środa, 22 stycznia, 2025

Ericsson i Nokia apelują o działania dla technologicznej przyszłości Europy

Przy wsparciu wiodących europejskich firm technologicznych, takich jak ASML i SAP, Ericsson i Nokia zorganizowały 16 stycznia 2025 roku w Brukseli szczyt „New Industrial Ambition for Europe”.

Celem szczytu było nadanie impetu działaniom w całej Unii Europejskiej, które są kluczowe dla przyszłego sukcesu Europy w obszarze cyfryzacji. Wśród priorytetów znajdują się stworzenie bardziej przyjaznego środowiska regulacyjnego oraz zwiększenie atrakcyjności regionu dla inwestorów.

W wydarzeniu uczestniczyli europejscy liderzy polityczni, w tym Henna Virkkunen, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Suwerenności Technologicznej, Dariusz Standerski, Wiceminister Cyfryzacji RP, oraz Enrico Letta, były premier Włoch. Wspólnie dyskutowali, w jaki sposób Europa może zareagować na ostrzeżenia wyrażane przez liderów europejskiego sektora technologicznego oraz jak wdrożyć rekomendacje zawarte w raportach Draghi’ego i Letty.

Podczas szczytu głos zabrali również Börje Ekholm, prezes i dyrektor generalny Ericsson, Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Nokia, oraz Christian Klein, dyrektor generalny SAP. Wśród uczestników był również Christophe Fouquet, dyrektor generalny ASML.

Szefowie firm zgodnie przyznali, że przewodnictwo w obszarze cyfryzacji ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia przyszłego dobrobytu Europy. Co istotne, każdy z nich posiada bogatą wiedzę i doświadczenie, które pozwalają skutecznie realizować ten cel.

WDROŻENIE ZALECEŃ Z RAPORTÓW DRAGHI’EGO I LETTY

Rekomendacje zawarte w Raporcie Draghi’ego z września 2024 roku dotyczące przyszłości konkurencyjności Europy obejmują szereg działań mających na celu wspieranie innowacji, zachęcanie do inwestycji w kluczowe technologie, zapewnianie skalowalności oraz ograniczanie fragmentacji.

Raport Draghi’ego był kontynuacją wcześniejszego raportu Enrico Letty z kwietnia 2024 roku przygotowanego dla Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej o tytule: „Znacznie więcej niż rynek: szybkość, bezpieczeństwo, solidarność – wzmocnienie jednolitego rynku w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości i dobrobytu dla wszystkich obywateli UE”.

TEMATY OMAWIANE NA SZCZYCIE – JAKA JEST RZECZYWISTOŚĆ?

  • Sektor technologiczny Europy pozostaje w tyle za USA i Chinami
  • W 2023 roku wydatki na badania i rozwój poniesione przez „Wspaniałą siódemkę,” siedem największych amerykańskich firm technologicznych, były równoważne 50% CAŁKOWITYCH nakładów publicznych i prywatnych na R&D w Europie, obejmujących technologie i inne obszary
  • Europejskie firmy pozostają w tyle pod względem nakładów na badania i rozwój oraz formowania kapitału (luka w samym sektorze technologicznym wynosi aż 450 mld euro)¹
  • Braki w nakładach na badania i rozwój przyczynia się do corocznego spadku produktywności na poziomie 20%²
  • Firmy z USA inwestują o 60% więcej w badania i rozwój oraz przewodzą wzrostowi produktywności³
  • Europa ryzykuje dalsze opóźnienia w rozwoju badań i w rozwoju ich efektów biznesowych

Podczas szczytu podkreślono wiodącą rolę Europy w rozwoju technologii łączności jako przykład zdobycia przewagi konkurencyjnej – przewagi, która obecnie jest zagrożona. Aby utrzymać konkurencyjność Europy w obszarze technologicznego rozwoju względem innych regionów, konieczne są pilne działania polityczne.

Uczestniczący w szczycie prezesi podkreślili, że sieci będące fundamentem europejskiej gospodarki i przyszłych innowacji muszą być bezpieczne i godne zaufania. Zaawansowana łączność odgrywa również kluczową rolę w cyfryzacji sektora obronności. Unijny zestaw narzędzi na rzecz bezpieczeństwa sieci 5G (5G Security Toolbox) odgrywa ogromne znaczenie i powinien zostać rozszerzony na wszystkie technologie telekomunikacyjne, a jego wdrożenie musi zostać sfinalizowane we wszystkich państwach członkowskich.

PRZEŁOMOWY MOMENT

Początek nowej kadencji Komisji Europejskiej stanowi przełomowy moment dla podjęcia kluczowych działań. Uczestnicy szczytu podkreślali, że pilne reformy są niezbędne, aby zabezpieczyć przyszłą konkurencyjność, dobrobyt i wpływ Europy na poziomie globalnym.

Börje Ekholm, prezes i dyrektor generalny Ericsson, oraz Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Nokia, należą do grona liderów europejskiego sektora technologicznego, którzy aktywnie wskazują na konieczność pilnych działań wspierających europejski sektor technologiczny. Szczyt ten jest pierwszym wydarzeniem, w ramach którego Ericsson i Nokia wspólnie organizują i promują inicjatywę dotyczącą wizji przemysłowej – podkreślając wagę i pilność zagadnień, które obie firmy uznają za priorytetowe.

Enrico Letta, prezes Instytutu Jacques’a Delorsa i były premier Włoch, powiedział: „W swoim raporcie z 2024 roku podkreśliłem pilną potrzebę przyspieszenia inwestycji w zaawansowaną infrastrukturę łączności, aby zabezpieczyć przyszłość Europy. Przywództwo firm takich jak Ericsson i Nokia, które promują współpracę z innymi europejskimi innowatorami technologicznymi, takimi jak ASML i SAP, zasługuje na uznanie. Jednak, aby zwiększyć konkurencyjność Europy w globalnej gospodarce cyfrowej konieczne jest nie tylko umożliwienie większej konsolidacji w sektorze telekomunikacyjnym, ale także priorytetowe traktowanie znaczących inwestycji w zaawansowaną łączność. Takie działania są kluczowe dla eliminowania luk w obszarze łączności na całym kontynencie i zapewnienia Europie pozycji lidera w innowacjach technologicznych”.

Börje Ekholm, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson powiedział: „Nasze spotkanie czterech liderów technologicznych podkreśla pilną potrzebę zajęcia się gospodarką europejską przez decydentów z państw członkowskich. Firmy takie jak Ericsson już teraz inwestują nieproporcjonalnie więcej w badania i rozwój w Europie. Jeśli inne regiony będą nadal wyprzedzać Europę, ten model nie przetrwa. Te regiony wykorzystują szanse dzięki inwestycjom, polityce i wsparciu regulacyjnemu. Europa tego nie robi. Tymczasem rozwiązanie jest dobrze znane. Unia Europejska musi wdrożyć zalecenia zawarte w raportach Draghi’ego i Letty, aby sektor technologiczny mógł odegrać swoją rolę w zapewnieniu przyszłego dobrobytu Europy”.

Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Nokii, powiedział: „Europejska konkurencyjność jest już jedną nogą w grobie. Nasz rzeczywisty PKB jest o 30% niższy od Stanów Zjednoczonych, obecność UE w rankingu Fortune Global 500 wciąż spada, a nasza cyfrowa przyszłość wydaje się bardziej niepewna niż kiedykolwiek. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż możemy zmienić ten kurs. Europa musi stworzyć środowisko, w którym firmy będą chciały inwestować, szczególnie w takie technologie jak sztuczna inteligencja, chmura i zaawansowana łączność. To nie może być przedsięwzięcie rozciągnięte na dekady. Europa musi działać już teraz w kwestiach takich jak 5G Toolbox i fuzje w sektorze telekomunikacyjnym. Jeśli Europa dobrze to rozegra, zyska ogromną szansę. Draghi i Letta już opracowali ramy działania. Czas zatem działać”.

Christian Klein, dyrektor generalny SAP, powiedział: „Nowe technologie przyniosą wzrost gospodarczy i wyższą produktywność w Europie. Dlatego musimy działać i wspierać cyfryzację we wszystkich sektorach. Decydenci polityczni mogą przyczynić się do odrodzenia europejskiego sektora technologicznego, redukując obciążenia regulacyjne, zachęcając do inwestowania w badania i rozwój w całej gospodarce, cyfryzując i modernizując administrację publiczną, czyniąc Europę bardziej atrakcyjną dla talentów technologicznych oraz przekształcając system edukacji tak, aby kolejne pokolenie lepiej rozumiało złożone zależności między sukcesem technologicznym a gospodarczym”.

Christophe Fouquet, dyrektor generalny ASML, powiedział: „Wielkie trendy, takie jak sztuczna inteligencja, wszechobecne przetwarzanie danych oraz transformacja energetyczna, napędzają tworzenie wartości i otwierają nowe możliwości gospodarcze w wielu branżach. Europa może uczestniczyć w tych trendach, opierających się na półprzewodnikach i zaawansowanej łączności, oraz czerpać z nich korzyści. Nie należy jednak bagatelizować skali tego wyzwania – reszta świata nie stoi w miejscu. Aby to osiągnąć, potrzebne są odpowiednie ramy regulacyjne, polityczne, handlowe i gospodarcze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zjednoczyli liderów przemysłu, decydentów i innowatorów z całego regionu, by wspólnie realizować naszą ambitną wizję w kolejnej fali innowacji”.

EFEKTY SZCZYTU – APEL O PODJĘCIE DZIAŁAŃ

  • Nie debatować nad raportami Draghi’ego i Letty – wdrożyć je, aby wspierać innowacje, stymulować inwestycje w kluczowe technologie, umożliwiać skalowalność oraz ograniczać fragmentację.
  • Wzmocnić badania i rozwój, dostęp do kapitału oraz wsparcie dla liderów technologicznych.
  • Ograniczyć i uprościć regulacje oraz w pełni wdrożyć jednolity rynek cyfrowy.
  • W pełni wdrożyć unijny zestaw narzędzi na rzecz bezpieczeństwa sieci 5G (5G Security Toolbox): technologia 5G i światłowody są kluczowe dla cyfryzacji; bezpieczne i zaufane sieci są niezbędne dla odporności gospodarczej i innowacji.
  • Zreformować wytyczne dotyczące konkurencji i fuzji/przejęć, aby wspierać konsolidację rynku.
  • Wyznaczyć konkretne cele dotyczące wdrażania technologii 5G i opłat za handel częstotliwościami w celu wdrożenia.
  • Dostosować rozwój łączności do celów środowiskowych UE.
  • Zapewnić uczciwe praktyki biznesowe. Wycofać szkodliwe propozycje, takie jak obecny projekt legislacyjny dotyczący patentów niezbędnych do spełnienia normy (Standard Essential Patents).
Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

To już nie tylko miejsca do spania. Hotele muszą oferować znacznie więcej

Współcześnie podróżni nie szukają już tylko miejsca do spania,...
00:02:51

Czy Daleki Wschód stanie się hegemonem gospodarczym?

Czy Azja i Daleki Wschód obejmą prymat i wiodącą...

Dzień z inflacją

Po wczorajszym odczycie producenckiej inflacji w USA, dziś wszyscy...

Ostre hamowanie sprzedaży deweloperów giełdowych w 2024 r.

Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki...

Rynek nieruchomości już nie czeka na programy dopłat do kredytów, ale klienci owszem

W jakiej kondycji sektor budowlany wchodzi w rok 2025?...

Podobne tematy

Zmiany w zarządzie Autopay. Wojciech Murawski obejmuje rolę co-CEO

Wojciech Murawski obejmuje nową rolę co-CEO w zarządzie Autopay....

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Rok 2024 w open source: Kluczowe trendy i prognozy na najbliższą przyszłość

W 2024 roku ponad 67 proc. organizacji zwiększyło wykorzystanie...

Firmy planują większe inwestycje na 2025 rok mimo konieczności ograniczania kosztów

Mimo, że ograniczanie kosztów jest konieczne, 50% organizacji...

Dzisiaj zaczęła obowiązywać DORA. Czy polski sektor finansowy jest gotowy?

17 stycznia 2025 roku zaczęły być egzekwowane zapisy Rozporządzenia...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie