piątek, 17 stycznia, 2025

EUR/USD – parytet w zasięgu ręki? Inflacja w Polsce rośnie, a ceny w Turcji spadają

Notowania głównej pary walutowej świata zaliczają lokalne dno, niewidziane od ponad dwóch lat. W Polsce odnotowano wzrost inflacji, za to nad Bosforem dynamika cen spadła. W piątek do południa złoty delikatnie umacniał się na rynku forex.

Siła dolara

Agresywne wejście dolara amerykańskiego w nowy rok zostało potwierdzone popołudniowymi danymi z USA opublikowanymi podczas czwartkowej sesji. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 220 tys. (po korekcie) do 211 tys. Rynek oczekiwał wzrostu do 223 tys. Pozytywnie zaskoczył również odczyt PMI dla przemysłu, który wbrew prognozowanemu spadkowi z 49,7 pkt. do 48,3 pkt. wyniósł 49,4 pkt. Dane lepsze od konsensusu wystarczyły, aby doprowadzić do prawdziwego tąpnięcia notowań głównej pary walutowej świata. Tuż po publikacjach kurs EUR/USD osunął się do poziomu 1,022 USD, widzianego ostatnio w listopadzie 2022 roku.

Wzrost cen w Polsce

W piątek poznaliśmy wstępny odczyt inflacji konsumenckiej w naszym kraju. Zła informacja jest taka, że dynamika cen w ujęciu rocznym wzrosła z 4,7% do 4,8%. Pocieszać można się faktem, że jest to mniej, niż 5% r/r, którego się spodziewaliśmy. Dane miesięczne są jeszcze lepsze, gdyż ceny wzrosły o 0,2%, a nie jak oczekiwano o 0,4% i był to spadek w porównaniu do danych z listopada (wzrost o 0,5%). Ostateczny wydźwięk publikacji za grudzień jest pozytywny. Obawy o przyszłe odczyty inflacji konsumenckiej w 2025 roku dostrzegam natomiast w tzw. efekcie bazy. Omawiane dziś roczne dane za grudzień były odnoszone do wyniku 6,2% sprzed roku. W styczniu natomiast baza będzie niższa i wynosić będzie 3,9%. Następnie 2,8% w lutym i równe 2% w marcu. Wygasający efekt bazy może zatem spowodować podbicie odczytów tempa wzrostu cen w pierwszym kwartale nowego roku.

Dane z Turcji i Czech

Dziś dane inflacyjne podała także Turcja. Nad Bosforem dynamika cen konsumenckich spadła z 47,1% do 44,4%. Gospodarka Turcji jest dość specyficzna, jednak należy podkreślić, że – mimo wciąż wysokich poziomów tempa wzrostu cen – dzisiejszy odczyt był siódmym spadkowym z rzędu (inflacja za maj 2024 wynosiła 75,45%). Jednocześnie mamy tam do czynienia z dodatnimi realnymi stopami procentowymi, gdyż koszt pieniądza (47,50%) jest wyższy od inflacji. Godzinę później poznaliśmy odczyty PKB zza naszej południowej granicy. Czeska gospodarka rozwija się w tempie 0,5% k/k i 1,4 r/r (prognoza 0,4% k/k i 1,3% r/r). Dane lepsze od prognoz nie wsparły korony, która dziś osłabia się do stabilnego złotego. W piątek do południa kurs CZK/PLN spadł z 0,1701 do 0,1698 PLN.

Krajowa waluta podczas dzisiejszej sesji radzi sobie dobrze i odrabia część wczorajszych strat do dolara. W momencie pisania tekstu kurs USD/PLN zszedł poniżej 4,15 PLN, a kurs EUR/PLN to 4,27 PLN. Większej zmienności można spodziewać się o godzinie 16:00 kiedy poznamy raport ISM dla przemysłu z USA.

Autor: Dawid Górny, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Cyberprzestępcy podszywają się pod NFZ: jak działa nowy schemat oszustwa?

Cyberprzestępcy nie przestają nas zaskakiwać swoją pomysłowością. Tym razem...

mBank zmienia front wobec frankowiczów. Niektórym klientom pozwala, żeby nie płacili rat

Jeden z czołowych banków w Polsce wprowadza nową strategię...

Kod nie musi być złośliwy, żeby ułatwić atak hakerom. Wystarczą luki

Ryzyko cyberataków może wyprzedzić konflikty zbrojne w rankingu...

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

Podobne tematy

Cyberzagrożenia i płynność finansowa: Największe wyzwania dla polskich przedsiębiorstw w nadchodzącym roku

Polskie firmy wykazują wyjątkową zdolność do adaptacji i innowacyjność....

Im bliżej inauguracji Trumpa, tym silniejszy trend umocnienia kursu dolara

Po mocnym zaskoczeniu piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy...

Kurs dolara szybko odrabia straty po danych CPI, rynki akcji rosną, funt słabnie

Wczorajsza zmienność kursu EUR/USD to jedynie chwilowe osłabienie USD....

Ericsson i Nokia apelują o działania dla technologicznej przyszłości Europy

Przy wsparciu wiodących europejskich firm technologicznych, takich jak ASML...

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

Czy sztuczna inteligencja zabierze pracę w IT?

Według badań przeprowadzonych przez Goldman Sachs, generatywna sztuczna inteligencja...

Geopolityczna gra Trumpa: Jak wpłynie na światowe rynki finansowe?

Agresywna strategia Trumpa: Prezydent elekt Donald Trump planuje...

Połowa stycznia z inflacją

Jesteśmy na półmetku pierwszego miesiąca nowego roku. Podczas dzisiejszej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie