poniedziałek, 10 maja, 2021
MOTORYZACJATop 10 luksusowych SUV-ów, które najchętniej wybierają Amerykanie

Top 10 luksusowych SUV-ów, które najchętniej wybierają Amerykanie

-

Top 10 luksusowych SUV-ów, które najchętniej wybierają Amerykanie

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych słyną z zamiłowania do dużych i wygodnych aut. Nic więc dziwnego, że luksusowe SUV-y cieszą się tam dużą popularnością. Przedstawiamy listę 10 aut tej klasy, które były najchętniej kupowane przez Amerykanów w pierwszej połowie 2020 roku.

1. Lexus RX

lexus_rxPodobnie jak przed rokiem, Lexus RX pozostaje najchętniej kupowanym luksusowym SUV-em w Stanach Zjednoczonych. Od stycznia do końca czerwca amerykański oddział Lexusa sprzedał ponad 36,8 tys. egzemplarzy tego auta – informuje portal Motor Illustrated. RX jest tak popularny, że znajduje się również w czołówce całego rynku aut osobowych klasy premium w USA. Jedynym modelem, który wyprzedza dużego Lexusa w tej kategorii, jest Tesla Model 3.

Lexus RX to samochód dobrze znany również europejskim klientom. W USA auto jest oferowane jednak w nieco innych wariantach silnikowych. W Polsce obok 313-konnego napędu hybrydowego znajdziemy turbodoładowany motor R4 2.0 o mocy 238 KM. Na amerykańskim rynku zastępuje go około 300-konna V-szóstka. I w Europie, i w USA auto można mieć też w 7-osobowym wariancie RX L o długości 5 m.

2. Acura RDX

acura_rdxSamochodem, którego natomiast nie kupimy w europejskich salonach, jest Acura RDX. Japońskie auto cieszy się dużą popularnością na amerykańskim rynku. A wynik w zaokrągleniu 22,8 tys. sprzedanych egzemplarzy sprawia, że jest drugim najczęściej kupowanym SUV-em klasy premium w USA. RDX to auto mniejsze od Lexusa RX – mierzy około 4,7 m długości. Samochód napędza 2-litrowy, turbodoładowany silnik o mocy 276 KM.

3. Lexus NX

lexus_nxPopularność modelu NX sprawia, że Lexus zgarnął jeszcze jedno miejsce na podium. Ten nieco mniejszy od RX-a SUV trafił do ponad 22,7 tys. amerykańskich klientów, a jego rezultat jest o zaledwie 25 egzemplarzy gorszy niż w przypadku Acury RDX. Choć pandemia koronawirusa odbiła się na sprzedaży niemal wszystkich aut, w tym również tego modelu, w przypadku Lexusa NX spadek wyniósł niewiele ponad 15% i był relatywnie niski w porównaniu do wyników konkurentów. W Stanach Zjednoczonych – tak samo jak w Europie – Lexus NX jest oferowany z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 238 KM oraz prawie 200-konną hybrydą.

4. Mercedes-Benz GLC

mercedes_benz_glcMercedes GLC to auto zbliżone rozmiarami do Lexusa NX i notujące w USA podobne wyniki sprzedażowe. Sprzedaż samochodu w opisywanym okresie wyniosła prawie 22,6 tys. sztuk, a na ten rezultat składają się również wyniki sportowych odmian ze znaczkiem AMG. Najmocniejszym wariantem sprzedawanym w USA jest AMG GLC 63 z silnikiem 4.0 V8 biturbo o mocy 476 KM. W takiej samej wersji auto dostaniemy również w Polsce.

5. Mercedes-Benz GLE

mercedes_benz_gleZaraz za modelem GLC znalazło się kolejne auto marki ze Stuttgartu – większy (liczący prawie 5 m długości) Mercedes-Benz GLE. Amerykański oddział Mercedesa sprzedał 21,3 tys. sztuk tego modelu. Taki wynik oznacza wzrost względem analogicznego okresu rok wcześniej, ale można go łatwo uzasadnić debiutem najnowszej odsłony auta, która trafiła na rynek wiosną 2019. W przypadku wyników modelu GLE pod uwagę wzięto statystyki sprzedażowe jego sportowych wariantów. Najmocniejszym jest AMG GLE 63 S, który dysponuje 4-litrową V-ósemką biturbo o mocy ponad 600 KM.

6. BMW X3

bmw_x3Sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych cieszą się również SUV-y BMW. W tej kategorii amerykańscy zwolennicy bawarskiej marki najchętniej sięgają po model X3, który od stycznia do końca czerwca 2020 roku trafił do niemal 20,1 tys. klientów. W USA – tak samo jak w Europie – BMW X3 jest oferowane w kilku wariantach napędowych. Najmocniejszy to X3 M z silnikiem 3.0 R6 TwinPower Turbo o mocy około 500 KM.

7. BMW X5

bmw_x5Tuż za modelem X3 znalazło się nieco większe i dłużej obecne na rynku BMW X5. Auto osiągnęło sprzedaż na poziomie niemal 19,2 tys. sztuk. W salonach dostępna jest obecnie 4. generacja modelu, która zadebiutowała pod koniec 2018. To prawie 5-metrowe auto jest dostępne w wielu wersjach, w tym również w sportowej odmianie M z turbodoładowaną V-ósemką o mocy ponad 600 KM.

8. Audi Q5

audi_q5Na 8. lokacie znalazło się Audi Q5 z wynikiem 18 tys. sprzedanych egzemplarzy. Taki wynik oznacza dla SUV-a niemieckiej marki spory spadek, tym bardziej, że w 2018 roku Q5 było drugim najpopularniejszym luksusowym SUV-em w Stanach Zjednoczonych z roczną sprzedażą na poziomie 70 tys. sztuk. Warto też dodać, że w wynikach sprzedaży tego konkurenta Mercedesa GLC i Lexusa NX uwzględniany jest sportowy wariant SQ5 z silnikiem V6 3.0 TFSI o mocy ponad 350 KM.

9. Acura MDX

acura_mdxMDX to kolejne auto Acury w zestawieniu i kolejny model, którego nie spotkamy na drogach w Europie. Według danych portalu Motor Illustrated w pierwszej połowie 2020 roku z amerykańskich salonów wyjechało niemal 18 tys. egzemplarzy tego auta. Acura MDX jest 5-metrowym SUV-em dostępnym z 3 rzędami siedzeń. Samochód może być napędzany przez ponad 320-konny napęd hybrydowy z silnikiem V6 lub V-szóstkę 3.5 o mocy 290 KM.

10. Cadillac XT5

cadillac_xt5Listę 10 najpopularniejszych luksusowych SUV-ów na amerykańskim rynku zamyka auto rodzimego Cadillaca. W opisywanym okresie model XT5 znalazł 14,8 tys. nabywców. To praktycznie nieznane na naszym rynku auto liczy 4,8 m długości i jest napędzane przez silniki 2.0 Turbo 240 KM oraz 3.6 V6 o mocy ponad 310 KM.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...