piątek, 25 kwietnia, 2025

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce: im więcej, tym lepiej, ale nie wszystko na raz

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Już przy realizacji jednej elektrowni wyzwań logistycznych będzie wiele. Jeżeli zdecydujemy się realizować jednocześnie więcej projektów, to zagrożeń może okazać się za wiele, aby nad nimi zapanować.

Teoretycznie im więcej reaktorów jądrowych w Polsce, tym lepiej ponieważ energetyką jądrowa zapewnia stabilne dostawy energii bez emisji CO2, która powoduje dodatkowe koszty i szkodzi klimatowi.

– Jednak w praktyce Polska ma małe kompetencje w sektorze jądrowym, dlatego powinna zacząć od pierwszego reaktora na Pomorzu i zobaczymy co wówczas z innymi projektami – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl.

Pod koniec września 2023 r. podpisano umowę projektową między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel, dotyczącą budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa projektowa to kolejny kluczowy etap inwestycji w atom. Umożliwi ona rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce bloku jądrowym na Pomorzu planowanym przez PEJ, Bechtel i Westinghouse na 2033 rok. Jej celem jest dostosowanie sprawdzonej na świecie technologii Amerykanów do lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. W wyniku podpisanej umowy w ok. 1,5 roku powstanie projekt pierwszej elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana na Pomorzu.

Rząd premiera M.Morawieckiego zaangażował się jednak także w inne przedsięwzięcie. Projekt koreański ma potencjał ze względu na godnego zaufania partnera, który potrafi realizować inwestycje zgodnie z harmonogramem i założeniami budżetowymi. Jesteśmy na wstępnym etapie tego przedsięwzięcia, powstała spółka z udziałem firm polskich, które będą rozmawiać z Koreańczykami o utworzeniu konsorcjum.

– Program polskiej energetyki jądrowej zakładał budowę elektrowni jądrowych w dwóch lokalizacjach, ale partnerem dla nas miała być jedna firma, dając efekt skali – komentuje ekspert. – To przy takim założeniu byłoby można budować reaktory „na zakładkę” i powstawałyby co dwa lata.

Już przy jednym projekcie wyzwań logistycznych będzie wiele, jeżeli zdecydujemy się realizować jednocześnie więcej projektów, to zagrożeń będzie więcej. To należy brać pod uwagę przy strategicznym planowaniu projektu jądrowego.

– Zacznijmy od jednego reaktora w 2033 r., tok i tak jest już bardzo ambitny termin, który może ulec opóźnieniu – ocenia W,Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce – ORLEN rozpoczyna wydobycie w Grodzewie

Na blisko ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego szacowane...

Domowe piece największym źródłem smogu w Polsce – przemysł i transport daleko w tyle

Choć często za smog obwiniamy przemysł i transport, dane...

ORLEN i Naftogaz podpisują trzeci kontrakt gazowy – łącznie 300 mln m³ surowca trafi na Ukrainę

ORLEN i ukraiński Naftogaz podpisały umowę na dostawę kolejnych...

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie