wtorek, 5 grudnia, 2023
FIRMYEcoBean pozyskuje 7 mln euro na budowę pionierskiej biorafinerii do pełnej waloryzacji...

EcoBean pozyskuje 7 mln euro na budowę pionierskiej biorafinerii do pełnej waloryzacji fusów kawowych

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

EcoBean pozyskuje 7 mln euro na budowę pionierskiej biorafinerii do pełnej waloryzacji fusów kawowych

Spółka EcoBean – wspierana przez inwestorów z EIT InnoEnergy, CofounderZone, CIECH Ventures oraz aniołów biznesu z COBIN Angels – pozyska 7 mln euro w wyniku zakwalifikowania do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Środki zostaną przeznaczone na rozwój innowacyjnego procesu przetwarzania fusów kawowych, w tym budowę EcoBean Technology Center.

EcoBean pozyskuje 7 mln euro na budowę pionierskiej biorafinerii do pełnej waloryzacji fusów kawowych

EcoBean jest najbardziej zaawansowanym technologicznie przetwórcą fusów kawowych na zrównoważone biosurowce o niskim śladzie węglowym. Poprzez innowacyjne rozwiązania firma dąży do zmniejszenia wpływu branży kawowej i chemicznej na środowisko, przekształcając zużyte fusy zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Uzyskiwane w ten sposób surowce – olej kawowy, przeciwutleniacze, polilaktyd (PLA), lignina czy dodatki białkowe – znajdują zastosowanie m.in. branży farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowaniowej i paszowej. Jako spin-off Politechniki Warszawskiej firma dysponuje zaawansowanymi technologiami umożliwiającymi najwyższą waloryzację fusów kawowych.

Środki pozyskane z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki umożliwią spółce uruchomienie EcoBean Technology Center (ETC) – inteligentnej i w pełni zrównoważonej linii demonstracyjnej z zapleczem badawczo rozwojowym. Inwestycja pozwoli na rozwój nowych rozwiązań technologicznych, z naciskiem na produkcję przemysłową i specjalistyczne zastosowania chemiczne. Rocznie ETC będzie zdolne przetwarzać nawet 1 tys. ton zużytych fusów kawowych na wysokomarżowe biosurowce. Aby minimalizować wpływ na środowisko, projekt będzie realizowany w oparciu o energię odnawialną, systemy obiegu zamkniętego oraz zaawansowaną technologię Digital Twin.

W EcoBean głęboko wierzymy, że nasz rozwój zapowiada nowe możliwości dla zrównoważonych innowacji i przetwarzania odpadów, a EcoBean Technology Center ma szansę stać się symbolem postępu i odpowiedzialnej przyszłościpowiedział Marcin Koziorowski, CEO i współzałożyciel EcoBean.

Bardzo się cieszę że EcoBean otrzymał dofinansowanie, które pozwoli na zbudowanie biorafinerii i przyspieszy osiągniecie zyskownego modelu biznesowego, a jednocześnie będzie prowadzić do redukcji negatywnego wpływu na środowisko, co ma szczególne znaczenie w obliczu kryzysu klimatycznego. Cieszę się również, że EcoBean zostało docenione za innowacyjne rozwiązania pozwalające przyspieszyć gospodarkę obiegu zamkniętegoskomentował Marcin Korolec, członek Advisory Board EcoBean.

Program FENG wspiera innowacje, skupiając się na projektach badawczo-rozwojowych mających na celu zieloną transformację. Spośród ponad 1,5 tys. zgłoszeń tylko 198 projektów, w tym EcoBean, zakwalifikowano do otrzymania dofinansowania. Wartość dotacji wyniesie 31,1 mln PLN.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...