wtorek, 5 grudnia, 2023
GOSPODARKAWzrost gospodarczy i polityka monetarna w krajach rynków wschodzących w świetle raportu...

Wzrost gospodarczy i polityka monetarna w krajach rynków wschodzących w świetle raportu S&P Global Ratings

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Wzrost gospodarczy i polityka monetarna w krajach rynków wschodzących w świetle raportu S&P Global Ratings

Według najnowszego raportu S&P Global Ratings, krajów rynków wschodzących (EM) czekają wyzwania, ale również istnieją szanse na poprawę w nadchodzących latach.

1. Kwestie kluczowe:

  • Mocny popyt krajowy w większości EM jest widoczny, ale spodziewany wpływ rygorystycznej polityki pieniężnej stanie się bardziej zauważalny w nadchodzących kwartałach.
  • Zmniejszony popyt zewnętrzny ze strony USA, Europy i Chin oznacza słaby profil eksportowy dla większości EM w 2024 r.
  • Strukturalnie wysokie stopy procentowe bez strukturalnie wyższych perspektyw wzrostu obniżą inwestycje w EM, ograniczając wzrost produktywności.

2. Sytuacja w Chinach:

Raport obniżył prognozy wzrostu dla Chin na 2023 r. do 4,8% i na 2024 r. do 4,4% z powodu trwałej słabości w sektorze nieruchomości oraz niższego zaufania konsumentów. Politycy prawdopodobnie nie użyją znaczących bodźców do wsparcia gospodarki, skupiając się raczej na stabilności finansowej.

3. Ceny energii a inflacja:

Choć inflacja nadal spada w większości EM, odnotowano jej wzrost w sierpniu. Ponadto, oczekuje się, że presja na wzrost cen energii spowolni tempo spadku inflacji w nadchodzących miesiącach.

4. Decyzje banków centralnych:

Banki centralne, takie jak w Chile, Brazylii, Polsce i Peru, rozpoczęły obniżanie stóp procentowych w trzecim kwartale. Oczekuje się, że większość głównych banków centralnych EM, które jeszcze tego nie zrobiły, rozpocznie obniżanie stóp procentowych w 2024 r.

5. Wzrost inwestycji:

Strukturalnie wysokie stopy procentowe utrudnią znaczącą poprawę wzrostu inwestycji. Jednak wysokie stopy procentowe w rzeczywistości oznaczają, że większość EM ma więcej miejsca na łagodzenie polityki pieniężnej podczas następnego spowolnienia gospodarczego.

6. Prognozy i ryzyko:

Wzrost dla EM pozostaje generalnie niezmieniony od publikacji w czerwcu. Istnieją pewne ryzyka, takie jak wpływ wzrostu cen energii czy potencjalny wpływ El Niño na ceny żywności. Ponadto istnieje ryzyko, że gospodarka USA przekształci się z „miękkiego lądowania” w pełnoprawny kryzys, co miałoby znaczący negatywny wpływ na światową gospodarkę.

Podsumowując, kraje rynków wschodzących staną przed wyzwaniami związanymi z globalnymi tendencjami gospodarczymi i ich własnymi unikalnymi sytuacjami krajowymi. Jednak z właściwymi strategiami i decyzjami politycznymi mogą one również wykorzystać te wyzwania jako szanse na długoterminowy wzrost i stabilność.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...