażerów, a także chcą bez przeszkód korzystać z miejskiej infrastruktury. Yaris wyróżnia się nowoczesnym designem, niskim zużyciem paliwa oraz wysoką jakością wykonania. Na przestrzeni 5 lat cena tego kompaktowego miejskiego auta wzrosła z 43,5 tys. zł do prawie 80 tys. zł.

W 2021 r. premierę miała wersja Cross, która podbiła serca kierowców. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku osiągnęła 118% wzrost sprzedaży r/r., a jej koszt to aktualnie 92 900 zł.

SUV-y zyskują uznanie

Od kilku lat coraz większą popularnością w kraju cieszą się również auta typu SUV. Do tej pory najchętniej kupowanym modelem w tej kategorii była Kia Sportage. Model ten wyróżnia się nie tylko nowoczesnym designem, ale również bogatym wyposażeniem oraz napędem na cztery koła. Sportage oferuje mnóstwo przestrzeni dla pasażerów i bagażu, dzięki czemu jest idealny dla rodzin i osób, które potrzebują dużo miejsca. Ponadto doskonale sprawdza się w trudnych warunkach terenowych, a jednocześnie oferuje komfort jazdy na co dzień. Największy wzrost kosztów zakupu tego Kii Sportage nastąpił w ubiegłym roku, gdy jego cena została podniesiona o blisko 30%. Obecnie kierowcy, którzy chcą zakupić ten model, muszą się liczyć z wydatkiem około 122 tys. zł.

W 2023 r. ogromny sukces odnosi Toyota C-HR, crossover wyposażony w konwencjonalny napęd hybrydowy. Od początku bieżącego roku sprzedaż tego modelu wzrosła o prawie 135% r/r. i znajduje się na 3 miejscu najchętniej kupowanych aut. Silnik hybrydowy w Toyota C-HR składa się z dwóch jednostek napędowych: benzynowego i elektrycznego. Jest bardzo ekonomiczny i pozwala na redukcję zużycia ilości paliwa – podczas poruszania się po mieście umożliwia korzystanie głównie z silnika elektrycznego, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej oszczędnych rozwiązań w segmencie crossoverów. Koszt zakupu nowego egzemplarza to aktualnie blisko 130 tys. zł.

Dacia Duster to kolejny ulubiony przez Polaków SUV. Zyskał uznanie kierowców dzięki swojemu doskonałemu stosunkowi jakości do ceny – jeszcze w 2018 r. można było kupić ten model za niecałe 40 tys. zł. Mimo że w ubiegłym roku jego cena wzrosła aż ok. 38,7% to wciąż jest zdecydowanie mniej kosztowny niż Kia Sportage. Obecnie Dustera można kupić za 77 tys. zł. Jest on idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują samochodu na co dzień, a jednocześnie cenią sobie oszczędność. W ostatnich latach model ten przeszedł wiele zmian i obecnie oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, posiada także dobrej jakości wykończenia i nowoczesne wyposażenie.

Skoda bez rewolucji cenowych

Skoda Octavia to samochód, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością w Polsce i wciąż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych modeli na rynku. Octavia to samochód, który łączy w sobie elegancki design, wygodę oraz bogate wyposażenie. W ostatnim czasie Skoda Octavia została wzbogacona o wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak systemy wspomagające kierowcę czy innowacyjne systemy multimedialne. Bardzo duży nacisk koncern kładzie także na bezpieczeństwo, dlatego każda kolejna generacja modelu Octavia wzbogacana jest o kolejne systemy, które zabezpieczają nie tylko pasażerów, ale również innych uczestników ruchu.

Trzeba zwrócić uwagę, że jest to model, który łagodnie obchodzi się z budżetem swoich klientów. Producent bez względu na szalejącą inflację nieznacznie podnosił ceny Octavii na przestrzeni ostatnich lat, największy wzrost ceny miał miejsce w 2020 r. – o 14,5%. Obecnie nowy egzemplarz tego modelu to koszt w granicach 100 tys. zł.

Sytuacja gospodarcza od wielu lat odbija się na kosztach wszystkich dóbr, także samochodów. W ciągu ostatnich pięciu lat poszczególne koncerny podnosiły ceny swoich aut według własnego uznania. Najstabilniejsze wzrosty notowała Skoda, która podniosła ceny pojazdów łącznie o niespełna 50%. Największe podwyżki natomiast wprowadziła Dacia Duster, której wartość wzrosła łącznie prawie dwukrotnie, choć – jako jedyny model w klasie aut rodzinnych – wciąż kosztuje mniej niż 100 tys. zł. Niestety na nowe auta może sobie pozwolić coraz mniej osób prywatnych, co z resztą potwierdzają statystyki – podsumowuje Przemysław Gąsiorowski, ekspert serwisu autobaza.pl.

Początek roku napawa optymizmem?

Jak podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w lutym liczba zarejestrowanych aut osobowych wzrosła o blisko 15% w stosunku r/r (38 525 szt.) oraz o 9,9% w stosunku do liczby rejestracji w styczniu. Łączne dane za pierwsze dwa miesiące 2023 r. wykazują wzrost sprzedaży nowych aut o ponad 17% r/r.

Jak podaje PZPM, największym powodzeniem w bieżącym roku cieszyły się modele Toyoty, która zostawiła konkurencję daleko w tyle. Koncern tylko w ciągu dwóch miesięcy sprzedał 16 713 sztuk (o ponad 36% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), a Skoda, która znalazła się na drugim miejscu pod względem sprzedaży, zaledwie 7 401 sztuk (wzrost o ponad 34% r/r).

Istotne jednak jest, że zdecydowana większość transakcji została dokonana przez przedsiębiorców. Aż 69,6% samochodów zostało zarejestrowanych na działalność gospodarczą, a zaledwie 30,4% przez osoby prywatne.

Na poprawę sytuacji na rynku motoryzacyjnym ma wpływ m.in. większa płynność w realizacji wcześniejszych zamówień przez dealerów oraz większa dostępność aut. Niektóre marki ogłosiły nawet na początku roku wyprzedaż poprzedniego rocznika, lecz w większości przypadków były to pojedyncze modele lub ograniczone liczby dostępnych egzemplarzy – komentuje Przemysław Gąsiorowski, ekspert serwisu autobaza.pl. Wielu konsumentów jest rozczarowanych niedostępnością nowych aut i z niecierpliwością czeka na ustabilizowanie sytuacji gospodarczej. Choć nie możemy liczyć na rychłe obniżki cen samochodów, jednak biorąc pod uwagę optymistyczne prognozy gospodarcze, możemy się spodziewać kolejnych wzrostów liczby sprzedanych aut w kolejnych miesiącach roku – dodaje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...