PRACA I KARIERAWzrost liczby ofert pracy tymczasowej dla specjalistów

Wzrost liczby ofert pracy tymczasowej dla specjalistów

Wzrost liczby ofert pracy tymczasowej dla specjalistów

Choć praca tymczasowa kojarzy się przede wszystkim z pracownikami niższego szczebla, jest popularna również wśród specjalistów – aż 13 procentowy wzrost rekrutacji w modelu pracy tymczasowej odnotowała w skali roku agencja zatrudnienia Grafton Recruitment. Szybki proces rekrutacji i elastyczność tego modelu umożliwia firmom dopasowanie wielkości zespołów do bieżących potrzeb biznesowych. Dla wielu pracowników stanowi furtkę do stałego zatrudnienia.

Zainteresowanie zatrudnieniem zewnętrznym

Wahania koniunktury sprawiają, że firmy nadal planują krótkoterminowo i ostrożnie podejmują decyzje biznesowe. Jednocześnie jednym z największych wyzwań na rynku pracy pozostaje pozyskanie kandydatów o odpowiednich kompetencjach, dostosowanych do bieżących potrzeb. W odpowiedzi na te trudności rośnie zainteresowanie zatrudnieniem zewnętrznym.

W tym roku odnotowaliśmy 13 proc. wzrost rekrutacji specjalistów w formule pracy tymczasowej, co może być odpowiedzią m.in. na utrzymujące się spowolnienie gospodarcze, na skutek którego firmy planują krótkoterminowo. Umowa o pracę tymczasową niesie korzyści w przypadku trudności z określeniem szczegółów zapotrzebowania na dodatkowe wsparcie, jak i tworzenia nowego stanowiska. Czasowy charakter umowy pozwala ocenić, czy założony zakres obowiązków i kompetencji odpowiada na realne potrzeby przedsiębiorstwa – wyjaśnia Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.

Niezależnie od stanowiska

Firmy od lat decydują się na współpracę z agencjami pracy tymczasowej. Jednym z popularniejszych powodów jest zastępstwo za pracownika etatowego przebywającego na długim urlopie bądź zwolnieniu lekarskim. To również rozwiązanie dla firm, które okresowo intensyfikują produkcję lub działania sprzedażowe. Sprawdza się ono także w przypadku pracy o charakterze projektowym, kiedy trudno określić długość zapotrzebowania na dodatkowe wsparcie bądź czasowo wymagana jest specjalistyczna wiedza. To właśnie  ten powód coraz częściej wskazują przedsiębiorstwa decydujące się na zewnętrzne zatrudnienie.

Praca tymczasowa może być realizowana niezależnie od stanowiska, branży i sektora. Choć w świadomości firm i kandydatów wciąż najczęściej kojarzy się ona z zatrudnieniem na niższych stanowiskach, w rzeczywistości podejmują ją pracownicy wszystkich szczebli, od stanowisk asystenckich po managerskie – komentuje Agata Naklicka regionalny manager zatrudnienia tymczasowego i outsourcingu w Grafton Recruitment.

Co na to pracownicy?

Umowa o pracę tymczasową może budzić wątpliwości ze strony kandydatów. Wynikają one m.in. z obawy o przysługujące świadczenia czy różnice w stosunku podejścia firmy do pracowników tymczasowych i stałych. Choć Kodeks pracy nie uwzględnia pojęcia pracy tymczasowej, reguluje je ustawa.

Zgodnie z przepisami pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy nie może być traktowany mniej korzystnie niż osoby zatrudnione na takim samym lub podobnym stanowisku. Choć nie wszyscy kandydaci mają tego świadomość, pracownikom tymczasowym przysługuje również urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pracy – tłumaczy Natalia Janusiak, manager dywizji w Grafton Recruitment.

Praca tymczasowa może być dobrym rozwiązaniem dla specjalistów, którzy cenią sobie elastyczność, a z racji wysokich lub rzadkich kwalifikacji nie mają trudności ze znalezieniem interesującego projektu. Zatrudnienie pracownika w formule pracy tymczasowej umożliwia weryfikację umiejętności i kwalifikacji danej osoby. Zdarza się, że pracodawca decyduje się na kontynuację współpracy proponując stałe zatrudnienie wewnątrz organizacji.

– Umowa o pracę tymczasową pozwala sprawdzić dopasowanie danej osoby do stanowiska i kultury organizacyjnej oraz zaplanować jej rozwój w firmie – dodaje Agata Naklicka, regionalny manager zatrudnienia tymczasowego i outsourcingu w Grafton Recruitment.

Z góry określony czas trwania umowy może zniechęcać poszukujących stałego zatrudnienia, stąd pracą tymczasową najczęściej zainteresowane są osoby młode, stawiające pierwsze kroki na rynku pracy. Zatrudnienie w tej formule daje możliwość zdobycia doświadczenia i przekonania się co do słuszności wyboru ścieżki zawodowej. Może również ułatwić powrót na rynek po dłuższej przerwie oraz wspierać proces zmiany kwalifikacji.

Pracę tymczasową wyróżniają szybkie procesy rekrutacyjne. Firma, która zatrudnia w tej formule, często potrzebuje pracownika „od zaraz”, dlatego cała procedura odbywa się najczęściej w ciągu kilku dni. Jest to możliwe dzięki temu, że  agencje rekrutacyjne dysponują i stale rozbudowują bazy kandydatów gotowych podjąć zatrudnienie w krótkim czasie – dodaje Agata Naklicka.

Umowa w praktyce

Pracę tymczasową charakteryzuje elastyczność w zakresie liczby zawieranych umów i ich długości na przestrzeni 18 miesięcy. W tej formule zatrudnienie pracownika odbywa się na czas określony, maksymalnie 18 miesięcy. Umowa jest trójstronna i uwzględnia agencję pracy tymczasowej, pracodawcę użytkownika oraz pracownika tymczasowego. Oznacza to, że dokumenty zostają podpisane pomiędzy pracownikiem i agencją, a za usługę wystawiana jest faktura. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku braku wakatu w organizacji. Wówczas dodatkowe wsparcie nie widnieje na liście zatrudnionych pracowników. Wyróżnikiem umowy jest również krótki okres wypowiedzenia –  tydzień w przypadku zatrudnienia dłuższego niż dwa tygodnie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...