środa, 15 stycznia, 2025

Nowe możliwości wsparcia innowacji i rozwoju firm: Trwa nabór w konkursie Ścieżka SMART

Nowy Rok obfitował będzie w szerokie możliwości wsparcia innowacyjnych projektów oraz rozwoju przedsiębiorstw. Już teraz trwa nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART Projekty realizowane w konsorcjach, realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Planowane są kolejne inicjatywy w zakresie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji czy technologii krytycznych z zakresu cyfryzacji.

– Państwo musi wspierać rozwój nowych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji. Dlatego rozpoczęliśmy koordynację programów temu poświęconych. Aby to właśnie polskie firmy, zatrudniające światowej klasy inżynierów i specjalistów, we współpracy z rodzimymi jednostkami naukowymi, opracowywały rozwiązania jutra. Wierzę, że Polska ma szanse osiągnąć bardzo wiele w tym globalnym wyścigu wykorzystania technologii przełomowych – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako agencja rządowa wspierająca prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, a co za tym idzie kreowanie innowacji zaplanowała na ten rok liczne nabory.

Gen innowacyjności wrodzony jest w DNA polskich przedsiębiorców i naukowców. Dlatego też dążymy do tego, by w jak najbardziej efektywny sposób ich wspierać. Dzięki możliwościom, jakie dają Fundusze Europejskie zaplanowaliśmy na ten rok wiele inicjatyw, które będziemy realizować chociażby w formie otwartych konkursów grantowych – wskazał prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.  

Partnerskie projekty

W ramach środków z Funduszy Europejskich (programu FENG), NCBR prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w drugim już konkursie Ścieżka SMART dla projektów realizowanych w konsorcjach. Budżet konkursu wynosi 1,3 mld zł. Wnioski na realizację projektów badawczo-rozwojowych można składać do 28 marca 2025 r.

Konkurs skierowany jest do konsorcjów, planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw. W ramach modułu B+R dofinansowanie można otrzymać na badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania (nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub technologii) możliwego do wdrożenia. W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego wchodzi duże przedsiębiorstwo lub organizacja badawcza, wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R. W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego nie wchodzi duże przedsiębiorstwo ani organizacja badawcza, wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R lub Wdrożenie innowacji. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny.

Algorytmy sztucznej inteligencji

W pierwszym kwartale tego roku NCBR planuje również ogłoszenie kolejnego, ósmego już konkursu w programie strategicznym INFOSTRATEG. Jego celem jest rozwój polskiego potencjału AI poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Obecnie dzięki współpracy Centrum z Ministerstwem Cyfryzacji aktualizowane są założenia programu, aby jak najlepiej trafiał w potrzeby polskich przedsiębiorstw i stanowił również uzupełnienie działań prowadzonych przez inne instytucje. Na wszystkie działania w ramach inicjatywy NCBR przeznaczy budżet ponad 500 mln zł.

Technologie krytyczne

W tym roku planowana jest realizacja również całkowicie nowej inicjatywy – mechanizmu finansowania STEP (Strategic Technologies for Europe Platform), czyli Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy. To inicjatywa Komisji Europejskiej, by wesprzeć wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii krytycznych. Inicjatywa będzie realizowana między innymi w naszym kraju. Szacowany budżet całej inicjatywy (którą realizować będą różne instytucje, w tym NCBR) to ok. 900 mln euro. Mechanizm ma na celu wzmocnienie konkurencyjności Unii Europejskiej, zmniejszenie strategicznych zależności od państw trzecich oraz zwiększenie suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego UE.

STEP koncentruje się na trzech sektorach, w których rozwijane mają być technologie krytyczne: technologie cyfrowe, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologie. Działanie realizowane będzie dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Autor
  • Jerzy Małachowski

    Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych nadano mu w roku 2019. Był i jest członkiem komitetów naukowych ponad 40 konferencji krajowych i międzynarodowych. W roku 2010 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

    Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Popularne w tym tygodniu

Kurs dolara w górę po mocnych danych z rynku pracy w USA

Dzisiejszą sesję można podzielić na dwie części. Przed i...

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy. Czy czeka nas rekordowy wzrost cen?

Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł...

Prawie połowa Polaków jest za zakazem sprzedaży wódki w małych butelkach

Czy sprzedaż wódki w małych butelkach powinna zostać zakazana?...

Podobne tematy

00:00:44

Strategia Cyfryzacji Polski 2025-2035

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii...

AI w służbie inżynierii: Jak zmienia projektowanie urządzeń elektronicznych

Sztuczna inteligencja (AI) zmienia sposób, w jaki projektowane są...

Jak 2024 rok zmienił rynek e-commerce?

Rok 2024 był przełomowy dla e-commerce, zarówno w Polsce,...

Polska w kosmosie: kluczowe osiągnięcia Polskiej Agencji Kosmicznej w 2024 roku

Miniony rok był dla Polskiej Agencji Kosmicznej okresem intensywnej...

Jak polskie innowacje zmieniają życie: od medycyny po ekologię i technologie społeczne

Mikrosondy laserowe do wczesnego wykrywania nowotworów, technologia biodruku bionicznej...

Czym zajmują się firmy logistyczne?

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie logistyka odgrywa kluczową rolę w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie