wtorek, 1 kwietnia, 2025

Umowy w galeriach handlowych są niesymetryczne

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Umowy w galeriach handlowych są niesymetryczne. Wynajmujący ma zagwarantowany czynsz oraz opłaty wspólne. Czynsz dla wynajmującego jest czystym zarobkiem, natomiast wszystkie koszty funkcjonowania galerii są pokrywane w kosztach wspólnych. Najemcy płacąc koszty wspólne nie wiedzą, co ostatecznie wchodzi w ich skład – gdyż katalog ten jest bardzo szeroki i bardzo często otwarty. Mieszczą się tam opłaty administracyjne, kary administracyjne, koszty sądowe, koszty ubezpieczenia nieruchomości, a nawet koszt przebudowy galerii czy koszty zakupu sąsiedniej działki, która jest potrzebna galerii do wybudowania parkingu. To wszystko mieści się w kosztach wspólnych, a więc wynajmu. Najemcy nie są w stanie skalkulować, jak duże te koszty będą – jeśli galeria otrzyma karę administracyjną za złe składowanie śmieci czy odpadów, kara ta zostanie uwzględniona w kosztach wspólnych. Umowy zawierają w sobie również bardzo specyficzne i bardzo rygorystyczne instrumenty zabezpieczeń powodujące, że najemca zobowiązany jest płacić każdą kwotę, jaką zażąda od niego wynajmujący. Jeśli się temu sprzeciwia – nie ma przestrzeni, w której może dojść do zbadania tego sporu przez sąd, gdyż wynajmujący od razu realizuje swoje zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowej.

– I dopiero nienależne pobranie kwoty gwarancji powoduje, że najemca musi iść do sądu i udowadniać, że wynajmującemu nie należą się takie płatności. Same umowy również powodują to, że całe ryzyko biznesowe jest przerzucone na najemców – powiedział serwisowi eNewsroom.pl adw. dr Tomasz Henclewski, partner w Kancelarii Henclewski&Wyjatek. – Umowy konstrukcyjnie przewidują, że brak prądu, brak mediów, braki dojazdowe do galerii to kwestie, za które nie odpowiada wynajmujący. Wszystkie problemy są przerzucone na najemców i to oni ponoszą całe ryzyko gospodarcze – gdyż w umowie zrzekają się wszelkich roszczeń wobec wynajmującego na wypadek sytuacji, w której lokal lub galeria jest niemożliwa do funkcjonowania. Co więcej, niektóre umowy najmu zawierają również klauzule na wypadek zburzenia galerii, które mówią co się dzieje z daną umową. Wynajmujący może żądać utrzymania danej umowy w mocy, jeżeli zobowiąże się odbudować galerię handlową. A więc cała trudność umów w galeriach handlowych polega na tym, że są to bardzo obszerne umowy, zawierające opis scenariuszy bardzo abstrakcyjnych i bardzo rzadkich. Jednak ze względu na to, że one już się kiedyś wydarzyły, wynajmujący wpisuje dane zdarzenie do umowy i rozstrzyga je na swoją korzyść – tłumaczy dr Henclewski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Inicjatywa SprawdzaMY – szósta tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała szóstą turę...

Budujesz bez pozwolenia? Możesz na tym dobrze wyjść

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych,...

Styczeń 2025 r. z kolejnym wzrostem obrotów w centrach handlowych – +2,6% r/r

Obroty najemców w centrach handlowych były w styczniu...

„Wąskie gardła” deregulacji. Północna Izba Gospodarcza wskazuje miejsca, gdzie pomysły Rafała Brzoski mogą być trudne do realizacji

„Entuzjazm reformatora” może napotkać na „wąskie gardła”? Północna Izba...

Jajka coraz droższe. W kwietniu zapłacimy nawet o 15% więcej

Zarówno w styczniu, jak i w lutym ceny jaj...

Podobne tematy

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Samochód nowy czy używany? Podpowiadamy co wybrać!

Zakup samochodu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jaką...

Formę opodatkowania można zmienić tylko do 20 lutego – ważny termin dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany wybranej formy opodatkowania. Nie mogą...

Transport w cieniu kryzysu: Eksperci oceniają sytuację i prognozy na 2025 rok

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć...

PIU: Wydatki na polisy życiowe wzrosły o 4%. 23 mln Polaków posiada ubezpieczenie na życie

Najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń, „Ubezpieczenia na życie. Finansowe...

Fabrity S.A. konsoliduje działalność

Sąd rejestrowy sfinalizował proces połączenia Fabrity Holding z zależną...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie