WALUTYZŁOTOCena złota w dół, a NBP dalej kupuje kruszec

Cena złota w dół, a NBP dalej kupuje kruszec

Cena złota w dół, a NBP dalej kupuje kruszec

Po kolejnych rekordach ceny złota w połowie ubiegłego miesiąca, przełom maja i czerwca przyniósł spadki kursu. Tymczasem Narodowy Bank Polski nie ustaje w zwiększaniu swoich rezerw królewskiego kruszcu – w naszym skarbcu znajdują się już ponad 363 tony złota!
W ubiegłym tygodniu cena złota dalej spadała. W poniedziałek 27 maja uncja królewskiego kruszcu kosztowała około 2 350 dolarów amerykańskich. Z kolei na koniec tygodnia kurs obniżył się do poziomu niespełna 2 330 USD/oz. A przypomnijmy, że jeszcze w połowie maja obserwowaliśmy kolejne all-time high, gdy cena 31,1 g złota poszybowała powyżej pułapu 2 400 dolarów.

Na dynamiczne zmiany kursu w minionych tygodniach wpływ miały przede wszystkim wyniki odczytów inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wszystko wskazuje na to, że szanse na obniżenie stóp procentowych w USA rosną, ze względu na utrzymującą się na stałym poziomie inflację. Wedle FedWatch Tool, blisko 50% analityków spodziewa się cięcia stóp już na wrześniowym posiedzeniu FED-u.

NBP dalej kupuje złoto!

Tymczasem w kwietniu Narodowy Bank Polski po raz kolejny kupił kruszec i wedle oficjalnych danych w naszym skarbcu znajdują się już ponad 363 tony złota, co stanowi około 13 proc. wszystkich rezerw walutowych naszego kraju. To jednak nie koniec zakupów, bo zarząd NBP podjął niedawno uchwałę, że docelowy poziom złota w polskich rezerwach wynosić ma 20 procent.

Wśród państw, które już teraz mają mniejsze rezerwy złota wymienić można chociażby Wielką Brytanię, Austrię czy Belgię. Więcej kruszcu mają z kolei m.in. Niemcy, USA czy Chiny. Nie świadczy to o niczym szczególnym – każdy bank centralny inaczej podchodzi do polityki budowania rezerw. Jednak w pewien sposób odzwierciedla to dynamiczne postępy naszego kraju.

Polski rynek złota prężnie się rozwija

Śmiało można bowiem powiedzieć, że pod względem dostępności złotych sztabek i monet w Polsce, ostatnie 15 lat stanowiło prawdziwy przełom. Jesteśmy rynkiem młodym i mniejszym niż chociażby rynek niemiecki, ale rozwijamy się bardzo prężnie. Wg szacunków Goldenmark, w 2022 roku Polacy kupili 18 ton kruszcu. Rok wcześniej 14,2 t, w 2020 roku 9,3 t, a w 2019 – 5 ton.

W 2023 roku, po okresie wzmożonych zakupów w związku z wysoką inflacją oraz wojną w Ukrainie, popyt nieco zmalał. Jednak cały czas rośnie świadomość Polaków w kwestii tego, że złoto może służyć jako sposób na przechowywanie majątku – alternatywa chociażby do lokat bankowych lub obligacji skarbowych.

Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...