sobota, 5 kwietnia, 2025

Akcjonariusze INNO-GENE zdecydowali o zmianie nazwy na HyEnergy i wejściu grupy w segment produkcji zielonego wodoru

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Akcjonariusze Inno-Gene S.A. notowanej na NewConnect Grupy działającej w obszarach diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki w dniu 15 października zadecydowali o  rozszerzeniu profilu swojej działalności. Grupa poprzez spółkę zależną zajmie się produkcją zielonego wodoru i e-metanolu oraz zmieni nazwę na HyEnergy S.A.

W dniu 15 października podczas zgromadzenia Akcjonariusze INNO-GENE S.A. podjęli uchwały dotyczące zmiany statutu, zmiany nazwy oraz emisji akcji serii H.

Akcjonariusze zdecydowali o rozszerzeniu działalności Grupy Kapitałowej o technologię do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu. Stosownie do treści podjętych uchwał, INNO-GENE S.A. objęło 150.000 akcji Hydrogenium Prosta Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie. („HYDROGENIUM”)., stanowiących 73,17% w kapitale akcyjnym HYDROGENIUM w zamian za wyemitowane przez Spółkę INNO-GENE S.A. 27.380.000  akcji zwykłych na okaziciela serii H, które – po rejestracji Akcji Nowej Emisji – stanowić będą 81,53 % kapitału zakładowego Spółki i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.

Spółka poinformowała o podpisaniu aneksu do inwestycyjnej ze spółką HYDROGENIUM na mocy którego INNO-GENE obejmie do końca roku 94% w kapitale akcyjnym spółki zależnej.

W związku z nabyciem HYDROGENIUM, dotychczasowa działalność Grupy Kapitałowej Emitenta zostanie rozszerzona o działalność w zakresie wytwarzania wodoru, e-metanolu i dwutlenku węgla w oparciu o technologię plazmowego zgazowywania biomasy.

– Cieszę się że nasi Akcjonariusze zaakceptowali program zmian, i Walne Zgromadzenie jednogłośnie podjęło wszystkie uchwały nie wnoszą do nich sprzeciwu. Chcemy aktywnie uczestniczyć w zielonej rewolucji w przemyśle, i odejściu od energii uzyskiwanej z paliw kopalnych. Obecnie skupiamy się na  rozmowach z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi naszą instalacją oraz z instytucjami finansującymi nasz projekt dużej instalacji przemysłowej- powiedział Jacek Wojciechowicz, Prezes INNO-GENE S.A.

HYDROGENIUM jest spółką technologiczną, właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję biomasy do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru lub e-metanolu.

Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów. Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii

Jestem ogromnie dumny z wykonania kolejnego kroku w naszym wspólnym planie, który konsekwentnie realizujemy. Posiadamy unikalną technologię o dużo lepszych parametrach wydajności niż otrzymywanie wodoru poprzez wykorzystanie elektrolizerów. Chcemy nasze przewagi wykorzystać na rynku międzynarodowym. – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki.

Spółka Hydrogenium Prosta S.A. posiada prawa własności do technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmowym. Opracowana technologia umożliwia bardzo efektywną konwersję węgla (w bardzo wysokiej temperaturze) zawartego w biomasie na gaz syntezowy, który może być wykorzystywany do produkcji zielonego wodoru a następnie e-metanolu.

Technologia zgazowania plazmowego oferuje możliwość wytwarzania wodoru o niskiej emisji na dużą skalę, co stwarza szanse na znaczne oszczędności dla firm miejskich oraz przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu ciężkiego, chemicznego i transportu morskiego. Energia dostarczana z zewnątrz jest przekształcana w zjonizowaną plazmę w reaktorze tlenowo-parowym, co prowadzi do znacznej redukcji kosztów produkcji wodoru. W porównaniu do metod opartych na elektrolizerach, ta technologia wymaga znacznie mniejszego nakładu energii. Innowacyjne rozwiązanie umożliwia szybką konwersję różnorodnych typów biomasy na czysty gaz syntezowy, wolny od smoły, o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50%) oraz tlenku węgla (powyżej 30%). Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów (również odpadów toksycznych jak „wody czerwone”, które powstają w trakcie produkcji trotylu). Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.

Badania doświadczalne wykazały wysoką efektywność ekonomiczną uzyskiwanego wodoru w procesie zgazowania biomasy sięgającą 1-2 Euro kosztu wytworzenia na każdy kilogram powstałego wodoru. Obecnie spółka tworzy własną linię demonstracyjną, której uruchomienie planowane na 1 kwartał 2025 r  na terenie własnego ośrodka badawczego.

O Spółce:

Inno-Gene S.A. to grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. Mamy największą w kraju ofertę badań genetycznych. Inno-Gene posiada największą w Polsce ofertę badań genetycznych – dostarcza komercyjne rozwiązania współpracując z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskimi różnych specjalizacji biotechnologicznych. Grupę Kapitałową Inno-Gene tworzą spółki: Centrum Badań DNA, Central Europe Genomic Center, Medgenetics, Naturativ.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

3197 sprzedanych mieszkań, 379 mln zł zysku – Develia z najlepszym wynikiem w historii

W 2024 r. przychody ze sprzedaży grupy Develia...

Archicom z 29% wzrostem sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 roku

Grupa Archicom zakończyła I kwartał 2025 roku z 530...

Columbus zaczyna realizację Czystego Powietrza – już 13,5 tys. podpisanych umów

Grupa Columbus rusza z realizacją programu Czyste Powietrze, którego...

Pharmena podsumowuje 2024 r. – spadek przychodów po sprzedaży segmentu dermokosmetyków i 90% wzrost przychodów z suplementów diety

Pharmena SA, biotechnologiczna spółka notowana na głównym parkiecie GPW,...

Grupa Fabrity podsumowuje 2024 rok: wzrost sprzedaży i stabilna EBITDA

Grupa Fabrity (GPW: FAB), specjalizująca się w inżynierii oprogramowania...

Podobne tematy

Hydrogenium PSA dzięki odwrotnemu przejęciu wejdzie na NewConnect

Hydrogenium Prosta Spółka Akcyjna to spółka zajmująca się rozwijaniem...

INNO-GENE zakończył przegląd opcji strategicznych. Wejdzie w segment produkcji zielonego wodoru

Inno-Gene S.A. – notowana na NewConnect Grupa działająca w...

hiPower Energy planuje uruchomić innowacyjną instalację o zwiększonej efektywności w I kw. 2025 r.

Hydrogenium P.S.A, spółka wchodząca w skład notowanej na rynku...

hiPower Energy na drodze do pozyskania technologii zwiększającej efektywność produkcji wodoru

hiPower Energy (dawna Arena.pl S.A.), spółka notowana na rynku...

Nowe unijne ramy regulacyjne dla sztucznej inteligencji

Rada Unii Europejskiej przyjęła (2 lutego) finalną wersję Aktu...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie