Dzięki postępowi technologicznemu i rosnącym wymaganiom klientów, regulacjom prawnym i potrzebie coraz szybszego reagowania na zachodzące w gospodarce zmiany, rynek nieruchomości komercyjnych zaczyna być pod wielkim wpływem rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Jak wskazuje raport „Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych” BNP Paribas Real Estate Poland, nowoczesne rozwiązania technologiczne stają się i będą się stawać kluczowe na każdym etapie – od planowania inwestycji, budowania, weryfikacji najemcy do zarządzania nieruchomościami i ich zasobami energetycznymi, a nawet inwestowania.
Spośród wielu trendów obserwowanych w nieruchomościach komercyjnych, to właśnie szeroko rozumiane rozwiązania rynku Proptech z wykorzystaniem sztucznej inteligencji całkowicie zrewolucjonizują funkcjonowanie branży w następnych latach. Property technology odnosi się do wykorzystania technik i technologii IT we wszystkich obszarach związanych z cyklem życia nieruchomości. Koncentruje się na zmianie tradycyjnych modeli biznesowych i usprawnianiu jakości i wydajności funkcjonujących procesów. W 2022 roku globalna wartość rynku proptech wynosiła już 30,16 mld USD, a prognozuje się, że w latach 2023-2032 roczna stopa wzrostu może wzrosnąć do 16%.
Jak pokazują autorzy raportu „Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych” przygotowanego przez zespół BNP Paribas Real Estate Poland, liczba rozwiązań opartych na AI i możliwych do wykorzystania w nieruchomościach komercyjnych jest ogromna. Już teraz rynek nieruchomości biurowych korzysta z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. – W mojej ocenie to rynek biurowy będzie jednym z głównych beneficjentów rozwoju AI – podkreśla Adam Jakubowski, Dyrektor Operacyjny, Dział Zarządzania Nieruchomościami, BNP Paribas Real Estate Polska.
Na skróty:
Przewidywanie trendów i zarządzanie nieruchomością
Rynek nieruchomości komercyjnych to struktura wielowymiarowa. Zakup gruntu, budowa, zarządzanie, wynajem i sprzedaż budynku to jedynie fasada, za którą kryje się szereg procesów, bez których rynek nie mógłby sprawnie funkcjonować. Już na poziomie inwestycji niezbędne są analizy rynkowe i finansowe. Rozwiązania oparte o AI będą pomagać w przewidywaniu trendów rynkowych, identyfikowaniu potencjalnych możliwości inwestycyjnych czy popytu na określone typy nieruchomości komercyjnych.
Unowocześnione zostaną także procesy operacyjne zarządzania nieruchomością. Sztuczna inteligencja pomoże zarządzać obiektami poprzez monitorowanie systemów i poszczególnych części budynku w czasie rzeczywistym. Przewidzi konieczność konserwacji systemów, poprawi efektywność energetyczną i bezpieczeństwo budynku, zredefiniuje powierzchnię biurową oraz zwiększy komfort najemców.
– Rozwiązania oparte na AI pozwalają także zbierać i analizować preferencje użytkowników dotyczące temperatury, oświetlenia oraz innych warunków pracy. Ponadto systemy te monitorują jakość powietrza, poziomu hałasu i inne czynniki środowiskowe, aby zapewnić optymalne warunki pracy. Przykładowo: mogą automatycznie regulować wentylację lub uruchamiać systemy filtracji powietrza w przypadku wykrycia zanieczyszczeń. AI może też optymalnie planować harmonogramy konserwacji, minimalizując przestoje i maksymalizując dostępność systemów – wyjaśnia Adam Jakubowski.
Przykładów takich rozwiązań pojawia się coraz więcej. W Stanach Zjednoczonych firma Kastle Systems dostarcza informacje na temat rzeczywistego wykorzystania budynków przez pracowników biurowych. Z kolei HoxtonAI pomaga właścicielom i zarządcom obiektów handlowych w zbieraniu i analizowaniu danych dotyczących poziomu odwiedzalności centrów handlowych. Na naszym podwórku firma REDD zbiera i przetwarza dane z rynku nieruchomości komercyjnych, które mogą stanowić podstawę do tworzenia systemów predykcyjnych opartych o sztuczną inteligencję. Źródłem „paliwa” dla sztucznej inteligencji są również dane pochodzące z zaawansowanych, wyposażonych w nowoczesne czujniki systemów zarządzania budynkowego (BMS).
AI, czyli konkretne korzyści dla portfela i planety
Jak podkreślają autorzy raportu BNP Paribas Real Estate Poland, rozwiązania AI przyniosą największe korzyści w zakresie zarządzania energią. Istnieją systemy, które pozwalają na monitorowanie, analizę i optymalizację zużycia energii w budynku. Zbieranie danych przekłada się również na korzyści środowiskowe. Już w 2016 r. należąca do Google firma DeepMind na bazie zaawansowanych algorytmów zaprojektowała system, który pozwolił gigantowi z Kalifornii na zredukowanie aż o 40% ilości energii zużywanej przez swoje centra danych. Z kolei na początku tego roku firma BrainBox AI stworzyła inteligentnego asystenta zarządzania budynkami – Artificial Responsive Intelligent Assistant (ARIA), który w czasie rzeczywistym może dokonywać niezbędnych korekt w celu zmniejszenia zużycia energii. Firma twierdzi, że optymalizacja zarządzania operacjami budynku zmniejszy o 25% koszty zużycia energii i o 40% emisję gazów cieplarnianych.
AI może także pomóc w raportowaniu niefinansowym, zgodnym z dyrektywą CSRD. Wyzwaniem w tym obszarze jest obecnie opracowanie modelu pozyskiwania i weryfikowania informacji, strukturyzowania raportów ESG oraz ich ocena. Jakość i aktualność danych środowiskowych będzie w znacznym stopniu zależeć od wdrożonych i częściowo opartych o AI systemów.
Sztuczna inteligencja na warszawskim podwórku
Dla rynku nieruchomości sztuczna inteligencja to już nie jedynie hasło, ale coraz częściej rzeczywistość. Zespół BNP Paribas Real Estate Poland stworzył prawdopodobnie jako pierwszy na polskim rynku komercyjnym model predykcyjny zmian absorbcji i wskaźnika pustostanów, wykorzystując inteligentne algorytmy uczenia maszynowego. Jednym z pionierów jest także deweloper budynków biurowych Ghelamco. W nowych realizacjach sztuczna inteligencja jest obecna już od początku cyklu nieruchomości. Przykładem jest system zastosowany w powstającym przy ul. Grzybowskiej w Warszawie biurowcu The Bridge, wykorzystujący robota przemysłowego do wiercenia otworów i montażu licznych i wymagających dużej precyzji elementów mocujących w szybach windowych.
– W budynku Warsaw UNIT testowane były nowe rozwiązania oparte na technologii AI dla szerszego zakresu zarządzania obiektu z poziomu BMS. Do tych testów podchodziliśmy ostrożnie i z rozwagą, w pierwszej kolejności mając na względzie bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Z optymizmem patrzymy na potencjalne możliwości optymalizacji emisji CO2 oraz kosztów eksploatacyjnych również w innych budynkach, co realnie przełoży się na oszczędności dla ich najemców, a jednocześnie istotnie zredukuje wpływ naszej działalności na środowisko. Docelowo podobne rozwiązania planujemy wdrożyć w The Bridge – podkreśla Jarosław Fiutowski, Deputy Technical Director, Ghelamco.
Firma wykorzystuje również nowoczesne systemy monitorowania otoczenia i rozpoznawania twarzy. Zastosowany system zapobiega nieuprawnionemu naruszeniu strefy budowy, monitorując ogrodzenie placu budowy po obwodzie, a w razie potrzeby, informując odpowiednie służby. The Bridge zostanie ponadto wyposażony w kamery CCTV i systemy AI umożliwiające detekcję pozostawionych w częściach wspólnych rzeczy (np. pakunków), stwarzających potencjalne zagrożenie terrorystyczne.