czwartek, 30 listopada, 2023
GOSPODARKAWitold Orłowski: Nowy rząd otrzymuje spuściznę po PiS. Gospodarka w ruinie

Witold Orłowski: Nowy rząd otrzymuje spuściznę po PiS. Gospodarka w ruinie

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Witold Orłowski: Nowy rząd otrzymuje spuściznę po PiS. Gospodarka w ruinie

Kiedy rząd PIS obejmował władzę – inwestycje przekraczały 20% w relacji do PKB. Wtedy premier Morawiecki bardzo słusznie stwierdził, że jest to bardzo mało – że potrzebujemy przynajmniej 25%. Obecnie Polska ma 16% inwestycji relacji do PKB. To jest najniższy poziom historii – tymczasem bez inwestycji nie ma wzrostu gospodarczego. Dodatkowo mamy gospodarkę, w której ogromnemu osłabieniu uległo funkcjonowanie wielu ważnych instytucji. Obecny stan gospodarki nie jest dobry.

Nowy rząd otrzymuje spuściznę naprawdę niedobrą. Wskaźniki gospodarcze są bardzo słabe – mamy gospodarkę w recesji i nadmierną inflację. A nie znamy prawdziwego poziomu inflacji – bo od miesięcy zamrożone są chociażby ceny energii – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Prezes NBP opowiada bzdury, że pokonał inflację. Finanse publiczne w stanie ciężkim – z niewiadomym deficytem i niezrównoważonym budżetem. Kraj został mocno zadłużony. Dług w ostatnim okresie zaczął gwałtownie przyrastać i rząd stracił nad tym kontrolę. Do tego mamy wojnę za wschodnią granicą, a nasz zachodni sąsiad jest w recesji i to dość długotrwałej. To są bardzo złe warunki do rozwoju. I wreszcie dramatycznie niski poziom inwestycji w gospodarce. Polskie instytucje, których zadaniem jest czuwanie na sprawnością działania rynku i gospodarki – stały się politycznymi przystawkami. Takich przypadków jest więcej – więc czeka nas bardzo długa praca przy odbudowie instytucji. Na szczęście wiele błędów można naprawić właściwą polityką makroekonomiczną. Trzeba jednak mieć świadomość, że powrót na ścieżkę zrównoważonego, szybkiego wzrostu z niską inflacją będzie wymagał wielu lat pracy – ocenia Orłowski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...