EKOLOGIAHeidelberg Materials wprowadza na rynek pierwszy na świecie cement o zerowy śladzie...

Heidelberg Materials wprowadza na rynek pierwszy na świecie cement o zerowy śladzie węglowym

Heidelberg Materials wprowadza na rynek pierwszy na świecie cement o zerowy śladzie węglowym

Nowy cement Grupy Heidelberg Materials – evoZero – jako pierwszy na świecie uzyskał zerowy wskaźnik śladu węglowego netto, przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych parametrów użytkowych. To efekt wykorzystania technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CSS). Po raz pierwszy w historii została ona wdrożona na szeroką skalę w norweskim zakładzie w miejscowości Brevik. Z produktu już wkrótce będą mogły korzystać także firmy działające
w Polsce. Zeroemisyjny cement będzie produkowany m.in. w polskich zakładach.

Heidelberg Materials_Brevik (3)W opinii Heidelberg Materials wprowadzenie na rynek produktów takich jak evoZero stanowi przełom w obszarze globalnej dekarbonizacji branży cementowej. Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla to projekt, który umożliwia skok rozwojowy całego przemysłu materiałów budowlanych. – Jako Heidelberg Materials jesteśmy pionierami we wdrażaniu tego rozwiązania na szeroką skalę. Oferujemy naszym klientom najbardziej innowacyjny, unikalny na skalę światową produkt, umożliwiając im tym samym realizację najnowocześniejszych, przyjaznych dla środowiska projektów budowlanych podkreśla dr Dominik von Achten, prezes zarządu Heidelberg Materials.

Cement evoZero będzie dostępny w dwóch wersjach, w zależności od lokalizacji nabywcy. evoZero Carbon Captured Brevik pochodzący bezpośrednio z zakładu Brevik CCS w Norwegii, osiągnie zerowy ślad węglowy netto w całym cyklu życia. Klienci w innych krajach europejskich będą mogli wybrać evoZero Carbon Captured, który będzie dostarczany z pobliskich, lokalnych zakładów, wykorzystując unikalne możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla realizowane w Brevik. evoZero Carbon Captured charakteryzować się będzie zerowym śladem netto w momencie dostawy.

Składowanie i wychwytywanie łatwe do weryfikacji

Przedstawiciele spółki Heidelberg Materials podkreślają, że wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla (CCUS) jest warunkiem koniecznym dla całej branży cementowej, która w przyszłości chce osiągnąć zerowy poziom emisji netto CO₂. – Działalność związana z ograniczaniem emisji ma dla nas szczególny charakter. Chcemy nadawać ton technologicznej rewolucji, która nabiera tempa na całym świecie. Aby jednak ten świat zmienić na lepsze, trzeba angażować się w odważne, ambitne projekty, takie jak evoZero. W ich przypadku stopa zwrotu wykracza daleko poza aspekt finansowy – głównym wygranym jest bowiem środowisko, które zrównoważonych zmian potrzebuje dziś mocno jak nigdy dotychczas mówi Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.

Heidelberg Materials_Brevik (2)

W przypadku obu wariantów cementu evoZero proces wychwytywania dwutlenku węgla jest przejrzysty i w pełni policzalny, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. Po zakupie cementu evoZero klienci Heidelberg Materials otrzymają łatwy do weryfikacji dowód emisji dwutlenku węgla. Aby zachować pełną transparentność i wiarygodność technologii cały proces będzie na bieżąco weryfikowany przez zewnętrzne, autoryzowane podmioty.

Zrównoważony cement przy zachowaniu dotychczasowej jakości

W przypadku evoZero klienci Heidelberg Materials skorzystają z bardziej zrównoważonego produktu, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wydajności. Technologia CCS nie zmienia bowiem składu chemicznego i wydajności cementu. Obejmuje przy tym pełne portfolio cementów.

Brevik CCS to pierwsza na świecie instalacja do wychwytywania dwutlenku węgla w cementowni na dużą skalę. Pełne ukończenie budowy obiektu zaplanowano na koniec 2024 roku. Po uruchomieniu zakładu, rocznie będzie on wychwytywać i składować 400 000 ton CO₂, co odpowiada 50% całej emisji zakładu i jest równoważne wycofaniu z ruchu na rok około 180 000 samochodów.

Heidelberg Materials stosuje przejrzyste, oparte na nauce podejście do zmniejszania śladu węglowego poprzez innowacje produktowe i procesowe, a także CCUS (wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla) na skalę przemysłową. Dzięki już rozpoczętym projektom CCUS firma zamierza zaoszczędzić łącznie 10 milionów ton CO₂ do 2030 roku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...