ENERGETYKAAkumulatory przemysłowe litowo-jonowe - gdzie szukać?

Akumulatory przemysłowe litowo-jonowe – gdzie szukać?

Akumulatory przemysłowe litowo-jonowe – gdzie szukać?

Gdzie możemy znaleźć akumulatory litowo–jonowe? Dlaczego ich poszukujemy? W ostatnim czasie opanowały one wiele naszych urządzeń, z których korzystamy na codzień. Od elektronarzędzi poprzez notebooki, szczoteczki do zębów po elektryczne hulajnogi czy rowery. Stąd właśnie warto się im się bliżej przyjrzeć, nim dokonamy ich zakupu. Zwłaszcza że wiele firm proponuje nam produkty zbudowane w tej technologii. Różnią się one jednak często swoją wydajnością czy żywotnością. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na to pytanie postaramy się także odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Dlaczego akumulatory przemysłowe litowo-jonowe?

Technologia litowo-jonowa ma już 25-letnią historię. Do tej pory jest ona bezkonkurencyjna w stosunku do innych koncepcji magazynowania energii, które w ostatnich latach zaproponował rynek. Dlaczego? Przede wszystkim zastosowano w niej wszystkie optymalne rozwiązania, które można wykorzystać w różnego rodzaju urządzeniach. Ogniwa litowo-jonowe cechuje długa żywotność, niewielka wielkość i waga. To powoduje, że są one bardzo oszczędne i dużo mniej degradujące środowisko aniżeli inne baterie.

Konstrukcja cylindryczna

Rozróżniamy dwa rodzaje akumulatorów litowo-jonowych: cylindryczne oraz pryzmatyczne. Zajmiemy się tymi pierwszymi, bowiem to one są jednymi z najczęściej spotykanych w życiu codziennym. To głównie dzięki nim ogniwa te są lekkie, mają długą żywotność oraz są bezpieczne dla użytkowników. Dlatego też znajdują one szerokie zastosowanie w urządzeniach codziennego użytku czy też profesjonalnej elektronice.

Bezpieczeństwo

Ogniwa litowo-jonowe o budowie cylindrycznej uchodzą za najbezpieczniejsze w stosunku do innych podobnych produktów magazynujących prąd elektryczny. Posiadają one bowiem wysokiej klasy zabezpieczenia, są to m.in. bezpiecznik, rozłącznik czy separator o powiększonej odporności. Chronią one je przed zwarciami, przeładowaniem czy zbytnim rozładowaniem. Dzięki temu są one bezpieczne nie tylko dla naszych urządzeń, ale i dla nas samych na przykład podczas użytkowania pojazdów z napędem elektrycznym.

Jakie najlepiej wybrać akumulatory przemysłowe litowo-jonowe?

Dziś jednym z liderów na rynku ogniw litowo-jonowych jest firma Samsung. To właśnie ten producent proponuje nam wysokiej jakości produkt, jakim jest akumulator 18650 (Li-Ion) Samsung – więcej informacji: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/. Zbudowany w konstrukcji cylindrycznej charakteryzuje się niewielką masą oraz wymiarami (średnica: 18,5 x wysokość: 65 mm). Przez wysokie wymagania jakościowe wobec partnerów projektujących i produkujących pakiety akumulatorowe Samsung zadbał m.in. oto, by prócz fabrycznych wewnętrznych zabezpieczeń akumulator ten miał też zabezpieczenia zewnętrzne. Jest to najczęściej zabezpieczenie co najmniej 2-poziomowe, składa się z elektronicznej płytki zabezpieczającej ogniwa przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, zwarciem czy zbyt wysoką temperaturą, oraz z bezpiecznika hybrydowego reagującego na prąd, napięcie lub temperaturę. Dzięki temu użytkownik może bezpiecznie korzystać z tego produktu, nie narażając się na pożar bądź wybuch.

Zastosowanie ogniw litowo-jonowych

Duża część urządzeń w naszych gospodarstwach domowych działa wykorzystując ogniwa litowo-jonowe. Najpopularniejsze z nich to m.in. golarki, szczoteczki do zębów, narzędzia ogrodnicze, urządzenia GPS czy różnego rodzaju urządzenia przenośne. Bez nich ciężko byłoby nam pracować. To dzięki nim funkcjonuje wiele elektronarzędzi, notebooki, laptopy czy sprzęt oświetleniowy. Akumulatory te znajdują również szerokie zastosowanie w napędach elektrycznych. To właśnie dzięki nim możemy po naszych ulicach poruszać się rowerami, hulajnogami, skuterami czy samochodami.

Gdzie możemy zakupić akumulatory przemysłowe litowo-jonowe?

Na rynku możemy znaleźć wiele ofert proponujących tego typu produkty. Nim jednak dokonamy zakupu, musimy rozważyć wszystkie wady i zalety proponowanej nam oferty, by dokonać właściwego wyboru. Wiele pakietów z ogniw litowo-jonowych jest budowanych fabrycznie. Możemy też skorzystać z usług firm, które zajmują się projektowaniem i budową takich pakietów. W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak tego robić we własnym zakresie, ponieważ jeżeli pakiet akumulatorowy zrobiony nie umiejętnie, w szczególności bez precyzyjnie dobranych zabezpieczeń, możemy nie tylko uszkodzić swoje urządzenie, ale np. doprowadzić do zwarcia elektrycznego, do przegrzania, a w efekcie pożaru. Dlatego należy się skupić na dwóch pierwszych opcjach.

Fabrycznie budowane pakiety są bezpieczne, mają stałe wyregulowane parametry. Nie są jednak dostosowane indywidualnie do każdego urządzenia. Inaczej ma się sytuacja z firmami, które zajmują się projektowaniem dedykowanych pakietów akumulatorowych. Posiadają one swoje działy inżynierskie i laboratoria, i dopasowują akumulator indywidualnie do konkretnego urządzenia. W tego typu produktach budowanych przez specjalistyczne firmy sprawdza się np. akumulator 18650 (Li-Ion) Samsung – więcej informacji: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/.

Właściwa eksploatacja ogniw litowo-jonowych

Trwałość i wydajność ogniw litowo-jonowych zależy nie tylko od gwarancji producenta. Często muszą one być właściwie eksploatowane, przechowywane i transportowane. Dlatego powinniśmy dbać, by akumulatorów nie rozładowywać do końca, do napięcia 0V. Naraża to bowiem nasze ogniwo na nieodwracalną utratę pojemności, co więcej, ponowne używanie może grozić zapłonem. Kiedy nie używamy akumulatorów, powinniśmy zwrócić uwagę, aby przechowywać je we w miarę chłodnym miejscu z poziomem naładowania nie więcej 50%. Transport akumulatorów również powinien odbywać się w odpowiedni sposób, zaizolowane elektrycznie i zapakowane w certyfikowane opakowania, poprawnie oznakowane co do zawartości ogniw Li-Ion. Dzięki temu zapewnimy bezpieczny transport, nie dopuścimy np. do zwarcia i ewentualnego pożaru.

Więcej informacji: https://wamtechnik.pl/

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...