piątek, 1 grudnia, 2023
TRANSPORT I LOGISTYKAAutostrada A4 Kraków - Katowice zostanie poszerzona. W planach jest dobudowa 3...

Autostrada A4 Kraków – Katowice zostanie poszerzona. W planach jest dobudowa 3 i 4 pasa

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Autostrada A4 Kraków – Katowice zostanie poszerzona. W planach jest dobudowa 3 i 4 pasa

Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, oficjalnie zatwierdził program rozbudowy kluczowego odcinka autostrady A4, łączącego Kraków z Katowicami. Daje to zielone światło do rozpoczęcia prac przygotowawczych na tym 60-kilometrowym odcinku.

Historia zarządzania tym fragmentem A4 jest ciekawa. Od 1997 roku zarządzała nim firma Stalexport Autostrada Małopolska na podstawie umowy koncesyjnej. Jednakże koncesja kończy się w 2027 roku, co skłoniło rząd do działania. „W 2027 r. wygaśnie koncesja na tę drogę i chcemy być na ten moment dobrze przygotowani. Dzisiejsza decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie,” mówił minister Adamczyk.

Przewidywany wzrost natężenia ruchu, który ma wynieść nawet 70 tys. pojazdów na dobę w niedługim czasie, sprawia, że konieczna jest rozbudowa tej arterii komunikacyjnej. W planach jest dobudowa 3 i 4 pasa, przebudowa węzłów, obiektów inżynierskich, oraz budowa lub rozbudowa Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Ponadto, infrastruktura poboru opłat zostanie zlikwidowana.

Zatwierdzenie Programów inwestycji pozwoli również na rozpoczęcie opracowywania niezbędnej dokumentacji, przeprowadzenie badań środowiskowych oraz badań archeologicznych.

Zaplanowane działania są następujące:

  • Odcinek A4 węzeł Murckowska – węzeł Byczyna: Prace na tym 25,2 km odcinku mają trwać od 2024 do 2028 roku. W planach jest dobudowa 3 lub 4 pasa, przebudowa lub rozbudowa 4 węzłów drogowych oraz 36 obiektów inżynierskich. Ponadto przewiduje się budowę MOP Giszowiec/Janów.
  • Odcinek A4 węzeł Byczyna – węzeł Balice I: Na tym 34,5 km odcinku rozbudowa będzie obejmować 3 lub 4 pasy autostrady. Prace przygotowawcze są planowane na lata 2024-2029 i obejmują opracowanie dokumentacji dla przebudowy 3 węzłów drogowych oraz rozbudowę MOP.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...