wtorek, 1 kwietnia, 2025

Cła motoryzacyjne psują nastroje – giełdy w dół, kurs euro odbija, złoty w defensywie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rynek kolejny już raz jest determinowany zapowiedziami kolejnych ceł. Tym razem do gry wchodzą bariery na rynek motoryzacyjny. Euro jeszcze sobie radzi, ale indeksy giełdowe krwawią. W kalendarzu ważne figury ze Stanów.

Nie może być nudno

Od miesiąca było wiadomo, że początek kwietnia będzie gorący na rynkach finansowych. Już 2 kwietnia mają wejść w życie cła zapowiadane praktycznie od samego początku prezydentury Donalda Trumpa. Do tej pory rynek starał się zachowywać spokój, trochę z nadzieją na kolejne pozytywne zaskoczenia w ostatniej chwili. Czym bliżej wspomnianej daty, tym nerwowość będzie rosła. Zwłaszcza że amerykańska administracja, która w ostatnim czasie faktycznie subtelnie próbowała deeskalować napięcie, teraz dorzuciła pakiet kolejnych ceł. Wczoraj zapowiedziano wprowadzenie 25% taryf na rynek motoryzacyjny. Oznacza to, że zostaną nimi obarczone nie tylko gotowe samochody (co wyraźnie uderza choćby w niemieckich producentów), ale także podzespoły sprowadzane do Stanów, co odbija się na amerykańskich markach. Dlatego na praktycznie wszystkich parkietach akcyjnych obserwujemy solidną przecenę.

Cła za współpracę

W pierwszej reakcji oberwało się również euro. Dzisiaj jednak wreszcie obserwujemy długo wyczekiwaną reakcję na wykresie EURUSD. Po sześciu kolejnych sesjach spadkowych, dziś na głównej parze walutowej obserwujemy wzrosty. Punkt odwrotu wypadł przy 1,073$, gdzie ciężko doszukiwać się znaczących poziomów technicznych, co może sugerować, że odbicie będzie raczej krótkotrwałe. Nie zmienia to jednak faktu, że zasięg dzisiejszego ruchu może robić wrażenie. Wspólna waluta drożeje już o 0,7 centa. Na horyzoncie pojawia się jednak kolejny czynnik ryzyka i nie ma żadnego zaskoczenia, że jest on związany z cłami. Amerykańska administracja w ostatnim czasie zaczęła grozić kolejnymi opłatami w przypadku nawiązywania współpracy między Kanadą a UE. Ich celem ma być łagodzenie efektów… innych wprowadzanych przez Amerykanów ceł.

Ważne dane zza oceanu

Czwartkowa sesja przynosi kilka ciekawych odczytów makroekonomicznych. Te najważniejsze to dynamika PKB oraz inflacji PCE w USA. Gospodarka ma wyraźnie zwolnić z 3,1% do 2,3%. W drugą stronę podąży inflacja, która ma wzrosnąć do 2,7%. Jest to mocno pesymistyczny mix, który może namieszać przy wycenie dolara. Pozytywne są za to oczekiwania co do prywatnej konsumpcji, która ma przyspieszyć do 4,2%. Po naszej stronie oceanu warto zwrócić uwagę na decyzje w sprawie stóp procentowych w Norwegii, te kolejny raz pozostały niezmienione. Koszt pieniądza od grudnia 2023 utrzymuje się na poziomie 4,5%.

Złoty, mimo słabości dolara, nie radzi sobie najlepiej. Amerykańska waluta pozostaje w okolicach wczorajszego lokalnego szczytu i kosztuje 3,895 zł. Wyraźnie za to drożeje euro, które dobiło dzisiaj do ważnego pułapu 4,20 zł.

Autor: Krzysztof Adamczak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Awersja do ryzyka uderza w giełdy, złoto znów bije rekordy

Giełdy solidarnie uginają się pod presją nadchodzącej wojny handlowej....

Podobne tematy

Przełomowy moment dla biotechnologii: USA tnie granty, Europa wchodzi do gry

Stabilność finansowania firm biotechnologicznych jest ściśle powiązana z kondycją...

Zaskakująco słaba sprzedaż w Polsce, ale PMI daje złotemu siłę

Wczorajszy dzień na rynkach walutowych upłynął pod dyktando indeksów...

Od MAGA do MEGA – Trump wywoła w Europie długotrwały wzrost?

Czołowe hasło polityki Trumpa „Make America Great Again” w...

Kurs dolara rośnie, złoty pod presją. EUR/USD wytraca impet po czteromiesięcznych szczytach

Kurs EUR/USD po osiągnięciu we wtorek ponad 4-miesięcznych maksimów...

Kurs dolara rośnie po decyzji Fed – złoty pod presją

Fed wczoraj nie obniżył stóp procentowych, jednak analitycy chcą...

Fed zachowuje ostrożność: prognozy wciąż wskazują na dwie obniżki w 2025 r.

Fed przyjmuje postawę “wait and see”. Świadczy o tym...

Rynki reagują na rozmowy Trump – Putin: ropa tanieje, dolar się umacnia

Świat liczył na pokój na Ukrainie, a dostał brak...

Maraton banków centralnych rozpoczęty – rynki czekają na decyzję Fed

Rozpoczęliśmy maraton banków centralnych. Japonia zgodnie z oczekiwaniami utrzymała...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie