GIEŁDA I INWESTYCJEDo funduszy obligacji korporacyjnych w styczniu napłynęło „prawie” rekordowe 699 mln zł

Do funduszy obligacji korporacyjnych w styczniu napłynęło „prawie” rekordowe 699 mln zł

Do funduszy obligacji korporacyjnych w styczniu napłynęło „prawie” rekordowe 699 mln zł

Do funduszy obligacji korporacyjnych w styczniu napłynęło „prawie” rekordowe 699 mln zł. Prawie, ponieważ zgodnie z informacjami portalu analizy.pl, to trzeci najlepszy wynik w historii. Był to ósmy miesiąc z rzędu z przewagą wpłat nad wypłatami zrealizowanymi przez inwestorów. W marszu rozpoczętym od czerwca 2023 r. do tej klasy aktywów napłynęło w sumie 2,755 mld zł.

Prawie 700 mln zł napływów netto do funduszy tłumaczy w sporej mierze bardzo duża redukcja zapisów w emisjach obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym. W styczniu mieliśmy 5 takich emisji na kwotę ponad 235 mln zł, a prawie 5000 inwestorów złożyło na nie aż 664 mln zapisów. Tym samym średni poziom redukcji wyniósł ponad 60 proc.

W tym miejscu na szczególne wspomnienie zasługuje emisja dewelopera komercyjnego Ghelamco Invest, który w emisji na 125 mln zł zebrał zapisy na prawdopodobnie rekordowe, jak na emisję publiczną, 366 mln zł.

Inwestorów do bezpośredniego udziału w emisjach publicznych, ale też wpłat do funduszy obligacji korporacyjnych, przekonują także dobre wyniki inwestycyjne. W styczniu ta klasa aktywów zarobiła średnio +0,90 proc., a za ostatnie 12 miesięcy ich średnia stopa zwrotu wyniosła +10,20 proc.

700 mln zł napływów netto oraz +0,90 proc. średniej stopy zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych przełożyło się na wzrost tej grupy aktywów o 810 mln. Na koniec 2023 aktywa te wynosiły 10,77 mld zł, obecnie jest to 11,73 mld zł. Oznacza to wzrost o 7,40 proc. w skali miesiąc do miesiąca.

Szymon Gil, Makler Michael / Ström Dom Maklerski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...