WALUTYKRYPTOWALUTYBitcoin czeka na najważniejsze decyzje regulatorów

Bitcoin czeka na najważniejsze decyzje regulatorów

Bitcoin czeka na najważniejsze decyzje regulatorów

Bitcoin doświadczył ostatnio szalonego tygodnia ruchów cenowych, najpierw rosnąc i przebijając poziom 45 000 dolarów po raz pierwszy od dwóch lat, a następnie cofając się o 8 proc., z powodu rozmów na portalu X.com z wybitnym analitykiem wyrażającym pogląd, że długo oczekiwane ETF-y spot Bitcoin nie zostaną zatwierdzone. Wygląda na to, że wystraszyło to niektórych inwestorów, co doprowadziło do wyprzedaży.

Cena bitcoina wzrosła i obecnie oscyluje wokół poziomu 47 000 dolarów.

Podobnie inne kryptowaluty o dużej kapitalizacji poszły w jego ślady. Ether wzrósł o 7 proc. na początku tygodnia, a następnie spadł o 10 proc. Obecnie notowany jest na poziomie około 2300 dolarów.

NADCHODZĄCY TYDZIEŃ

Czeka nas tydzień z jednym z najważniejszych wydarzeń w historii kryptowalut – potencjalnym zatwierdzeniem bitcoinowego spot ETF.

W środę 10 stycznia upływa termin zatwierdzenia przez SEC (Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd) wniosku ARK/21 Shares ETF. Jeśli wniosek ten zostanie zatwierdzony, prawdopodobnie pozostałe wnioski również dostaną zielone światło.

Społeczność kryptowalutowa jest zgodna co do tego, że jeśli te wnioski o ETF spot bitcoina zostaną zatwierdzone, może to uruchomić lawinę, ponieważ inwestorzy instytucjonalni, którzy do pewnego stopnia zostali zamrożeni w przestrzeni kryptowalutowej, mogą teraz uzyskać ekspozycję za pośrednictwem regulowanego instrumentu.

Jeśli chodzi o dane ekonomiczne, w czwartek poznamy również najnowszy odczyt inflacji z USA. W przeszłości widzieliśmy, jak kierunek rynków kryptowalutowych był powiązany z poluzowaniem lub zaostrzeniem warunków finansowych. Jeśli inflacja okaże się niższa niż prognozowano (zwłaszcza bazowy wskaźnik CPI – który usuwa zmienne składniki żywności i energii), może to być pozytywne dla cen kryptowalut, ponieważ uczestnicy rynku mogą dalej spekulować, że Rezerwa Federalna szybciej zdejmie nogę z hamulca i potencjalnie dokona w tym roku większej liczby obniżek stóp procentowych niż wskazano na ostatnim posiedzeniu FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) w grudniu.

PRZYKUWAJĄCE UWAGĘ HISTORIE

Bitcoin o wartości 1,2 mln dolarów wysłany do portfela Bitcoin Genesis (pierwszego adresu portfela bitcoinowego) przez anonimowego użytkownika kryptowalut

Nieznany użytkownik kryptowalut wysłał 26,9 BTC (ok. 1,2 mln dolarów) do portfela Bitcoin Genesis – pierwszego adresu portfela, jaki kiedykolwiek utworzono w sieci Bitcoin.

Adres portfela genesis został oczywiście utworzony przez Satoshi Nakamoto, twórcę Bitcoina pod pseudonimem, więc jest mało prawdopodobne, że środki niedawno przeniesione do tego portfela genesis zostaną kiedykolwiek odzyskane lub przeniesione ponownie.

Od czasu zniknięcia Satoshi Nakamoto w grudniu 2010 r., nie było żadnych ruchów środków z adresów portfeli powiązanych z Satoshi Nakamoto.

Uważa się, że Satoshi Nakamoto posiada około 1,1 miliona bitcoinów (prawie 50 miliardów dolarów po obecnych cenach), więc chociaż ostatnie 26,9 BTC przeniesione do portfela genesis jest znaczące dla niektórych, jest to kropla w morzu dla Satoshiego.

Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...