poniedziałek, 31 marca, 2025

Branża OZE sceptyczna wobec nowych zasad programu Czyste Powietrze

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Opulibkowane dziś nowe zasady programu Czyste Powietrze branża OZE przyjmuje z lekkim dystansem. Columbus dostrzega w regulaminie tyle samo szans, co zagrożeń.

Zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nowa odsłona programu Czyste Powietrze, z budżetem 10 miliardów złotych, zostanie uruchomiona w kwietniu 2025 r. Jednak nowy regulamin programu wzbudził sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przedstawicieli branży OZE.

Wszyscy solidarnie popieramy cele programu Czyste Powietrze, które na dzisiejszej przypomniała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, czyli: walkę z ubóstwem energetycznym, koniec z rachunkami grozy oraz stop nadużyciom przez racjonalne wydatki i mechanizmy chroniące beneficjentów. Zgadzamy się też z koncepcją audytów energetycznych przed dotacją, bo sami takowe wykonujemy i jest to nasza wieloletnia praktyka. Jednak poddajemy pod wątpliwość, czy nowe zasady były konsultowane ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedsiębiorstwami realizującymi program. Zaproponowane bowiem limity na każdy element inwestycji nie tylko nie uwzględniają stawek rynkowych produktów i usług, ale zrównują ceny do poziomu, przy którym realizacja programu przez niektóre firmy będzie zwyczajnie nieopłacalna. Tym samym przedsiębiorstwa te wypadną z rynku. A chyba nie taki był zamysł rządzących, którzy przez kilka miesięcy doskonalili program. Chcąc ukrócić tzw. fikcyjne modernizacje, wystarczy uruchomić regionalnych operatorów, którymi będą mogły zostać także rzetelne i doświadczone firmy, i powierzyć im rolę kontrolerów całego procesu – twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Jednocześnie Prezes Columbus podkreśla, że Grupa jest całkowicie przygotowana do realizacji programu w kwietniu, zgodnie z nowo obowiązującymi zasadami.

Od kilku miesięcy przygotowujemy nasze zespoły przedażowe, rektutujemy i szkolimy pracowników, wybieramy podwykonawców – tak, aby w kwietniu rozpocząć realizację nowych wniosków. Liczymy, że program w nowej odsłonie będzie miał zapewnioną płynność finansowania, a przedsiębiorcy nie będą się musieli obawiać zatorów płatniczych. Zachęcamy też inne firmy do przyłączenia się do Związku Pracodawców Czystego Powietrza, który reprezentuje interesy przedsiębiorców przed organizacjami pozarządowymi (NGO) i przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – dodaje Dawid Zieliński.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:01:59

Rząd przywraca wiatr energetyce. Szykują się korzystne zmiany dla branży

Rozwój energetyki wiatrowej został zablokowany, gospodarstwa domowe wolały drożej...

Podobne tematy

Gen. Mariusz Dąbek nowym prezesem Związku Pracodawców Czystego Powietrza (PCP)

Na czele Zarządu Związku PCP stanął gen. Mariusz Dąbek,...

Polcom stawia na zieloną energię: budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1,7 MW rozpoczęta

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym, Polcom –  dostawca...

Firmy planują większe inwestycje na 2025 rok mimo konieczności ograniczania kosztów

Mimo, że ograniczanie kosztów jest konieczne, 50% organizacji...

Zawody przyszłości – jak technologia i ekologia kreują nowe profesje

Rosnące tempo automatyzacji, cyfryzacji oraz przejście na zieloną gospodarkę...

Wyzwania zrównoważonego rozwoju w erze generatywnej sztucznej inteligencji: Raport Capgemini

Prawie połowa kadry kierowniczej uważa, że zastosowanie Gen...

Przemysł cukrowniczy w Polsce na drodze do neutralności klimatycznej

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie