środa, 28 lipca, 2021
PRAWOCzy najgorsze dopiero przed nami?

Czy najgorsze dopiero przed nami?

-

Czy najgorsze dopiero przed nami?

W pierwszym kwartale 2021 roku upadły w Polsce tylko 122 firmy. Po ponad roku trwania pandemii, lockdownach i ogólnoeuropejskiej stagnacji gospodarczej, liczby te są zaskakujące. Co stało się, że najczarniejsze scenariusze nie spełniają się? Prawdopodobnie najgorsze dopiero przed nami.

Według ekspertów, jednym z czynników, który wpływa na obecną stosunkowo niewielką liczbę upadłości biznesów, jest nowe postępowanie restrukturyzacyjne (wprowadzone w czerwcu 2020 roku). Mowa o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym, które miało pierwotnie działać tylko przez rok.

Wielki hit ostatnich miesięcy

Uproszczone postępowanie okazało się niewątpliwie hitem tych trudnych miesięcy. Na 433 wszczęte postępowania w pierwszym kwartale tego roku, aż 85 procent stanowiło postępowanie uproszczone. Na prośby przedsiębiorców, rządzący prawdopodobnie wydłużą czas funkcjonowania w prawie tego rozwiązania. tłumaczy Norbert Banaszek z firmy doradczej Lege Advisors.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne daje 4-miesięczny okres „ochronny”, w którym firma ma czas na porozumienie się z wierzycielami w temacie spłaty zadłużenia i na reorganizację wewnątrz przedsiębiorstwa. Spółki, które zdecydują się na uproszczoną restrukturyzację mogą też liczyć na wsparcie finansowe w ramach pomocy publicznej.

Zatory sądowe i moratorium

Przyczyną niskiego poziomu upadłości są z pewnością także zatory w rozpatrywaniu wniosków w sądach upadłościowych. Trzeba też wspomnieć o „moratorium” na składanie wniosków o upadłość na skutek pandemii. Oznacza to, że bieg terminu do złożenia wniosku o upadłość nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. – wyjaśnia Norbert Banaszek z firmy doradczej Lege Advisors.

Teraz czekamy na najgorsze?

W ubiegłym roku sądy oddaliły ponad 700 wniosków o upadłość firm. Zamknięto 140 tys. działalności gospodarczych. 250 tys. zostało zawieszonych. To pokazuje, że oficjalna skala upadłości w biznesie ma się nijak do rzeczywistości. Zakwaterowanie i gastronomia to rynek o wartości 26 mld zł. Rynek usług rekreacyjnych – kin, teatrów, dyskotek – wynosi 14,7 mld zł. Lockdown oznacza spadek obrotów w tych branżach o nawet 80 procent. Trudno spodziewać się, że tak złe dane przejdą w tych branżach bez konsekwencji.

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor gwałtownie wzrasta liczba firm, które widzą realne ryzyko swojego zamknięcia lub upadłości. W październiku zeszłego roku mówiła o tym co dziesiąta firma. Obecnie co piąta. Zaległości firm wobec dostawców i banków wzrosły w czasie pandemii o 715 mln zł, a prawie połowa z tej kwoty przypadła na początek tego roku. Wygląda, że najgorsze dopiero przed nami. twierdzi Przemysław Furmanek z serwisu Upadanie.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...