Krajowy Rejestr Długów S.A. opublikował raport na temat zadłużenia firm działających w branży motoryzacyjnej. Według przedstawionych przez tę firmę danych, łączne zobowiązania przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą samochodów oraz części wynoszą obecnie 457,7 mln zł. Związek Dealerów Samochodów uspokaja – „długi autoryzowanych dealerów w podanej kwocie to bardzo niewielki ułamek”.
Raport KRD uwzględnia szeroki zakres przedsiębiorstw związanych z rynkiem motoryzacyjnym, opierając się na klasyfikacji działalności gospodarczej i obejmując zarówno autoryzowanych dealerów samochodowych, jak i niezależne komisy oraz sprzedawców części. Obecnie w KRD figuruje około 13,2 tys. takich firm, z których każda musi oddać wierzycielom w uśrednieniu 34,8 tys. zł. Warto odnotować, że zbiór przedsiębiorstw uwzględnionych w raporcie nie rozróżnia autoryzowanych dealerów od pozostałych uczestników branży, ponieważ KRD nie ma takich danych.
Według szacunków Związku Dealerów Samochodów, w Polsce funkcjonuje około 20 tysięcy podmiotów zajmujących się sprzedażą pojazdów, z czego dealerów autoryzowanych jest około 700. Sami tylko dealerzy generują obroty na poziomie 120 miliardów złotych rocznie. W tym kontekście poziom zadłużenia wskazany w raporcie KRD, stanowi jedynie niewielki procent wartości rynku.
„Dane opublikowane przez KRD niewątpliwe są ciekawą informacją, jednak przedstawione wartości zadłużenia nie zasługują na taki szum medialny jaki powstał. Kategorię „sprzedawcy samochodów i części” w praktyce stanowi bardzo szeroki zakres podmiotów, a ich zsumowane zadłużenie jest relatywnie nieduże – zwłaszcza biorąc pod uwagę wartość tego rynku. Przy obrotach które generujemy w ciągu roku, skala zadłużenia nie stanowi większego zagrożenia dla stabilności branży.” – komentuje Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów.