FIRMYColumbus Energy realizuje transakcję wartą 29,6 mln euro – strategiczny projekt BESS...

Columbus Energy realizuje transakcję wartą 29,6 mln euro – strategiczny projekt BESS przekazany DRI z Grupy DTEK

Columbus Energy realizuje transakcję wartą 29,6 mln euro – strategiczny projekt BESS przekazany DRI z Grupy DTEK

Columbus Energy S.A. zrealizował warunki umowy zawartej ze spółką DRI z Grupy DTEK i sprzedał projekt wielkoskalowego magazynu energii (BESS). Łączna wartość zakończonej transakcji wynosi 29,6 mln euro (ok.130 mln zł).

Zgodnie z komunikowaną w lipcu br. transakcją sprzedaży projektu wielkoskalowego magazynu energii (o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh, do spółki DRI (DTEK Renewables International B.V.), Columbus Energy S.A. zrealizował ostatni kamień milowy tego procesu. Projekt magazynu, który ma wygraną aukcję mocy i jest jednym z największych w Polsce, został doprowadzony do statusu RTB (ready to build) i oficjalnie przekazany nowemu nabywcy – spółce DRI. Tym samym Columbus wypełnił warunki umowy, podpisanej w lipcu br., i otrzymał drugą transzę środków za sprzedaż projektu, tj. 70% wartości transakcji.

– Dotrzymaliśmy obietnicy i zgodnie z zakładanym terminem zakończyliśmy trudny proces doprowadzenia projektu BESS do statusu RTB. Było to dla nas duże wyzwanie operacyjne, zwłaszcza że równolegle wdrażaliśmy naszą usługę Columbus Intelligence i realizowaliśmy umowy w ramach programu Czyste Powietrze. Udowodniliśmy tym samym, że jesteśmy wiarygodnym i silnym partnerem biznesowym, co być może otworzy nam drogę do współpracy z Grupą DTEK przy kolejnych wielkoskalowych projektach – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Zgodnie z warunkami umowy, Columbus otrzymał wypłatę drugiej transzy środków z transakcji, tj.20,3 mln euro, oraz zwrot kaucji rynku mocy z tego projektu. Pozyskany kapitał Zarząd Spółki planuje przeznaczyć na spłatę zobowiązań wobec DC24 ASI oraz bieżącą działalność.

Warto podkreślić, że w ostatnich dniach Columbus zakontraktował projekty magazynów energii o mocy przyłączeniowej 265 MW i pojemności około 1 GWh. Spodziewana wartość przychodów generowanych przez te projekty tylko z rynku mocy (w ciągu 17 lat) jest szacowana na ok. 885,88 mln zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

gospodarka

Niepewna przyszłość globalnej gospodarki: wyzwania na drodze do stabilizacji i normalizacji stóp procentowych

0
Po okresie dynamicznego wzrostu inflacji wywołanego skutkami pandemii, globalna polityka pieniężna wkracza w etap powolnego dostosowywania. Mimo że ceny towarów i usług w wielu krajach zaczynają zbliżać się do poziomów sprzed pandemii, stopy procentowe...