BEZPIECZEŃSTWOWalka z dezinformacją jest kluczem do obrony demokracji

Walka z dezinformacją jest kluczem do obrony demokracji

Walka z dezinformacją jest kluczem do obrony demokracji

Dezinformacja jest jedną z podstawowych metod, którą propagatorzy autokratycznych reżimów wykorzystują w walce z obrońcami demokracji i wolności. Masowy proces dezinformacji prowadzony w państwach demokratycznych z wykorzystaniem zaawansowanej technologii ma ten sam cel – pokonanie demokracji i wprowadzenie różnych przejawów autokracji. Zagrożeniem dla demokracji są więc informacje, które podważają demokracje, dobre relacje międzynarodowe, prawa człowieka, integrację europejską. W ten sposób podmioty, które mają wsparcie państw autokratycznych wpływają w negatywny sposób na demokratyczne decyzje i wybory. Przeciwdziałanie dezinformacji to jeden z ważniejszych obszarów, gdzie toczy się walka z autokratycznymi siłami politycznymi. Jeżeli demokracja ma odnieść zwycięstwo w tej ważnej walce, to trzeba podjąć zdecydowane działania.

– Niestety, demokracja absolutnie nie jest bezpieczna. Jest nieustannie atakowana i to są ingerencje państw trzecich, ingerencje zewnętrzne – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl podczas EFNI 2024 Magdalena Adamowicz, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, doktor nauk prawnych. – Jest wiele ataków na europejską i amerykańską demokrację, które rozbijają je od środka. Ja jestem optymistką i wierzę, że dla Komisji Europejskiej bardzo ważnym aspektem jest walka z dezinformacją. Zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia i jak najbardziej łączymy siły. Zbieramy i wymieniamy doświadczenia – żeby stworzyć rozwiązania, które będą skuteczne. Niestety, legislacja ma to do siebie, że zawsze podąża za zjawiskami, które już istnieją – nie wyprzedza trendów. Ale dezinformacja to tak niebezpieczna broń, tak groźna, że my musimy stworzyć rozwiązania, które będą także przewidywać przyszłość – podkreśla Europosłanka dr Magdalena Adamowicz.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Bilans pierwszego roku rządu: Plusy, minusy i wyzwania

0
Nowy skład rządu rozpoczął prace w połowie grudnia 2023 roku – po upływie dwunastu miesięcy trzeba stwierdzić, że gospodarka ma się ogólnie nieźle. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim zmiany w zakresie procesu...