Co trzeci Ukrainiec przybył do Polski mniej niż sześć miesięcy temu – badanie pt. Ukraińcy przebywający w Polsce – uchodźcy czy migranci zarobkowi?
37% Ukraińców mieszkających w Polsce przyjechało mniej niż sześć miesięcy temu – to najwyższy wynik wśród wszystkich respondentów. 23% przybyło w ciągu 2 lat. 15% Ukraińców przebywa w Polsce od 3 lat. 10% przebywa w Polsce od ponad 5 lat, 9% respondentów przyjechało rok temu, a najniższy odsetek jest wśród tych, którzy są w Polsce od 4 lat – 6%. Wśród wszystkich respondentów 67% stanowią kobiety – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal wynika, że
40% respondentów jest w wieku od 36 do 54 lat, co stanowi największą kategorię pod względem liczebności. 37% to osoby poniżej 25 roku życia. W przedziale 26-35 lat znajduje się 20% respondentów, a tylko 3% ma powyżej 55 lat.
Większość badanych przyjechała do Polski sama – 58%. 16% respondentów przyjechało z przyjaciółmi, 13% z krewnymi, a 10% osób przyjechało jako para.
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Polska stała się głównym schronieniem dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną. Jednak najnowsze dane pokazują znaczące zmiany w składzie Ukraińców przebywających obecnie w Polsce.
Największa część Ukraińców przybyła do Polski w ciągu sześciu miesięcy. Wskazuje to, że dominującą grupą wśród nowo przybyłych są migranci zarobkowi, którzy wybierają Polskę ze względu na bliskość geograficzną, wspólne tradycje kulturowe i korzystne warunki pracy. – mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka ds. rekrutacji międzynarodowych w Gremi Personal.
Najliczniejszą grupą wiekową są osoby w wieku 36-54 lat, co wskazuje na aktywny potencjał zawodowy tych migrantów.
Ukraińcy w większości zarabiają w Polsce i wracają do kraju, gdzie wydają zarobione pieniądze na wsparcie ukraińskiej gospodarki. Polska, która była schronieniem dla uchodźców od początku inwazji na pełną skalę, obecnie powraca do partnerstwa z Ukrainą w dziedzinie migracji zarobkowej, pomagając Ukraińcom dostosować się do nowych realiów i utrzymać więzi z ojczyzną.- dodaje Dzhobolda.
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety elektronicznej w grudniu 2024, w badaniu wzięło udział 856 osób.