wtorek, 5 grudnia, 2023
GOSPODARKAGospodarka strefy euro: Wzrost gospodarczy, inflacja i perspektywy dla 2023-2024

Gospodarka strefy euro: Wzrost gospodarczy, inflacja i perspektywy dla 2023-2024

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Gospodarka strefy euro: Wzrost gospodarczy, inflacja i perspektywy dla 2023-2024

Wzrost gospodarczy w krajach strefy euro już spowalnia. Zgodnie z najnowszym raportem S&P Global Ratings, PKB wzrosło o 0,6% w trzecim kwartale 2023 roku w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jest to spadek w porównaniu do wzrostu 0,9% w drugim kwartale 2023 roku i 1,4% w pierwszym kwartale.

Raport S&P Global Ratings podkreśla, że prognozy wzrostu dla krajów strefy euro różnią się znacząco. Niemcy doświadczają głębszej recesji, niż przewidywano wcześniej, a Francja, Włochy i Hiszpania doświadczają powolniejszej dezakceleracji.

Zgodnie z danymi S&P Global Ratings, wzrost gospodarczy w Niemczech spadł do -0,1% w trzecim kwartale 2023 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. To odbiega od prognoz, które przewidywały wzrost na poziomie 0,2%. Uważa się, że główną przyczyną tego jest słabszy popyt krajowy i słabsza dynamika eksportu, zwłaszcza do Azji.

Dla Francji, S&P Global Ratings prognozuje wzrost PKB na poziomie 0,6% w 2023 roku i 0,9% w 2024 roku. Francja doświadcza powolniejszego spowolnienia niż inne kraje strefy euro, dzięki bardziej odpornemu rynkowi pracy i silniejszej konsumpcji prywatnej. Niemniej jednak, raport zauważa pewne oznaki spowolnienia w sektorze usług.

Względem Włoch, prognozowany przez S&P Global Ratings wzrost gospodarczy spadł do 0,4% w trzecim kwartale 2023 roku. Słabszy popyt krajowy i zewnętrzny przyczyniły się do tego spowolnienia. Niemniej jednak, istnieją pewne oznaki poprawy w sektorze usług.

S&P Global Ratings wskazuje, że Hiszpania doświadcza szybszego wzrostu niż przewidywano wcześniej. Wzrost PKB wyniósł 0,7% w trzecim kwartale 2023 roku, co jest wyższe niż prognozowane 0,5%. Rynek pracy w Hiszpanii okazał się bardziej odporny niż przewidywano, a konsumpcja prywatna rośnie w szybszym tempie. Niemniej jednak, raport zwraca uwagę na pewne oznaki spowolnienia w sektorze budownictwa.

Co do inflacji, S&P Global Ratings prognozuje inflację na poziomie 5,6% dla 2023 roku i 2,7% dla 2024 roku. Obniżono prognozy inflacji dla 2023 roku o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z wcześniejszymi danymi.

W raporcie podkreślono, że wzrost inflacji w 2023 roku jest głównie napędzany wzrostem cen energii. Niemniej jednak, S&P Global Ratings przewiduje, że wzrost cen energii spowolni się w 2024 roku, co przyczyni się do spadku inflacji.

Kluczowe stopy procentowe, według analiz S&P Global Ratings, mogły osiągnąć już szczyt, a okres stabilizacji mógłby być dość długi. Eksperci z S&P Global Ratings nie spodziewają się, aby EBC zaczęła obniżać stopy procentowe przed drugą połową 2024 roku.

Oczekiwania dotyczące ryzyka w raporcie S&P Global Ratings wskazują na kilka kluczowych obszarów. Istnieje ryzyko związane z ceną energii, odpornością rynku pracy oraz globalnym spowolnieniem gospodarczym. Konieczne jest więc monitorowanie sytuacji i dostosowywanie prognoz w miarę pojawiania się nowych danych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...