WALUTYZŁOTOW pierwszym półroczu 2024 w Polsce rósł popyt na złoto mimo wysokiej...

W pierwszym półroczu 2024 w Polsce rósł popyt na złoto mimo wysokiej ceny oraz spadku sprzedaży w całej Europie

W pierwszym półroczu 2024 w Polsce rósł popyt na złoto mimo wysokiej ceny oraz spadku sprzedaży w całej Europie

Mennica Skarbowa zanotowała w maju najlepszą sprzedaż złota od ponad 12 miesięcy. W Polsce popyt na produkty inwestycyjne ze złota rośnie, mimo że od ponad trzech miesięcy cena kruszcu utrzymuje się na wysokim poziomie oscylującym w przedziale 2300-2400 dolarów za uncję. Zdaniem ekspertów
z Mennicy Skarbowej, dynamiczny wzrost ceny złota wynika głównie z niepewności na rynkach finansowych – polityka FED oraz sytuacji geopolitycznej – zwłaszcza w wyniku wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Dlatego inwestorzy coraz częściej zwracają się ku bezpiecznym aktywom, które łatwo sprzedać lub wymienić i aby zabezpieczyć swoje portfele przed ewentualnymi turbulencjami gospodarczymi. Popyt na ten kruszec nadal nie maleje mimo chwilowego nieznacznego spadku kursu złota.

Cena złota od ponad trzech miesięcy utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie ponad 2300 dolarów za uncję. W maju uncja złota osiągnęła najwyższą cenę w historii – 2454 dolarów. Aktualna cena szlachetnego kruszcu jaką obserwujemy dziś jest wyższa o ponad 400 dolarów za uncję w porównaniu do ubiegłorocznej ceny. I choć obserwujemy wysoką  cenę szlachetnego kruszcu w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, to chętnych na zakup złota nie brakuje. Wysokie ceny tego kruszcu odzwierciedlają silne zapotrzebowanie na złoto, jako stabilną formę aktywów. Potwierdza to także majowy wynik sprzedaży Mennicy Skarbowej, która w ubiegłym miesiącu osiągnęła nienotowany od roku wzrost sprzedaży.

–  Podsumowując pierwsze półrocze 2024 w maju Mennica Skarbowa osiągnęła najwyższy poziom sprzedaży złota od ponad roku, co pozwala sądzić, że kolejne miesiące – zarówno dla Spółki, jak i całego rynku – będą równie udane. Pozostałe miesiące pierwszego półrocza, oprócz stycznia i lutego, również były bardzo dobrymi miesiącami sprzedażowymi. Główny wpływ na taką sytuację mają głównie 2 czynniki: wyraźnie rosnące ceny kruszcu oraz sytuacja geopolityczna na świecie. W całej Europie obserwowaliśmy wyraźne spadki sprzedaży, jednak w Polsce notujemy wyraźnie większe zainteresowanie inwestorów złotem właśnie w momencie wyższej wyceny produktów z tego kruszcu. To jest sytuacja powtarzalna. Z drugiej strony, nadal wojna na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie, a także zwiększająca się niepewność co do rozwiązań czy decyzji gospodarczo-politycznych podejmowanych w przyszłości chociażby przez Unię Europejską oraz największe państwa, zwiększają zainteresowanie produktami inwestycyjnymi, które łatwo sprzedać na całym świecie lub wymienić na inne towary. Między innymi dlatego najchętniej kupowanymi wyrobami ze złota są sztabki o małej gramaturze (1 uncja, 5-20g) oraz monety, które są także oficjalnym środkiem płatniczym np. filharmonicy wiedeńscy czy australijski kangur. Analizując sytuacje na rynkach złota należy pamiętać, że wszelkie prognozy obarczone są dozą niepewności. Jednakże, obserwując obecną sytuację można spodziewać się, że w II połowie 2024 roku będziemy świadkami utrzymania się wysokiego kursu złota – komentuje Adam Stroniawski, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży w Mennicy Skarbowej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...