GIEŁDA I INWESTYCJEFed: inflacja spada, ale cierpliwość jest nadal potrzebna

Fed: inflacja spada, ale cierpliwość jest nadal potrzebna

Fed: inflacja spada, ale cierpliwość jest nadal potrzebna

W ubiegłym tygodniu prezes Fed Jerome Poewll jasno dał do zrozumienia, że amerykańscy decydenci bankowości centralne byli zaskoczeni wysokimi danymi o inflacji w pierwszych miesiącach tego roku. Wg niego obecny poziom stóp procentowych jest jednak wystarczająco wysoki, żeby skutecznie stłumić popy. Zarówno rynek jak i Rezerwa Federalna muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż polityka monetarna w pełni zacznie przynosić zamierzone efekty. Powell jednocześnie odrzucił możliwość podwyżek, gdyby inflacja negatywnie zaskakiwała.

W skrócie można powiedzieć, że to co zrobi Fed w kolejnych miesiącach zostanie ustalone przez dane makro. Liczby opisujące inflację wciąż będą „grały” główną rolę ale również istotne będą publikacje z rynku pracy oraz te opisujące aktywność gospodarczą.

W minioną środę otrzymaliśmy najnowszy raport CPI. Dynamika wzrostu cen konsumenckich obniżyła się. Wskaźnik zasadniczy wyniósł 3,4 proc. r/r a bazowy 3,6 proc. r/r. Rynek otrzymał sygnał, że procesy inflacyjne zrobiły mały krok we właściwym kierunku. Rynek zareagował słabym dolarem oraz wzrostami na giełdzie a także spadkiem rentowności obligacji rządowych. Z mocno „jastrzębiego” nastawienia rynek przeszedł na stronę nieco bardziej „gołębią”. Pomogły w tym również ostatnie dane tygodniowe a głównie miesięczne dotyczące sytuacji na rynku pracy. Środowe dane oczywiście nie dają gwarancji, że proces dezinflacji będzie dalej postępował gładko i bez komplikacji. Musi minąć jeszcze trochę czasu (być może kwartał albo trochę dłużej), żeby Fed uzyskał pewność, że to już czas na łagodzenie warunków monetarnych.

Łukasz Zembik Oanda TMS Brokers

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...