ADMINISTRACJACyfryzacja finansów albo kolejka do biura pracy

Cyfryzacja finansów albo kolejka do biura pracy

Cyfryzacja finansów albo kolejka do biura pracy

Ilość danych spływających każdego dnia do przedsiębiorstw oraz rosnąca konkurencja praktycznie w każdej branży wymusza określony kierunek w finansach – cyfryzację.

Wielu dyrektorów finansowych słyszy dzisiaj następujące zdanie: albo stań na czele cyfryzacji finansów albo zaklep sobie miejsce w kolejce do biura pracy. Tak naprawdę nie ma innego wyjścia. By stać się liczącym się graczem na rynku trzeba te ogromne zbiory różnorodnych danych zweryfikować i przeanalizować, a na koniec dostarczyć nowej wiedzy zarządczej i wykorzystać ją do zwiększenia konkurencyjności firmy. Co więcej, tempo innowacji stale rośnie, a dostępne coraz to nowsze rozwiązania informatyczne dają praktycznie nieograniczone możliwości. Tak naprawdę wystarczy tylko zechcieć z nich skorzystać.

Cyfryzacja w pionie finansowym

Finanse i księgowość to działy, z których digitalizacji firma najszybciej skorzysta i doceni. Proces ten umożliwi znaczące obniżenie nakładu pracy wymaganej do wprowadzania danych, ich weryfikacji oraz uzgadniania. Pozwoli również szybko i skutecznie przeprowadzić analizy i pomoże w przygotowaniu przejrzystych raportów. Na szczęście organizacje i firmy coraz częściej zdają sobie sprawę ze zmieniającej się roli dyrektorów finansowych i całych pionów finansowych w firmach. Zwracają też uwagę na potrzebę zwiększenia roli CFO w zarządzaniu efektywnością, zarządzaniu ryzykiem oraz komunikacji. Osiągniecie tego nie jest jednak możliwe bez sprawnie działającego pionu finansowego, który musi wyjść poza tradycyjne rejestrowanie zdarzeń gospodarczych oraz zmienić cel działania z tworzenia sprawozdań finansowych na dostarczanie kluczowych informacji dla całej firmy.

Skoro od cyfryzacji nie ma ucieczki, warto wiedzieć od czego zacząć. Z arkuszy kalkulacyjnych korzystają wszyscy, i to już ponad od ponad 40 lat (pierwowzór dzisiejszego Excela trafił do użytkowników w 1979 roku). Systemy ERP są również w powszechnym użyciu, pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku i nadal się rozwijają. Jednak na dzisiejsze realia to zdecydowanie za mało. Jednym z kierunków rozwoju cyfryzacji firmy jest ciągle jeszcze mało wspierany systemowo proces R2R (ang. Record to Report), gdzie w krótkim czasie i stosunkowo niewielkim nakładem pracy można uzyskać znacznie więcej niż oferuje arkusz kalkulacyjny czy ERP. Systemy do uzgadniania danych i zamknięcia okresu księgowego łączą w sobie cechy poczty elektronicznej, prostych arkuszy kalkulacyjnych oraz czytelnego raportowania w czasie rzeczywistym. W efekcie uzyskujemy pełną kontrolę nad procesem do tej pory obsługiwanym bez udokumentowania przez pojedynczych księgowych w zakamarkach ERP lub Excela. A jest to przecież proces, który ma bezpośredni wpływ na jakość raportowania w firmie. Warto od niego zacząć.

Autor: Wojciech Kopcik, Członek Zarządu FlexiSolutions

Źródła:

A VISION FOR THE CFO & FINANCE FUNCTION, International Federation of Accountants
Unlocking the value of data for the 21st century enterprise, KPMG
PwC’s 22nd Annual Global CEO Survey © 2019
McKinsey Global Survey of C-level executives
Memo to the cfo get in front of digital finance or get left back, McKinsey
Deloitte Crunch Time V, Finance 2025

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...