czwartek, 16 stycznia, 2025

Ekonomiczne prognozy Mastercard na 2025: przyspieszenie wzrostu gospodarczego i stabilizacja inflacji

Według najnowszego raportu Mastercard Economic Outlook, w 2025 roku globalna gospodarka ma przyspieszyć, osiągając wzrost na poziomie 3,2%, w porównaniu do 3,1% w 2024 roku. Według ekspertów, globalna inflacja spadnie natomiast do 3,2%. W Polsce prognozowany wzrost gospodarczy w przyszłym roku ma oscylować wokół 3,4%, podczas gdy wzrost cen konsumpcyjnych osiągnie poziom 4,5%. Realne wydatki konsumentów zwiększą się natomiast o 3,5% w stosunku do minionego roku.

Mastercard Economics Institute na podstawie zarówno zagregowanych i zanonimizowanych danych, jak i ogólnodostępnych źródeł informacji, a także modeli prognozujących aktywność gospodarczą, identyfikuje najistotniejsze kwestie, które będą kształtować globalny krajobraz gospodarczy w 2025 r. Po analizie danych z 74 krajów, w tym również z Polski, wyłoniono pięć kluczowych wniosków.

  1. Umiarkowane przyspieszenie wzrostu w Europie

Eksperci przewidują, że globalna gospodarka w 2025 r. przyspieszy, osiągając 3,2% wzrost, po tempie na poziomie 3,1% w 2024 r. Podczas gdy inflacja w większości krajów europejskich prawdopodobnie zbliży się do celu ustalanego przez banki centralne wraz ze spadkiem inflacji w usługach, wzrost gospodarczy będzie musiał zmierzyć się zarówno z pozytywnymi skutkami spadku stóp procentowych, jak i negatywnymi skutkami zaostrzenia polityki fiskalnej i niepewności związanej z globalnym handlem.

  1. Europejscy konsumenci pozostają odporni

Zgodnie z prognozami, stopy bezrobocia w 2025 r. pozostaną w Europie na historycznie niskim poziomie lub nieznacznie wzrosną. Realny wzrost dochodu rozporządzalnego (czyli różnica między wzrostem płac a inflacją) pozostanie dodatni, wzmacniając trend ożywionego popytu wśród konsumentów. Niższe stopy procentowe mogą złagodzić presję finansową gospodarstw domowych, wynikającą z zobowiązań kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu oraz zmniejszyć ich potrzebę oszczędzania.

  1. Alternatywy kultowych destynacji zyskują na popularności

Europejscy konsumenci są bardziej wrażliwi cenowo na wydatki związane z podróżami. Coraz częściej wybierają tańsze lub mniej zatłoczone alternatywy dla popularnych destynacji turystycznych. Dla przykładu, Dublin odnotowuje wyższy wzrost transakcji hotelowych w porównaniu z Londynem, a Kopenhaga wyprzedza pod tym względem Amsterdam. Podobnie Sztokholm nazywany ”Wenecją Północy”, zyskuje na popularności w porównaniu z włoskim „miastem na wodzie”, natomiast Sewilla stanowi atrakcyjną alternatywę dla Madrytu. Podróże regionalne, szczególnie w obrębie Europy, dominują w transgranicznych wydatkach na hotele.

  1. Konsumenci niezmiennie stawiają na doświadczenia i przeżycia

Budżet na doświadczenia i niezapomniane przeżycia utrzymuje się na wysokim poziomie. Spadające stopy procentowe przyczynią się jednak do zmian w koszykach zakupowych konsumentów i wzrostu wydatków w kategorii artykułów takich jak elektronika, meble i sprzęt AGD. Europejscy konsumenci wciąż szukają dobrych okazji – innowacje oraz cyfryzacja w handlu detalicznym zapewniają im szerszy wybór, a firmom umożliwiają poprawę efektywności.

  1. Wzrost znaczenia zjawiska „SHEeconomy”.

Globalny rynek pracy, w tym Europa, odnotowuje znaczny wzrost liczby kobiet powracających na rynek pracy, który znany jest również jako zjawisko „SHEeconomy”.  Prawie wszystkie analizowane gospodarki europejskie odnotowały dynamiczny wzrost współczynnika aktywności zawodowej kobiet, napędzany m.in. przez bardziej elastyczną organizację pracy, wyrównywanie szans i możliwości rozwoju oraz tworzenie nowych miejsc pracy w takich branżach jak edukacja czy opieka zdrowotna. W Polsce w 2023 r. wskaźnik aktywności zawodowej kobiet w wieku 25-54 lat wzrósł o 5,32 p.p. w stosunku do 2019 r.

– Wzrost gospodarczy Europy nieznacznie przyspieszy w 2025 r., do czego przyczynią się m.in. obniżki stóp procentowych. Jednak z drugiej strony wyzwaniem będzie zaostrzona polityka fiskalna i duża niepewność w sektorze handlowym. Konsumenci pozostaną odporni i nadal będzie można obserwować ożywienie konsumpcyjne. Mimo umiarkowanej wrażliwości cenowej, kupujący prawdopodobnie nadal będą wysoko w swoim budżecie plasować wydatki, które poza wartością materialną, zapewnią im również wyjątkowe doświadczenia i przeżycia – komentuje wyniki  Natalia Lechmanova, główna ekonomistka Mastercard Economics Institute.

Raport „Economic Outlook 2025” opiera się na kompleksowej analizie zagregowanych i zanonimizowanych danych oraz zewnętrznych źródeł, badając kluczowe trendy w 74 krajach na świecie, uwzględniając Europę jako główny obszar w nadchodzącym roku.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Spoofing – jak oszuści podszywają się pod banki?

W dobie cyfrowej bankowości bardzo często spotykamy się z...

Na niższe stopy procentowe poczekamy

Przed nami pierwsza w tym roku decyzja Rady Polityki...

Składka ZUS od umów cywilnoprawnych. Nie chcą ich ani przedsiębiorcy, ani pracownicy

Ani przedsiębiorcy, ani pracownicy. Nikt poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych...

Nowelizacja ordynacji podatkowej: nowe zasady składania pism i oprocentowania nadpłat podatkowych

15 stycznia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian...

Trendy IT na 2025 rok: Sztuczna inteligencja, komputery kwantowe i chmura

Sztuczna inteligencja z impetem wkroczyła do świata biznesu. W...

Podobne tematy

Kurs dolara szybko odrabia straty po danych CPI, rynki akcji rosną, funt słabnie

Wczorajsza zmienność kursu EUR/USD to jedynie chwilowe osłabienie USD....

Ericsson i Nokia apelują o działania dla technologicznej przyszłości Europy

Przy wsparciu wiodących europejskich firm technologicznych, takich jak ASML...

AI Chamber (Izba AI) alarmuje: UE ryzykuje stworzenie z Kodeksu AI biurokratycznego potwora

AI Chamber (Izba AI), w imieniu kilkudziesięciu startupów,...

Cyfryzacja administracji publicznej – jak Polska prezentuje się na tle Zachodu?

Zarządzanie danymi w administracji publicznej to temat, który staje...

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

AI i automatyzacja w digitalu. Jak AI kształtuje przyszłość cyfrową według IAB Polska?

Sztuczna inteligencja jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się...

Cisco wprowadza AI Defense w celu ochrony transformacji AI firm

Cisco przedstawia nowe rozwiązanie zapewniające ochronę przed niewłaściwym użyciem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie