wtorek, 29 kwietnia, 2025

Czy deepfake’i wpłyną na wyniki polskich wyborów?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Tuż przed wyborami polskie media obiegła informacja o fałszywych SMSach i mailach mających szerzyć dezinformację. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę, że potencjalnych zagrożeń na ostatniej prostej przed wyborami może być więcej. Coraz głośniej przecież np. o fałszywym nagraniu, wykorzystującym AI i deepfake, które dwa dni przed wyborami na Słowacji mogło mieć wpływ na ich wynik. Dlatego warto zachować czujność i teraz szczególnie uważnie weryfikować informacje.

Zaledwie dwa dni przed niedawnymi wyborami na Słowacji, na Facebooku opublikowano nagranie audio, rzekomo przedstawiające rozmowę, w której Michal Šimečka, stojący na czele liberalnej partii Postępowa Słowacja i Monika Tódová z dziennika Denník N. dyskutują o tym, jak sfałszować wybory m.in. poprzez kupowanie głosów mniejszości romskiej. Šimečka natychmiast poinformował, że nagranie jest fałszywe, a dział sprawdzania faktów agencji informacyjnej AFP stwierdził, że widać w nim oznaki manipulacji przy użyciu sztucznej inteligencji. Trwała jednak cisza wyborcza, a fałszywy post z nagraniem audio sprytnie obszedł politykę Meta, dotyczącą manipulacji mediami, która koncentruje się na nagraniach wideo. Temat trudno było zatem sprostować. Obecnie trwa dyskusja o tym, na ile wydarzenie to mogło wpłynąć na wynik wyborów.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę, że w mediach społecznościowych, m.in. na TikToku, także pojawiają się w ostatnim czasie materiały z fałszywymi wypowiedziami polskich polityków. Zwykle mają one formę żartu lub nie są na tyle dopracowane technicznie, aby uchodzić za autentyczne, ale część mniej świadomych odbiorców może je przecież tak interpretować. Dlatego bezpośrednio przed wyborami warto zachować szczególną czujność i weryfikować informacje.

– Nowe, szybko rozwijające się technologie oparte o AI umożliwiają praktycznie każdemu tworzenie fałszywych treści, które mogą zawierać wizerunek nieświadomych użytkowników. Cyberprzestępcy mogą wykorzystywać je nie tylko do nękania i szantażowania swoich ofiar. Nielegalnie bywa też wykorzystywany wizerunek znanych osób: polityków czy celebrytów. Szczególnie niebezpiecznym aspektem jest to, że narzędzia pozwalające na tworzenie nagrań tego typu są bardzo łatwo dostępne i nie wymagają zaawansowanych umiejętności technologicznych. Może więc sięgać po nie coraz więcej osób, zarówno takich, które chcą je wykorzystać do niecnych celów (szerzenia nieprawdy, szantażu, podsycania niepokojów, destabilizacji), jak i takich, które mylnie uważają, że będzie to dobry żart. Intencje czasem trudno odróżnić, a skutki – mogą niestety być przeróżne – wyjaśnia Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Technologia Deepfake posługuje się sieciami neuronowymi, umożliwiając użytkownikom m.in. generowanie filmów lub nagrań dźwiękowych wykorzystujących wizerunek istniejących osób. Źródłem mogą być m.in. istniejące materiały audio i wideo, które zostają przetworzone przez odpowiednie algorytmy. W wyniku tych procesów można np. podmienić twarz osoby występującej w oryginalnym materiale na twarz kogoś innego z zachowaniem mimiki i ruchów z pierwotnego filmu lub sklonować głos i zadać mu dowolny tekst do przeczytania.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rekordowy wzrost globalnych ataków ransomware w pierwszym kwartale 2025

Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł niespotykaną dotąd falę ataków...
00:03:33

„Patriotyzm gospodarczy” wraca na polityczną scenę. Bochniarz: to tylko slogan

Wypowiedzi premiera o "patriotyzmie gospodarczym", które stały się głównym...

Nie daj się nabrać na blokadę BLIK – tak działają oszuści

Cyberprzestępcy nie śpią i coraz częściej sięgają po sprytne...

Trzaskowski najczęściej wspominany w mediach, Biejat wyprzedza Mentzena w social mediach

Najbardziej medialnym kandydatem na prezydenta kolejny tydzień z rzędu...
00:02:02

Władysław Frasyniuk: Cynizm nie obroni Polski, wartości – tak

Żyjemy w czasach niebywałego kryzysu i nieprzewidywalności. Wiele osób...

Podobne tematy

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

Cyberatak na ukraińskie koleje państwowe

Ukraińskie koleje państwowe w poniedziałek rano poinformowały, że systemy...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Skanują, atakują, włamują się – niekończąca się walka z podatnościami

Masz wrażenie, że co chwilę instalujesz kolejne poprawki bezpieczeństwa?...

Dostałeś e-mail o zwolnieniu? Uważaj, to może być nowy atak phishingowy

Otrzymujesz maila z HR informującego o natychmiastowym rozwiązaniu twojej...

USA wstrzymują ofensywne operacje cybernetyczne przeciwko Moskwie

Jak donosi The Washington Post, sekretarz obrony Pete Hegseth...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie