środa, 15 stycznia, 2025

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: ruszył nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART z budżetem 1,3 mld zł

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w drugim już konkursie Ścieżka SMART dla projektów realizowanych w konsorcjach, realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 1,3 mld zł. Wnioski na realizację kompleksowych projektów badawczo-rozwojowych można składać do 28 marca 2025 r.

Prowadzenie projektu badawczo-rozwojowego w konsorcjum przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, umożliwia połączenie zasobów i wiedzy różnych organizacji, co znacząco zwiększa szanse na powodzenie prac. Po drugie, partnerzy konsorcjum mogą korzystać z unikalnych zasobów i infrastruktury, które mogą być niedostępne dla pojedynczych podmiotów. Wreszcie, partnerzy z różnych sektorów mogą dostarczyć cennych informacji na temat rynku, a to może być bardzo pomocne w lepszym dostosowaniu wyników projektu do potrzeb użytkowników końcowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.   

Konkurs Ścieżka SMART skierowany jest do konsorcjów, planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu:

  • prac B+R (badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania – nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub technologii, możliwego do wdrożenia),
  • wdrożeń innowacji (wdrożenie wypracowanej innowacji w formie produktów lub procesów biznesowych w zakresie produkcji wyrobów lub usług),
  • rozwoju infrastruktury B+R (infrastruktura niezbędna do tworzenia innowacji),
  • internacjonalizacji (promocja zagraniczna produktów – wyrobów lub usług lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej oraz ich obronę w przypadku naruszenia),
  • rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem (doskonalenie i zdobywanie kwalifikacji, umiejętności oraz wiedzy zespołu projektowego),
  • cyfryzacji (inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów, jak i produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa) oraz
  • zazieleniania działalności przedsiębiorstw (transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym).

W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego wchodzi duże przedsiębiorstwo lub organizacja badawcza wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować pierwszy z ww. elementów, tj. moduł prac B+R. W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego nie wchodzi duże przedsiębiorstwo ani organizacja badawcza, wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł prac B+R lub wdrożenia innowacji. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny.

Partnerzy w projekcie

O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja, w skład których mogą wchodzić: duże przedsiębiorstwa lub duże przedsiębiorstwa i MŚP lub wyłącznie MŚP lub duże przedsiębiorstwa i organizacje badawcze lub organizacje pozarządowe lub MŚP i organizacje badawcze lub organizacje pozarządowe lub duże przedsiębiorstwa i MŚP oraz organizacje badawcze lub organizacje pozarządowe.

Wybór konsorcjantów musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, natomiast umowa konsorcjum powinna być zawarta najpóźniej przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Całkowity budżet konkursu to 1,3 mld zł, przy czym połowa tej kwoty przeznaczona jest na projekty realizowane przez konsorcja z udziałem dużego przedsiębiorstwa, a druga połowa na projekty realizowane przez konsorcja bez udziału dużego przedsiębiorstwa. Jednakże NCBR zastrzega sobie możliwość przesunięcia środków między pulami w przypadku niewykorzystania jednej z nich.

Nabór wniosków rozpoczął się 10 stycznia i potrwa do 28 marca 2025 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00).

Autor
  • Jerzy Małachowski

    Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych nadano mu w roku 2019. Był i jest członkiem komitetów naukowych ponad 40 konferencji krajowych i międzynarodowych. W roku 2010 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

    Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Popularne w tym tygodniu

00:09:47

Decyzje banków centralnych w centrum uwagi – co czeka euro i dolara w 2025 roku?

Początek roku był dobry dla euro, a zmienność na...

Co wydarzy się na rynkach finansowych? Prognozy ekspertów na 2025 r.

Nowy stary prezydent Stanów Zjednoczonych, wybory w kolejnych krajach...

Diagnostyka S.A. ogłasza plan przeprowadzenia IPO oraz notowania akcji na GPW

Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”, a wraz ze spółkami zależnymi...

Zamieszanie w lokalnym koszyku walutowym

Polska waluta bardzo często u inwestorów międzynarodowych łączona jest...

Podobne tematy

ORLEN Paczka z rekordowym wzrostem

Rekordowy, ponad 80-proc. wzrost wolumenu obsłużonych przesyłek zanotowała w...

Sławomir Majchrowski z Grupy Selena o strategiach dla branży budowlanej w 2025 roku

Drobne symptomy stabilizacji są odczuwalne, ale branża pozostaje w...

Big Data na czele innowacji IT w przemyśle produkcyjnym – raport NTT DATA Business Solutions

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero...

Nowe możliwości wsparcia innowacji i rozwoju firm: Trwa nabór w konkursie Ścieżka SMART

Nowy Rok obfitował będzie w szerokie możliwości wsparcia innowacyjnych...

Czas na zmiany w prawie podatkowym. Eksperci oczekują od rządu konkretnych działań i stabilności

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają...
00:02:24

Sztuczna inteligencja i robotyzacja jako odpowiedź na depopulację i braki na rynku pracy

Rewolucja technologiczna w postaci sztucznej inteligencji, ale też robotyzacji,...

JRH ASI inwestuje w DistrictORG Inc., platformę edukacyjną opartą na AI i metaverse

JRH ASI, spółka inwestycyjna notowana na rynku głównym GPW...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie