WALUTYZŁOTOCena złota za gram

Cena złota za gram

Cena złota za gram

Złoto inwestycyjne, a dokładniej jego zakup, to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych metod lokowania kapitału. Nawet całkowicie początkujący inwestorzy mogą zacząć swoją przygodę z oszczędzaniem lub mnożeniem pieniędzy właśnie przy pomocy tego cennego kruszcu. Kupno złota nie wiąże się bowiem z dużym ryzykiem inwestycji. Co więcej, nie zagraża jej inflacja ani konflikty zbrojne czy trudna sytuacja polityczna. Przy swojej pierwszej inwestycji (i każdej kolejnej!) warto jednak zwracać uwagę na bieżący kurs kruszcu. Cena za gram złota ulega bowiem wahaniom, a „trafienie w odpowiedni moment” to największa gwarancja sukcesu inwestycji.

Co wpływa na cenę złota inwestycyjnego?

Podchodząc do inwestowania w złoto inwestycyjne na poważnie, warto w pełni zrozumieć, skąd bierze się jego bieżąca cena. Ta wiedza ułatwi bowiem wybór idealnego momentu na kupno oraz sprzedaż kruszcu – takiego, który pozwoli realnie zwiększyć wartość początkowego kapitału. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę sztabek i innych złotych produktów inwestycyjnych jest bieżący kurs złota.

Warto mieć też na uwadze jakość kruszcu, czyli jego próbę – zawartość czystego złota w stopie, z którego zostaje wykonany dany produkt. Zgodnie z definicją wskazaną w ustawie Podatek od towarów i usług, w art. 121. ust. 1., złotem inwestycyjnym są sztabki lub płytki o próbie minimum 995 tysięcznych oraz złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych. Wyjątkowo konkurencyjna cena złotej sztabki czy monety może świadczyć o podrobieniu produktu, tj. jego zbyt niskiej próbie. Bardzo ważne jest zatem to, by wybierać wyłącznie wyroby z pewnych, bezpiecznych źródeł, w tym bezpośrednio od producentów – np. złote sztabki Mennicy Polskiej.

Na cenę produktu inwestycyjnego ze złota wpływa również jego waga. Większe sztabki kosztują mniej w przeliczeniu na gramy, inwestycja staje się zatem bardziej opłacalna. Chcąc zatem nabyć np. 100 gramów złota, lepiej kupić jedną sztabkę o wadze 100 g niż dwie 50-gramowe.

Od czego zależy kurs złota?

Chcąc trafić w idealny moment na kupno oraz sprzedaż złota, należy przede wszystkim obserwować jego bieżący kurs. Taką możliwość daje Mennica Polska na swojej stronie internetowej, gdzie udostępnia wykres z aktualnym oraz archiwalnym kursem z możliwością sprawdzenia wartości kruszcu w USD lub PLN. By jednak nie musieć non stop patrzeć na wykres, warto znać czynniki, które wpływają na zmianę kursu złota. Wówczas będziesz wiedzieć, kiedy możesz spodziewać się wyjątkowego skoku na rynku. A na kurs cennego kruszcu wpływają:

  • Waluta – gdy spada siła nabywcza dolara, czyli jego realna wartość, kurs złota szybuje do góry.
  • Popyt – za którym może kryć się wiele innych czynników, takich jak trudna sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w kraju, konflikty zbrojne, skok inflacji i tak dalej. Inwestorzy chętnie zabezpieczają wówczas swoje oszczędności w złocie, które zapewnia największe bezpieczeństwo kapitału w takich przypadkach. Tym samym rośnie popyt na kruszec, a jego kurs rośnie, złoża złota są bowiem ograniczone.

Ile kosztuje sztabka złota 1 g?

Dobrą informacją dla początkujących inwestorów jest fakt, że nie trzeba mieć ogromnych oszczędności, by móc zacząć inwestować w złoto. Najlżejsza sztabka złota waży bowiem 0,25 g, przy czym zapewnia spore możliwości zwiększenia kapitału. Jak wspomnieliśmy, cena za złoto inwestycyjne uzależniona jest nie tylko od bieżącego kursu, ale również wielkości sztabki, próby oraz ewentualnej marży sprzedawcy. Gram złota najczystszej próby, czyli Au 999,9, kosztuje w 2022 roku między 300 a 400 zł. Z kolei za 10-gramową sztabkę w Mennicy Polskiej można zapłacić nawet mniej niż 3 tysiące zł, co stanowi ogromną oszczędność w stosunku do potencjalnego zakupu dziesięciu mniejszych produktów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...