czwartek, 16 stycznia, 2025

Cyfrowa rewolucja w Polsce: inwestycje w IT kluczem do przetrwania i rozwoju

Transformacja cyfrowa jest nie tylko szansą, ale wręcz koniecznością dla polskich firm. W dobie globalnej rywalizacji o innowacyjność i efektywność, przedsiębiorstwa muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z brakiem zasobów, kompetencji oraz wystarczającego finansowania, które hamują ich rozwój cyfrowy. Według dorocznego badania Gartnera, tylko 48% inicjatyw cyfrowych na świecie spełnia zakładane cele, chociaż liderzy cyfrowi – CIO i CxO – osiągają sukces w aż 71% projektów. Dla polskich firm, z których tylko 11% zakończyło większość projektów cyfrowych z sukcesem – jak wynika z raportu Polcom „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026” – droga do dołączenia do tej grupy jest realna, ale wymaga odpowiednich zasobów i budowy strategii.

Niewykorzystany potencjał i bariery rozwoju

Raport Polcom wskazuje także, że zaledwie 58% polskich firm zdołało zrealizować część zaplanowanych inwestycji cyfrowych, podczas gdy aż 20% projektów okazało się nietrafionych lub przekroczyło założone budżety. Największą przeszkodą w realizacji tych działań pozostaje brak odpowiednich zasobów ludzkich – aż 66% menedżerów IT wskazuje, że brakuje im wykwalifikowanego personelu do skutecznej realizacji projektów cyfrowych. W małych firmach dodatkowym ograniczeniem są problemy finansowe.

Sektor MŚP, którego kondycja istotnie wpływa na polskie PKB, stoi przed licznymi wyzwaniami. Problemy z realizacją planów inwestycyjnych to konsekwencja niewystarczających zasobów kadrowych oraz konieczności równoczesnego utrzymania bieżących działań operacyjnych. Co więcej, wiele firm w tym segmencie zmaga się z „długiem technologicznym”, czyli narastającymi kosztami utrzymania przestarzałych systemów IT, które stają się coraz mniej efektywne – mówi Robert Czarniewski, CFO Polcom. – Niemniej cyfryzacja to nie tylko konieczność, ale także ogromna szansa na wzrost efektywności operacyjnej i budowanie przewagi konkurencyjnej. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, niezbędne jest jednak odpowiednie finansowanie oraz inwestowanie w rozwój kompetencji cyfrowych zespołów – podkreśla.

Brak zasobów ludzkich i finansowych hamuje tempo transformacji cyfrowej polskich firm, pozostawiając je w tyle za cyfrowymi liderami. Firmy odpowiedzi na te wyzwania upatrują w chmurze obliczeniowej. Według danych z raportu Polcom aż 62% przedsiębiorstw planuje inwestycje w tę technologię w 2026 roku, dostrzegając w niej nie tylko narzędzie, ale przede wszystkim wsparcie biznesu. Dla 33% firm jest ona istotna z uwagi na zapewnienie ciągłości działania. Dla większości jednak korzyści wynikające z migracji do chmury sięgają aspektów biznesowych – 52% respondentów wskazało na optymalizację kosztów, a 57% na przyspieszenie procesu wprowadzanie produktów na rynek. Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorstwa mogą lepiej reagować na potrzeby rynku i skuteczniej konkurować na arenie międzynarodowej.

Priorytety inwestycyjne

Według danych Gartnera, w nadchodzących latach największego wzrostu inwestycji oczekuje się w obszarach cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji oraz analityki danych. Potwierdzają to dane Polcom, zgodnie z którymi aż 92% firm w Polsce wskazuje potrzebę dofinansowania działań związanych z ochroną danych i ciągłością działania. Niemal 86% organizacji musi pilnie przeznaczyć środki na backup i zabezpieczenia systemowe, co stanowi odpowiedź na rosnące zagrożenia cybernetyczne.

Średnie przedsiębiorstwa planują również migrację infrastruktury IT do chmury oraz szersze wykorzystanie aplikacji w modelu SaaS, co ma na celu eliminację długu technologicznego. Co istotne, większość firm inwestycje w automatyzację produkcji, robotyzację procesów, awdrażanie krytycznych systemów biznesowych odsuwa na 2025 rok.

Rosnące zagrożenia cybernetyczne wymagają od firm pilnych inwestycji w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo danych. Backup, monitoring systemów czy wdrażanie zaawansowanych narzędzi do monitoringu incydentów bezpieczeństwa stają się priorytetem, bo w obliczu cyberataków każdy dzień zwłoki może kosztować firmę nie tylko utratę danych, ale też reputacji – podkreśla Stanisław Borkowski, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Jakości w Polcom.

Wyścig z czasem

Podczas gdy światowi liderzy cyfrowi z sukcesem realizują większość swoich inicjatyw, polskie firmy muszą działać szybko, by nadrobić zaległości. Zaniechanie działań w kierunku cyfryzacji może prowadzić do dalszego osłabienia ich pozycji na globalnym rynku. Z kolei skutecznie przeprowadzona transformacja cyfrowa daje możliwość zwiększenia konkurencyjności, optymalizacji procesów i lepszego reagowania na potrzeby klientów.

Dla polskich przedsiębiorstw cyfrowa rewolucja to nie wybór, ale konieczność. Wyzwaniem pozostaje tempo jej realizacji oraz pokonanie barier organizacyjnych i finansowych. Czy uda się dogonić cyfrowych liderów? Odpowiedź na to pytanie zależy od podjętych dziś decyzji inwestycyjnych.

Z całą pewnością dobrą prognozą, w oparciu o dane Polcom, jest wyraźny wzrost nakładów inwestycyjnych na technologie IT firm w latach 2024–2026 w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dotyczy to szczególnie dwóch obszarów bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania –na co wskazało 72% respondentów – oraz wdrażania nowych technologii i innowacji – 59% wskazań – wskazuje CFO Polcom.

Ponadto w 2025 roku firmy planują takie inwestycje jak automatyzacja produkcji (81% wskazań), robotyzacja procesów biznesowych (60%) oraz rozwój krytycznych systemy biznesowych, np. ERP, WMS, CRM (57%).

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

00:09:47

Decyzje banków centralnych w centrum uwagi – co czeka euro i dolara w 2025 roku?

Początek roku był dobry dla euro, a zmienność na...

Raport Workday: Ludzkie umiejętności kluczowe w erze AI

Wyniki badania wskazują, że w obliczu rosnącej adopcji rozwiązań...

Oszuści podszywają się pod T-Mobile

Zespół ekspertów CyberRescue specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie ostrzega przed...

Rozporządzenie DORA: Co zmieni się w sektorze finansowym od 17 stycznia 2025?

Rozporządzenie DORA ma podnieść poziom odporności cyfrowej w...

mBank zmienia front wobec frankowiczów. Niektórym klientom pozwala, żeby nie płacili rat

Jeden z czołowych banków w Polsce wprowadza nową strategię...

Podobne tematy

5 procesów biznesowych, które każda firma powinna zautomatyzować, by zwiększyć wydajność

Automatyzacja procesów biznesowych jest dziś kluczowym elementem usprawniania przepływu...

Kod nie musi być złośliwy, żeby ułatwić atak hakerom. Wystarczą luki

Ryzyko cyberataków może wyprzedzić konflikty zbrojne w rankingu...

Ericsson i Nokia apelują o działania dla technologicznej przyszłości Europy

Przy wsparciu wiodących europejskich firm technologicznych, takich jak ASML...

Cyfryzacja administracji publicznej – jak Polska prezentuje się na tle Zachodu?

Zarządzanie danymi w administracji publicznej to temat, który staje...

AI i automatyzacja w digitalu. Jak AI kształtuje przyszłość cyfrową według IAB Polska?

Sztuczna inteligencja jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie