FINANSEKREDYTYZdążyć przed ostrzejszymi kryteriami - Polacy biorą kredyty hipoteczne rzutem na taśmę

Zdążyć przed ostrzejszymi kryteriami – Polacy biorą kredyty hipoteczne rzutem na taśmę

Zdążyć przed ostrzejszymi kryteriami – Polacy biorą kredyty hipoteczne rzutem na taśmę

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że akcja kredytowa w polskich bankach wyraźnie się zmniejszyła. Jednak po tygodniowym dołku wraca do punktu wyjścia, i to z nawiązką – wynika z danych firmy ArchiDoc, wspierającej obsługę wniosków kredytowych w bankach. Eksperci nie mają wątpliwości: kredytobiorcy chcą zdążyć przed wejściem w życie rekomendacji KNF i kolejną podwyżką stóp procentowych.

Jeszcze rok temu kredyty hipoteczne były tanie, a zainteresowanie nimi – wysokie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w IV kwartale 2021 r., który przyniósł serię podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niektórzy próbowali dostać kredyt na ostatnią chwilę, co przełożyło się na większy napływ wniosków w listopadzie, ale na przełomie roku ich liczba znacznie spadła. Luty okazał się trochę lepszy i banki miały nadzieję, że mimo wzrostu kosztów, klienci ostrożnie wrócą do zaciągania hipotek. Zdążyć przed ostrzejszymi kryteriami – Polacy biorą kredyty hipoteczne rzutem na taśmę

Wybuch wojny w Ukrainie drastycznie zmienił te rachuby. 7 marca Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom zaostrzenie polityki kredytowej w obszarze hipotek, a dzień później Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe i to więcej niż spodziewał się rynek.

Nerwowa pierwsza połowa marca

W naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych na początku marca obserwowaliśmy spadek liczby dokumentów związanych z nowymi wnioskami. To efekt szoku wywołanego przez wybuch wojny. Potem przyszło ustabilizowanie sytuacji i po decyzjach KNF i RPP znowu dołek. Teraz klienci wysyłają wnioski zanim banki w pełni wdrożą decyzje regulatorów i nastąpi dalsze zmniejszenie zdolności kredytowej – mówi Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc z Grupy OASIS.

Ze względu na rodzaj świadczonych usług ArchiDoc ma dobry wgląd w sytuację na rynku bankowym. Spółka świadczy zaawansowane usługi dla biznesu oraz wspiera operacyjnie kluczowe podmioty rodzimego sektora finansowego, w tym 9 z 10 największych banków w Polsce. W Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych ArchiDoc analitycy finansowi przygotowują dokumenty i przeprowadzają weryfikację kredytową na potrzeby decyzji ekspertów z polskich banków. akcja kredytowa w polskich bankach

Ukraińcy wycofują wnioski, banki ostrożne wobec Rosjan i Białorusinów

Analitycy ArchiDoc już od pewnego czasu obserwują zmiany, jeśli chodzi o trendy we wnioskach o hipoteki. Od ostatniego kwartału 2021 r. Polacy składają ich mniej, ale na większe kwoty. Teraz Ukraińcy coraz częściej wycofują złożone dokumenty. Za to banki ostrożnie podchodzą do potencjalnych kredytobiorców z Rosji lub Ukrainy ze względu na ryzyko makroekonomiczne.

Ostatnie miesiące były okresem dużej zmienności, jeśli chodzi o liczbę wniosków kredytowych i związaną z tym wymaganą obsadą analityków w naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych. Elastyczna formuła, w jakiej działamy, pozwala nam w ciągu kilku dni dostosować zasoby do potrzeb instytucji finansowych. To ważne, bo spodziewam się dalszych zawirowań na rynku, wynikających z gwałtownych zmian warunków gospodarczych. Niewykluczone, że wkrótce pojawią się trudności w regulowaniu spłat przez tych, którzy zaciągali kredyty w o wiele bardziej sprzyjających okolicznościach– tłumaczy Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...