W obliczu rosnącej cyfryzacji i dynamicznego wzrostu rynku usług chmurowych, wiele firm boryka się z problemem optymalizacji wydatków na te technologie. Według raportu Flexera ponad 30% budżetów przeznaczonych na usługi chmurowe jest marnowanych. Przyczyną tego nie są jedynie błędy techniczne. Może za tym stać brak kompetencji cyfrowych wśród pracowników, co prowadzi do zmarnowanych inwestycji i ogranicza ich stopę zwrotu.
Rynek usług chmurowych rośnie w zawrotnym tempie. Według IDC wydatki na chmurę w Europie w 2023 r. mogły osiągnąć 148 mld USD. Do 2026 r. zwiększą się o ok. 110 mld USD. Roczny wzrost to natomiast 22 proc. W większym horyzoncie czasowym dane są równie optymistyczne. Zgodnie z prognozami Precedence Research, do 2032 roku wartość rynku chmury osiągnie 2,297 bln USD, przy rocznej stopie wzrostu na poziomie 17 proc.
Raport Flexera z 2023 roku pokazuje, że aż 62 proc. przedsiębiorstw wskazuje optymalizację kosztów jako najważniejsze wyzwanie w obszarze chmury na nadchodzące lata. Mimo to, część danych jest alarmujących – niemal jedna trzecia budżetów chmurowych została zmarnowana.
– Wykorzystanie chmury obliczeniowej staje się coraz powszechniejsze jako sposób na poprawę efektywności, w tym efektywności finansowej. Dlatego kluczowe jest precyzyjne dostosowanie zasobów do faktycznych potrzeb organizacji – mówi Anna Kulikowska, Dyrektor Działu Handlowego w Polcom. – Dzięki takiemu rozwiązaniu jak chmura możliwe jest szybkie skalowanie zasobów w zależności od aktualnych potrzeb firmy – więcej mocy, gdy jest to konieczne, oraz redukcja, gdy zapotrzebowanie maleje. Polcom, wraz z oferowanymi usługami, może zapewniać pełny monitoring udostępnionych zasobów, przez co zdejmuje z Klienta konieczność śledzenia bieżącego wykorzystywania wolumenu wykorzystywanych usług, zapewniając optymalne zarządzanie infrastrukturą chmurową – dodaje.
Z badania Polcom wynika, że jedynie 11 proc. firm zdołało w pełni zrealizować swoje projekty inwestycyjne w 2023 roku. Aż 66 proc. menedżerów IT zwraca uwagę na braki w zasobach personalnych jako główny powód niepowodzeń, co prowadzi do opóźnień i niepełnej realizacji projektów. Ponadto według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Polsce brakuje prawie 150 tysięcy pracowników sektora IT.
Brak kompetencji cyfrowych oraz problem z optymalnym wykorzystaniem budżetów to kluczowe wyzwania dla firm na całym świecie. Przedsiębiorstwa inwestujące w chmurę muszą nie tylko poszukiwać oszczędności, ale przede wszystkim skupić się na rozwijaniu kompetencji swoich zespołów IT, które będą mogły w pełni wykorzystać potencjał płynący z stosowania chmury obliczeniowej. W przeciwnym razie dalszy rozwój technologiczny będzie napotykał na bariery, a zamiast oszczędności firmy będą musiały mierzyć się z dodatkowymi kosztami.
– W przypadku bardziej zaawansowanych technologii, takich jak infrastruktura dla projektów wykorzystujących AI czy projektów wykorzystujących kontener, ze względu na znaczące koszty takich platform, skuteczne zarządzanie zasobami i automatyczne skalowanie w zależności od bieżącego zapotrzebowania jest jeszcze bardziej istotne. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązań wymaga odpowiedniej wiedzy, aby nie generować niepotrzebnych wydatków – podkreśla Anna Kulikowska. – Kluczowe jest więc nie tylko wdrożenie nowoczesnych technologii, ale również zapewnienie odpowiednich kompetencji, które umożliwią ich efektywne wykorzystanie. Alternatywnie, firmy mogą wybrać dostawcę, który oferuje nie tylko technologię, ale także pełne wsparcie i wiedzę, co pozwala uniknąć kosztownych błędów i skupić się na rozwoju biznesu – dodaje Dyrektor Działu Handlowego w Polcom.